Menu kategorii
 • Microsoft zmienia sposób informowania o nowych wydaniach Windows 10

  Microsoft zmienia sposób informowania o nowych wydaniach Windows 10

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  14:15
  08.10.2020
  2107 wyświetleń

  Historia aktualizacji systemu Windows 10 na portalu pomocy technicznej systemu Windows to podstawowe i często pierwsze źródło informacji o aktualizacjach publicznych wersji Dziesiątki. Ten sam model od kilku lat funkcjonuje też dla Windows Server, Windows 7 i Windows 8.1. Również my korzystamy z tego portalu, przygotowując dla Was listy zmian w kompilacjach. Wprawdzie mechanizm ten jest dobry i sprawdzony, niemniej jednak Microsoft ogłosił właśnie jego ulepszenie.

  Microsoft skonsolidował support.office.com oraz support.microsoft.com w zunifikowaną stronę pomocy technicznej, aby ułatwić wam odnalezienie zasobów wsparcia i rozwiązywania problemów w Microsoft 365. W ramach tych prac zobaczycie pewną liczbę zmian i ulepszeń w notach wydawniczych Windows, na stronach historii aktualizacji Windows i w powiązanych artykułach informacyjnych. Również za kulisami będziemy wprowadzać fundamentalne zmiany — w formatowaniu, interfejsie użytkownika i dostępnych typach metadanych.
  — Chris Morrissey, Cosine Servicing & Delivery, Microsoft

  Microsoft zacznie wdrażać te zmiany w nadchodzących tygodniach. Czego konkretnie mamy się spodziewać? Przede wszystkich nowego formatu URL. Przedstawiono to na poniższym zrzucie ekranu. Struktura adresu URL będzie zawierać dobrze widoczny identyfikator KB. Będzie on też zajmował ważne miejsce na stronie z listą zmian. Ma to ułatwić wyszukiwanie artykułów pomocy technicznej po ID aktualizacji, a także rozróżnianie jednego artykułu od drugiego, gdy tytuły stron wyglądają podobnie.

  Historia aktualizacji systemu Windows 10

  Obecna struktura URL wygląda tak: http://support.microsoft.com/[lokalizacja-język]/help/[kb-id]/[tytuł-url]. Aby znaleźć artykuł po identyfikatorze KB, można go po prostu dodać do adresu podstawowego https://support.microsoft.com/help. Czasem jednak ID danego KB nie jest zawarty w artykule i można go wyszukać tylko poprzez odpowiedni URL. Poza tym ID danego KB nie jest mocno związany z artykułem w bazach wyszukiwarek internetowych, dlatego jego odnalezienie czasem jest trudne. Microsoft postanowił więc zawsze dodawać GUID i identyfikator KB. Podejście to będzie stosowane również w przekierowaniach.

  Microsoft wyjaśnił też, co nie ulegnie zmianie:

  • Wszystkie istniejące noty wydawnicze, w tym: miesięczne aktualizacje zabezpieczeń (wydania "B"), aktualizacje niezwiązane z bezpieczeństwem (wydania Preview) i aktualizacje typu Out of band (wydania:"OOB").
  • Istniejące artykuły pomocy technicznej do 2016 roku, w tym teksty informacyjne i samodzielne dotyczące wspieranych systemów operacyjnych.
  • Nowe artykuły o wspieranych systemach oraz tych, których wsparcie przedłużono (poprzez ESU).
  • Treści dla istniejących kanałów, takich jak Windows Update, Microsoft Catalog i Windows Server Update Services.

  Ponadto wciąż trwają prace nad lokalizowaniem artykułów o najnowszych aktualizacjach zbiorczych i wydaniach w tych samych językach. Udoskonalone zostanie m.in. szybkie wyszukiwanie powiązanych artykułów i zostawianie feedbacku w formularzu. Jak widać na załączonych zrzutach ekranu, zmienia się także struktura listy kompilacji:

  Historia aktualizacji systemu Windows 10

  Obecnie listy aktualizacji podzielone są na wersje systemu (np. 2004, 1909, 1903... aż do 1507). W nowym widoku struktura ta najwyraźniej istnieje nadal, ale wewnątrz nowych kategorii: Preview oraz Live. Microsoft nie wyjaśnił jeszcze, czy chodzi tu o podział na aktualizacje związane i niezwiązane z bezpieczeństwem (jak wypunktowano na powyższej liście), czy też na rozwojowe i publiczne wydania Windows 10. Należy bowiem podkreślić, że Historia aktualizacji systemu Windows 10 do tej pory uwzględnia jedynie wydania po premierze, zaś noty wydawnicze wersji przedpremierowych znajdują się na osobnym portalu Windows Insider Blog.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://techcommunity.microsoft.com/t5/windows-it-pro-blog/what-s-next-for-windows-release-notes/ba-p/1754399

  Polecamy również w kategorii Windows 10