Microsoft zatrudnił architekta chipów ARM z Apple

Microsoft zatrudnił architekta chipów ARM z Apple

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
15:10
13.01.2022
1758 wyświetleń

Wędrówki uzdolnionych inżynierów od jednego giganta do drugiego nie są niczym nowym. Niedawno Jeff Wilcox opuścił Apple i ponownie dołączył do Intela, a według nowego raportu Bloomberga, architekt chipów ARM, Mike Filippo, który dołączył do giganta z Cupertino w 2019 roku, również pożegnał się z pracodawcą i najwyraźniej został zwerbowany przez Microsoft.

Jak podaje Bloomberg, Mike Filippo będzie współpracował z Rani Borkar, CVP Azure Hardware Systems and Infrastructure w Microsoft. Inżynier będzie zajmował się własnymi chipami serwerowymi Microsoftu dla chmury Azure. Dzięki tej rekrutacji można spodziewać się przyspieszenia postępów, jakie Microsoft poczyni w tej dziedzinie. Jego najwięksi rywale, jeśli chodzi o chmurę — Google i Amazon — sami również projektują własne procesory serwerowe, a gigant z Redmond oczywiście nie chce być w tyle.

Mike Filippo

W 2020 roku pojawiły się plotki, że Microsoft pracuje nad własnymi niestandardowymi układami ARM dla Azure i Surface. Wydaje się jednak, że niedawne zatrudnienie Filippo ma więcej wspólnego z serwerami, ponieważ nie ma wzmianki o procesorach dla Surface. Firma ma co prawda w swoim portfolio procesory ARM — Microsoft SQ1 i SQ2 używane przez Surface Pro X — jednak są to po prostu mniej lub bardziej zmodyfikowane układy Qualcomm aniżeli oryginalne projekty.

Microsoft być może gromadzi świetnych inżynierów od procesorów ARM, jednak inny jego dział zaliczył prawdziwy exodus talentów. Mowa tu o zespole AR, odpowiedzialnym m.in. za HoloLens i Metaverse. Według niedawnego raportu w zeszłym roku blisko setka pracowników przeszła do Facebook/Meta, który swoją kontrowersyjną wizją Metaverse sięga znacznie dalej od Microsoftu.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-01-12/microsoft-recruits-key-apple-engineer-to-work-on-custom-chips

Polecamy również w kategorii Microsoft Azure