Microsoft walczy ze złośliwymi dodatkami. Pierwszy jest Ask Toolbar

Microsoft walczy ze złośliwymi dodatkami. Pierwszy jest Ask Toolbar

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
21:55
13.06.2015
0 komentarzy
2442 wyświetlenia

Wielu z nas korzysta z dodatków do przeglądarek, które usprawniają naszą pracę: blokują wyskakujące reklamy, ułatwiają zapisywanie strumieniowanych multimediów na dysk czy pozwalają wykonać zrzut ekranu całej strony. Oprócz dodatków, które faktycznie oferują niestandardowe, ale pożądane funkcje, do naszych przeglądarek próbują się wkraść tzw. toolbary. Ich "funkcjonalność" pozostawia wiele do życzenia i z reguły przynosi więcej szkód niż korzyści...

Najczęściej podczas instalacji oprogramowania (zwłaszcza pochodzącego z nieoficjalnych źródeł) proponowane są nam wszelkiego typu paski narzędzi. Gdy użytkownik z rozpędu je zaakceptuje, osadzą się koło paska adresu lub poniżej. Skutkiem ubocznym bywa nawet trwała zmiana strony głównej lub domyślnego silnika wyszukiwarki. Czasem bardzo trudno przywrócić przeglądarkę do pierwotnego stanu. Przygotowując się na nadejście Windows 10, Microsoft postanowił zadbać o porządki. Dość agresywne oczyszczanie Sklepu Windows przyniosło już swoje efekty. Teraz przyszedł czas na bezpieczeństwo przeglądarki Edge (a przy tym także uśmierconego już de facto Internet Explorera). Ask Toolbar - jeden z najbardziej znanych pasków narzędzi, proponowany nam podczas instalacji bibliotek Java - został uznany przez Microsoft za malware, czyli - ogólnie rzecz biorąc - złośliwe oprogramowanie.

Ask Toolbar

Skąd taka decyzja? Gdy zostanie zainstalowany, Ask Toolbar tworzy dziesięć plików i tyle samo folderów. Pasek narzędzi został oflagowany jako niebezpieczny, bowiem potrafi przejąć kontrolę nad przeglądarką i dokonać ingerencji w jej ustawienia. Antywirusy i oprogramowanie anti-malware, takie jak Windows Defender czy Microsoft Security Essentials będą odtąd skutecznie wykrywać niesławny toolbar i usuwać go z dysku komputera. "Oprogramowanie chroniące Microsoftu wykrywa i usuwa to niechciane oprogramowanie. Starsze wersje oprogramowania mogą przejąć lub ograniczyć twoją kontrolę nad dostawcą wyszukiwarki. Może to spowodować niemożność wyłączenia lub modyfikacji dostawcy wyszukiwarki" - głosi komunikat Microsoft Malware Protection Center.

Toolbar

Z oświadczenia mogłoby wynikać, że chodzi jedynie o starsze wersje Ask Toolbar. Miałoby to sens, jako że Microsoft potwierdził już, że aktualna wersja paska narzędziowego "spełnia zasady Microsoftu", a jego wersja jest uaktualniana przy każdym uruchomieniu przeglądarki. Na razie nie wiadomo, czy Microsoft będzie blokował inne popularne (aczkolwiek nie cieszące się dobrą sławą) dodatki do przeglądarek.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/microsoft-now-considers-the-ask-toolbar-as-malware

Polecamy również w kategorii Bezpieczeństwo

Komentarze

Skomentuj

Autor