Microsoft sam tworzy nową optykę dla HoloLens 2.0

Microsoft sam tworzy nową optykę dla HoloLens 2.0

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/20/2018, 9:42 PM

Liczba odsłon: 1716

W kuluarach konferencji Build 2018 można było ponoć usłyszeć szepty o tym, że Microsoft z większą otwartością zacznie mówić o HoloLens 2.0. Tak się jednak nie stało, za to firma odświeżyła temat czujnika Kinect (a raczej dała mu drugie lub trzecie życie). Czy można połączyć te dwa urządzenia? Ba, jak potwierdza Microsoft, nawet trzeba. Firma zamierza bowiem upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.

HoloLens 2.0 + Kinect

Oczywiście na konferencji nie dane nam było zobaczyć niczego, co choćby przypominało kolejną iterację gogli HoloLens. Microsoft pokazał za to na slajdzie moduł optyczny Project Kinect for Azure, na który składa się megapikselowy czujnik o szerokim polu widzenia oraz podwójne lasery bliskiego i dalekiego zasięgu. Pozornie moduł dedykowany jest tylko rozwiązaniom IoT działającym w Azure, jednak okazuje się, że to nie jedyne jego zastosowanie. Potwierdził to nikt inny, jak sam Alex Kipman, który na swoim blogu pisze: "Ten sensor, który Satya opisał na scenie konferencji Build, jest także sensorem, który da nowej wersji HoloLens nowe możliwości". Nie jest więc już żadną tajemnicą, do czego posłuży zaprezentowany komponent.

HoloLens 2.0 + Kinect

Z innych raportów na temat HoloLens 2.0 (czy może raczej 3.0, jako że V2 została przez Microsoft "przeskoczona") wiemy, że zostanie wyposażony w HPU 2.0, specjalny koprocesor odpowiedzialny za pracę ze sztuczną inteligencją w czasie rzeczywistym po stronie urządzenia. Bardzo możliwe, że odpowiedzialna za to będzie technologia VPU od Intel, chociaż z drugiej strony Microsoft może zrezygnować z jego procesora na rzecz układu ARM. Nie jest z kolei jasne, w jakim stopniu podzespoły w HoloLens 2.0 będą dziełem samego Microsoftu, a w jakim producentów zewnętrznych. Tak czy inaczej mówi się, że gogle staną się lżejsze, cieńsze, szybsze i zdolne do dłuższej pracy po naładowaniu baterii.

Jeśli chodzi o aspekt wizyjny, to o czwartej generacji sensora Kinect wiadomo, będzie działać znacznie wydajniej, zwłaszcza przy jasnym świetle dnia. Jak wiadomo, zbyt mocne światło daje się we znaki posiadaczom obecnego HoloLens, dlatego rozwiązanie tego problemu umożliwi wygodne posługiwanie się goglami w o wiele bardziej zróżnicowanych scenariuszach.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia