Microsoft Editor - inteligentny asystent pisania w Word, Outlook, Chrome i Edge

Microsoft Editor - inteligentny asystent pisania w Word, Outlook, Chrome i Edge

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
13:53
31.03.2020
3080 wyświetleń

Autokorekta jest jednym z najlepszych wynalazków, jeśli chodzi o pisanie na komputerze czy telefonie. Z dość dużą skutecznością wyłapuje błędy ortograficzne, ale nie powinniśmy się łudzić, że samo to wystarczy. Aby odbiorca komunikatu dobrze nas zrozumiał, powinniśmy również zadbać o styl i gramatykę. Zwykła autokorekta bazująca na słowniku nam w tym nie pomoże, ale aplikacje wykorzystujące sztuczną inteligencję i przetwarzanie języka naturalnego — już tak. Jedną z nich zaprezentował właśnie Microsoft.

Rozszerzenia wspomagające pisanie (nie licząc autokorekty) to stosunkowo młody dział oprogramowania. Szybko jednak zdobywa popularność. Przykład pierwszy z brzegu: Grammarly. Dostępna od ponad dekady usługa współpracuje ze wszystkimi popularnymi przeglądarkami i występuje też jako samodzielny edytor i aplikacja mobilna. Właśnie zyskał on mocnego rywala ze stajni Microsoft.

Microsoft Editor (Redaktor firmy Microsoft) to napędzana przez AI usługa, która wspomaga poprawne pisanie w ponad 20 językach. Można ją wykorzystać do wszystkiego — udoskonalania prozy, pisania efektownych maili i dodawania postów na ulubionych stronach, takich jak LinkedIn, Facebook czy Gmail. Bezpłatny dostęp do podstawowych funkcji Editora, takich jak korekta ortograficzna i podstawowa gramatyczna w Word, Outlook.com i w przeglądarce, mają wszyscy zalogowani na koncie Microsoft. Dużo więcej zyskują natomiast subskrybenci Microsoft 365 Personal i Home, mogący korzystać z zaawansowanych poprawek gramatycznych i stylistycznych. Microsoft Editor sprawdzi dla nich spójność i czytelność tekstu, prześwietli go pod kątem języka formalnego, zarekomenduje słownictwo i nie tylko.

Editor będzie dostępny w trzech głównych obszarach: dokumentach (Word w przeglądarce i samodzielnej aplikacji), poczcie (Outlook.com i Outlook w przeglądarce) i w przeglądarce (jako rozszerzenie).

Microsoft Editor w Word

Dawniej znany pod nazwą Ideas, Editor w Word wykracza poza podstawową AI i oferuje szereg sposobów nie tylko na szybkie wyłapanie błędów, ale też na jasną komunikację w ponad 20 językach. Sugestie dla każdego z nich rozwijane są we współpracy z native speakerami i lokalnymi lingwistami.

Editor - korekta w Word

Oprócz 20+ języków, w których Editor dostarcza sugestie, jego panel w Word dostępny jest w wersjach francuskiej, hiszpańskiej, angielskiej i niemieckiej. Potrafi sprawdzić dokument pod kątem pisowni, gramatyki i stylu, zapewniając nad tym wszystkim kontrolę użytkownikowi. Gdy potrzebujemy dodatkowej asysty, wystarczy otworzyć panel Editora z poziomu wstążki. Przeanalizuje on tekst i wyświetli statystyki czytelności, unikalnych słów i czasu czytania dokumentu. Spośród jego nowych funkcji warto zwrócić uwagę na:

  • Sprawdzanie podobieństw (Similarity Checker): Internet daje każdemu autorowi ogromny zbiór materiałów referencyjnych. Dla niektórych jednak prawidłowe cytowanie może stanowić wyzwanie, także czasowe. Sprawdzanie podobieństw działa jak antyplagiator, choć oferuje dużo więcej — identyfikuje potencjalnie nieoryginalne treści i ułatwia wstawienie odpowiedniego cytowania. Funkcja stanie się dostępna w najbliższych miesiącach w Word w przeglądarce.
  • Sugestie przeredagowania (Rewrite Suggestions): W zeszłym roku Microsoft ogłosił sugestie korekty dla krótszych wyrażeń, a dziś możliwości te rozciągają się na całe zdania. Sugestie te pozwalają łatwo skorygować tekst, by stał się gładszy, bardziej zwięzły i czytelny. Aby zacząć, zaznacz zdanie, kliknij je prawym przyciskiem i wybierz "Rewrite Suggestions" z menu kontekstowego. Funkcja jest dostępna w Word w przeglądarce — na razie tylko w języku angielskim.

Microsoft Editor w Outlook

Możliwości Editora zostały rozszerzone na Outlook.com i Outlook w przeglądarce. Funkcja pozwala zaoszczędzić czas i z większą dozą pewności kliknąć "Wyślij". Możliwości sprawdzania pisowni i gramatyki Editora udostępniane są użytkownikom Outlook.com za darmo, natomiast bardziej zaawansowane funkcje (opisane wcześniej) trafią do subskrybentów Microsoft 365 Personal i Home.

Microsoft Editor w przeglądarce

Dzięki wydaniu Editora jako samodzielnego rozszerzenia podąża on za nami w przeglądarce, wspomagając nasze pisanie, gdziekolwiek się udamy. Czy piszemy posta na Facebooku lub LinkedIn, czy też dłuższe teksty, np. na blogu, Editor oznaczy pomyłki w pisowni i błędy gramatyczne. Podobnie jak w Wordzie i Outlooku dodatkowe funkcje w przeglądarce będą dostępne dla użytkowników Microsoft 365 Personal oraz Home.

Microsoft Editor (Redaktor firmy Microsoft) można już pobrać jako rozszerzenie dla Google Chrome i Microsoft Edge.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://techcommunity.microsoft.com/t5/microsoft-365-blog/introducing-microsoft-editor-bring-out-your-best-writer-wherever/ba-p/1247931

Polecamy również w kategorii Microsoft 365