May 2020 Update jednak nie dla wszystkich? To był tydzień z Microsoft 120

May 2020 Update jednak nie dla wszystkich? To był tydzień z Microsoft 120

 CentrumXP
CentrumXP
13:55
05.06.2020
1620 wyświetleń

Witajcie, drodzy Czytelnicy i Widzowie. W tym odcinku To był tydzień z Microsoft możemy już na spokojnie przeanalizować wydarzenia po premierze May 2020 Update. Jej wydaniu poświęciliśmy poprzedni odcinek. Teraz przyglądamy się możliwym komplikacjom oraz temu, jak można ich uniknąć. Pochylamy się także nad wprowadzonymi i zapowiedzianymi nowościami w Microsoft Teams, aktualizacją Microsoft Edge wdrażaną tym razem poprzez Windows Update oraz Menedżerem zadań. O sekretnych funkcjach tego ostatniego napisał nie kto inny, jak jego oryginalny twórca! Nie przedłużając — zapraszamy do lektury!

Twój komputer może nie być gotowy na May 2020 Update. Co wtedy?

W zeszłym tygodniu Windows 10 May 2020 Update stał się oficjalnie dostępny dla wszystkich. Nie wszyscy jednak mogą się z tym zgodzić. Windows Update nie każdemu proponuje pobranie wersji 2004, a w niektórych przypadkach wręcz informuje, że urządzenie nie jest na nią gotowe. Aby uchronić urządzenia, na których istnieje wysokie ryzyko wystąpienia problemów ze zgodnością i nie tylko, Microsoft blokuje aktualizację na poziomie Windows Update. W takim przypadku wyświetli się komunikat.

To był tydzień z Microsoft 120

Gdy zobaczymy powiadomienie, nie musimy nic robić. Wystarczy poczekać, aż zniknie, by móc bezpiecznie pobrać aktualizację 2004. Jeśli jednak nie chcemy czekać tygodni lub miesięcy, bo tyle to może potrwać, możemy skorzystać z opcji ręcznej instalacji. Na ten moment istnieje przynajmniej 11 znanych problemów/komplikacji z May 2020 Update. Ich listę możecie sprawdzić tutaj.

Otwieranie czatu Teams w nowym oknie

Microsoft Teams jako "centrum pracy zespołowej" i aplikacja typu "wszystko w jednym" stał się trochę ofiarą tej konwencji. Skoro wszystkie sprawy możemy załatwiać w jednym oknie, to musimy stale przechodzić od jednego widoku do innego, ponieważ nie możemy ich wyświetlać obok siebie. Możliwość odłączenia okna połączenia umożliwia rozwiązanie tego problemu. Docelowo będzie można odłączyć okna połączeń/spotkań audio i wideo. Póki co dostępna jest opcja dla okien czatu.

To był tydzień z Microsoft 120

Wystarczy w głównym oknie Teams otworzyć dowolny czat i w prawym górnym rogu kliknąć ikonę ekranu z wychodzącą z niego strzałką ("Otwórz czat w nowym oknie"). Czat otworzy się w oddzielnym okienku, podczas gdy w głównym oknie Teams możemy przechodzić do innych czatów i sekcji, nie tracąc przy tym widoku danego czatu.

Co ciekawe, funkcja nie ogranicza się tylko do jednego oddzielonego okna. W głównym oknie Teams możemy kliknąć przycisk "Otwórz czat w nowym oknie" w wielu różnych czatach, by mieć je otwarte w wielu osobnych okienkach. Każde z nich posiada własny skrót/miniaturę na pasku zadań i w widoku Alt + Tab, co jest sporym udogodnieniem. Gdy nie jest już potrzebne, okienko można zamknąć bez wpływu na zawartość głównego okna Teams. Warto jeszcze wspomnieć, że w tym tygodniu odłączanie okna czatu trafiło też do aplikacji Twój telefon.

Po co się ograniczać? Nadchodzą zmiany w Microsoft Teams

Pozostańmy jeszcze w temacie "Zespołów", w których ostatnio dzieje się sporo. W ostatnich miesiącach użycie Teams wręcz eksplodowało. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem Microsoft stopniowo rozszerzał istniejące możliwości, znosił ograniczenia i dostarczał nowe funkcje. Kolejną zmianą ma być zwiększenie maksymalnej liczby uczestników spotkań/połączeń i czatów grupowych. Jeszcze w tym miesiącu maksymalna liczba uczestników spotkań i czatów Teams zostanie podniesiona do 300. Liczba ta wydaje się z nawiązką zaspokajać potrzeby wielu organizacji. To faktycznie spory zapas, którego większość pewnie i tak nigdy nie wykorzysta.

To był tydzień z Microsoft 120

Więcej luzu czeka też uczestników połączeń/spotkań wideo. W zeszłym miesiącu do Teams został wprowadzony widok 3x3. Chodzi konkretnie o większą liczbę uczestników z kamerami na jednym ekranie. Dotychczas wynosiła ona 4 i została zwiększona do 9. Microsoft potwierdził tymczasem prace nad rozszerzeniem funkcjonalności do widoku 7x7. Niebawem w jednym oknie zobaczymy więc nawet 49 osób.

Edge Chromium udostępniany wszystkim poprzez Windows Update

Ogólna dostępność nowej wersji Microsoft Edge nastąpiła już prawie pół roku temu. Nadal jednak do systemu Windows 10 jest dołączana wersja klasyczna. Microsoft eksperymentował już z udostępnianiem aktualizacji przeglądarki w Windows Update. Teraz zaczęła być wdrażana u wszystkich w Windows 10, a dokładniej mówiąc — w wersjach 1803, 1809, 1903, 1909 i 2004.

To był tydzień z Microsoft 120

Na użytkowników czekają aktualizacje KB4541301, KB4541302 i KB4559309, których jedynym celem jest zastąpienie klasycznej wersji Edge przez nową, opartą na silniku Chromium.

Twórca Menedżera zadań ujawnia jego sekrety

Na koniec zachęcamy do przyjemnej lektury ciekawostek na temat jednego z najważniejszych programów w Windows. Menedżer zadań może nie być szczególnym obiektem zainteresowania początkującego użytkownika, ale dla profesjonalistów IT, administratorów i zaawansowanych użytkowników jest on ważnym miejscem do monitorowania aplikacji i procesów uruchomionych na urządzeniu, a także wykorzystywanych zasobów. Mimo że wydaje się dobrze znany, wciąż istnieją pewne związane z nim możliwości, o których mało kto wie.

To był tydzień z Microsoft 120

Sekrety te ujawnił nie kto inny, jak Dave Plummer, sam twórca Menedżera zadań. Deweloper zatrudniony wówczas w Microsoft napisał TaskMgr w 1994 roku. Niedawno wziął udział w sesji Q&A na portalu Reddit, gdzie wyjawił kilka sekretnych funkcji, które mogą okazać się bardzo przydatne, gdy system się sypie, a my chcemy uratować sesję. Zapraszamy do lektury artykułu: Trzy sekretne funkcje Menedżera zadań, o których nie miałeś pojęcia!

To by było na tyle, jeśli chodzi o podsumowanie tygodnia. Dziękujemy, że jesteście z nami! Śledźcie nas na CentrumXP.pl oraz na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze znajdziecie najświeższe informacje i... nie tylko. 😉 Do zobaczenia w następnym tygodniu!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii CentrumXP