Masa nowości w Czytniku immersyjnym i Narzędziach edukacyjnych Microsoftu

Masa nowości w Czytniku immersyjnym i Narzędziach edukacyjnych Microsoftu

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/11/2019, 7:02 PM

Liczba odsłon: 1542

Wchodzący w skład tzw. Narzędzi edukacyjnych firmy Microsoft (Microsoft Learning Tools) Czytnik immersyjny to narzędzie umożliwiające czytanie na głos przez Narratora, dzielenie tekstu na sylaby czy zwiększanie odstępów między wierszami i literami. Czytnik współpracuje z Microsoft Edge i aplikacjami Office na kilku różnych platformach. Narzędzia są przez cały czas doskonalone. W najbliższym czasie dołączy do nich aż 10 nowych funkcji - niektóre w tym tygodniu, niektóre w nadchodzących miesiącach. Rzućmy okiem na te nowości.

1. Czytnik immersyjny z funkcją tłumaczenia

Czytnik immersyjny

Zgodnie z październikową zapowiedzią funkcjonalność Microsoft Translatora zostaje włączona do Czytnika immersyjnego. Dodano możliwość tłumaczenia strony lub pojedynczego słowa na inny język w czasie rzeczywistym. Funkcja wspiera czytanie na głos, podział na sylaby i części mowy oraz słownik obrazkowy. Tłumaczenia w ten sposób będą dostępne w Word Online, OneNote Online, OneNote dla Windows 10, iPada i komputerów Mac, Outlook Online, Microsoft Teams i Flipgrid. Funkcjonalność zacznie działać w tym lub następnym tygodniu.

2. Czytnik immersyjny z rozwiązywaniem zadań krok po kroku

Czytnik immersyjny

Nasi Czytelnicy zapewne dobrze już znają funkcję Math Assistant w OneNote, która krok po kroku rozwiązuje równania matematyczne. Panel ten ma teraz dodatkowy przycisk, który uruchamia Czytnik immersyjny. Czytnik - jak można się spodziewać - odczyta dla nas przebieg rozwiązania zadania z poprawnym uwzględnieniem zapisu matematycznego.

3. Immersyjna matematyka również w Word Online

Czytnik immersyjny nie tylko radzi sobie z zapisem matematycznym w OneNote dla Windows 10 i OneNote Online. Teraz będzie on również czytał równania w dokumentach Word Online, zarówno w trybie przeglądania, jak i edycji.

4. Nowoczesny interfejs Czytnika immersyjnego w OneNote 2016

Czytnik immersyjny

Ponieważ wielu uczniów i wiele szkół nadal używa oryginalnego dodatku "Narzędzia edukacyjne" dla OneNote 2016, Microsoft również im chciałby umożliwić dostęp do bardziej aktualnych funkcji. Dodatek otrzymał aktualizację do wersji 1.9, dostępną do pobrania z witryny Microsoftu. Aktualizacja ta wprowadza:

  • Zaktualizowany i nowoczesny interfejs użytkownika;
  • Podświetlanie przysłówków;
  • Etykiety dla części mowy;
  • Możliwość ustawiania własnych kolorów dla różnych części mowy;
  • Więcej opcji kolorów strony;
  • Skupienie się na wierszach (czytanie "od linijki").

5. Skupienie uwagi na wierszach w desktopowym Word

Czytnik immersyjny

Skupienie uwagi na wierszu (Line Focus) pozwala na przyciemnienie całej pozostałej zawartości strony, by widoczna była tylko 1, 3 lub 5 linijek tekstu. Funkcja dostępna jest teraz w desktopowej wersji Word i można uzyskać do niej dostęp na karcie Widok. Najpierw zaczęła się ona pojawiać w kompilacjach Office Insider, a teraz jest stopniowo wprowadzana dla wszystkich klientów Office 365. Wiosną funkcjonalność trafi też do Worda na urządzenia z macOS i iOS.

6. Zmiana koloru strony w desktopowym Word

Czytnik immersyjny

Jedną z najpopularniejszych funkcji Czytnika immersyjnego jest możliwość zmiany koloru tła strony. Wiele osób ma trudności z czytaniem przy całkowicie białym lub czarnym tle, dlatego będą one mogły łatwo ten kolor zmienić. Jeszcze w styczniu funkcjonalność trafi do aktualizacji w ramach Office Insider, a szerszej dostępności należy spodziewać się w lutym. Późną wiosną funkcjonalność dołączy też do Word na macOS i iOS.

7. Części mowy i Słownik obrazkowy dla nowych języków

Części mowy (rzeczowniki, czasowniki, przymiotniki, przysłówki) i Słownik obrazkowy są od dziś dostępne dla języka koreańskiego, a od początku lutego - również dla języków arabskiego i hebrajskiego. Nowe języki będą obsługiwane w Word Online, OneNote Online i w aplikacjach dla Windows 10, macOS i iOS, w Outlook Online, Teams i Flipgrid.

8. Dyktowanie w OneNote Online - wdrożone w 100% na całym świecie

Czytnik immersyjny

Zgodnie z zapowiedzią z października funkcja dyktowania została już w 100% wdrożona dla wszystkich klientów OneNote Online na całym świecie. Po prostu znajdujemy przycisk Dyktuj na karcie Narzędzia główne i go klikamy. Warto wcześniej rozwinąć menu obok przycisku, aby wybrać język dyktowania.

9. Dyktowanie w Word Online

Tu również odnosimy się do zapowiedzi, zgodnie z którą funkcja dyktowania wchodzi do Word Online w ramach Office 365. Obecnie jest wprowadzona już w ok. 50%. Proces został opóźniony z powodu konieczności wprowadzenia pewnych ulepszeń, ale teraz wdrażanie zostało wznowione i Microsoft postara się ukończyć je w 100% w lutym.

10. Automatyczne wykrywanie języka przez Czytnik immersyjny

Czytnik immersyjny

Automatyczne wykrywanie języka zostało wdrożone u 100% użytkowników Czytnika immersyjnego na całym świecie. Jak sprawdzić jego działanie? Przykładowo możemy skopiować tekst z hiszpańskojęzycznej witryny i wkleić go do Word Online. Następnie przechodzimy do zakładki Widok i wybieramy Czytnik immersyjny. Tekst zostanie automatycznie wykryty jako hiszpański i dostosowane do niego zostanie rozpoznawanie sylab i części mowy. Wykrywanie języka obsługiwane jest w Word Online, OneNote Online, OneNote dla macOS i iOS, Microsoft Teams i Flipgrid.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia