Komputer w plecaku. HP rozwiązał jeden z głównych problemów z VR

Komputer w plecaku. HP rozwiązał jeden z głównych problemów z VR

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
13:06
06.06.2017
1778 wyświetleń

Jednym z największych problemów VR jest mobilność. O ile nie dysponujemy HMD (zestawem ubieralnym) z samodzielnym układem obliczeniowym jak HoloLens, jesteśmy skazani na okablowanie i poruszanie się w pewnej odległości od ciężko pracującego komputera stacjonarnego. Połączenie zestawu VR z chmurą za pomocą superszybkiego łącza Wi-Fi na razie też zbytnio nie wchodzi w rachubę. Co więc pozostało? Zabranie komputera ze sobą!

Gdy przeszło rok temu HP po raz pierwszy prezentował koncept PC w plecaku (backpack PC), większość odbiorców pozostawała raczej sceptycznie nastawiona, co z resztą niespecjalnie dziwi. Od tego czasu sporo się jednak zmieniło, a producent poczynił spore zmiany względem pierwowzoru. Dziś mamy tego namacalny dowód w postaci Omen X Compact Desktop. Zaprezentowany przez HP komputer podobnie jak oryginalny prototyp jest w pełni mobilny, a użytkownik może go zabrać gdziekolwiek zechce. W ten sposób HP zrywa użytkownika z uwięzi, jaką proponują współczesne zestawy VR, dodatkowo oferując całkiem stylowy gadżet, wpasowujący się w estetykę cyberpunkową.

Omen

Oczywiście, aby być VR Ready, nie wystarczy włożyć do plecaka zwykłego laptopa. Omen X Compact Desktop bynajmniej nim nie jest. Ów kompaktowy PC to prawdziwy gamingowy potwór, który wyposażony został w grafikę Nvidia GeForce GTX 1080 i procesor Intel 7th-gen Core i7-7820HK, zdolne do napędzania VR. Ponadto otrzymujemy 1 TB dysk PCIe SSD oraz do 16 GB DDR4 RAM.

Omen

Tym, co odróżnia Omen X Compact Desktop od jego prototypu sprzed roku, jest stacja dokująca. O ile pierwowzór po wyjęciu z plecaka nie miał życia, o tyle produktu końcowego to już nie dotyczy. HP wprowadził bowiem stację dokującą, która pozwoli dosłownie uziemić komputer, podłączyć monitor i uczynić z Omena typowy zestaw do gier, który można potraktować również jako samodzielny komputer domowy.

HP zamierza sprzedawać zasadnicze elementy zestawu oddzielnie. Omen X Compact Desktop trafi na półki sklepowe w lipcu, a jego cena zaczynać się będzie od 2499 dolarów (ok. 9320 zł). Akcesorium w postaci plecaka to z kolei wydatek rzędu 599 dolarów (ok. 2230 zł). Czy to dobra cena za doświadczenie mobilnego VR? O tym zapewne zdecydują klienci.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/hps-new-vr-ready-backpack-pc-will-be-usable-as-a-regular-desktop-computer-goes-on-sale-next-month/

Polecamy również w kategorii Technologie VR, AR, MR