Jaki będzie ten Windows 10 20H2? To był tydzień z Microsoft 122

Jaki będzie ten Windows 10 20H2? To był tydzień z Microsoft 122

 CentrumXP
CentrumXP
13:30
19.06.2020
1596 wyświetleń

Witajcie, drodzy Czytelnicy i Widzowie. W dzisiejszym odcinku To był tydzień z Microsoft dzielimy się z Wami kolejnymi ważnymi informacjami o May 2020 Update. Znów przyglądamy się możliwym komplikacjom oraz sposobom na ich uniknięcie. Czeka też na Was podsumowanie zmian w Microsoft Edge z tego tygodnia, a także nowości w programie Windows Insider. Przyjrzymy się też zmianom zasad, na jakich odbywa się comiesięczne aktualizowanie Windows 10. Nie przedłużając — zapraszamy do lektury!

Nowa karta i sklep z dodatkami w Microsoft Edge

W tym tygodniu do Edge zawitały dwie nowości skupione na interfejsie. Zacznijmy od strony nowej karty, której teraz możemy nadać jeszcze bardziej osobisty charakter. Obok różnych układów, języków i zawartości możemy teraz zmienić jej tło, niekoniecznie polegając na obrazach dnia Bing. Sposób na to jest banalnie prosty, a efekty naprawdę robią robotę. Jak się do tego zabrać? Instrukcję krok po kroku znajdziecie w naszym poradniku.

Edge

Gigant ogłosił też dostępność dla wszystkich użytkowników nowej, przeprojektowanej strony z rozszerzeniami dla Edge. Sklep ma ułatwiać odkrywanie i wyszukiwanie rozszerzeń m.in. poprzez starannie zaprojektowane kolekcje. Poprawiono też wyszukiwarkę, aby zapewnić lepszy wgląd w wyniki, a także nawigację w witrynie.

Edge

Nową wersję strony z dodatkami — także w języku polskim — można już sprawdzić pod adresem https://microsoftedge.microsoft.com/addons/Microsoft-Edge-Extensions-Home.

Kolejne problemy w May 2020 Update

May 2020 Update jest dostępny już od ponad trzech tygodni i na razie brak danych, na jakim odsetku komputerów z Windows 10 został już zainstalowany. Wiadomo jednak, że z czasem wychodzi na jaw coraz więcej komplikacji. Większość problemów ujawnionych po premierze już rozwiązano, niemniej jednak ostatnio pojawiły się nowe. Prawdopodobnie najgroźniejsze dotyczą zarządzania dyskami twardymi poprzez funkcję Miejsca do magazynowania.

RAID - Panel sterowania

Użytkownicy doświadczają błędów przy próbie utworzenia nowego miejsca do magazynowania, a także przy korzystaniu z już utworzonych miejsc. Po aktualizacji do May 2020 Update może dojść nawet do utraty danych na tak przygotowanej przestrzeni dyskowej. Microsoft już pracuje nad naprawą, a tymczasem zaleca ustawienie atrybutu "Tylko do odczytu" dla istniejących Miejsc do magazynowania, co powinno uchronić przed wykasowaniem plików.

Windows Insider odchodzi od kręgów na rzecz kanałów. Co to takiego?

Już w samych początkach programu Insider, czyli prawie 6 lat temu, naturalnie wyłonił się podział na kręgi (pierścienie), takie jak Fast Ring i Slow Ring, a później też Release Preview Ring. Okazało się, że formuła niespecjalnie się już sprawdza w obliczu zmian, które są efektem ewolucji programu. Microsoft postanowił odejść od kręgów opartych na częstotliwości wydań na rzecz kanałów opartych na jakości buildów.

Windows Insider

W tym miesiącu Fast Ring przechodzi w Dev Channel, Slow Ring — w Beta Channel, natomiast Release Preview Ring — w Release Preview Channel. Kompilacje w kanale Dev nie są związane z konkretnym wydaniem Windows 10. Nowe funkcje i usprawnienia systemu w tym kanale ukażą się w przyszłych wydaniach Dziesiątki, gdy będą gotowe. Mogą trafić do pełnych aktualizacji OS lub wydaniach serwisowych. Z kolei w kanale Beta zobaczymy buildy, które będą związane z konkretną nadchodzącą aktualizacją — w tym przypadku 20H2. Pierwszą kompilacją 20H2 w kanale Beta jest wydany we wtorek build 19042.330. Pierwsza kompilacja w Dev Channel to z kolei build 20150.

Wiemy już, jak będzie wyglądać Windows 10 20H2

O istnieniu 20H2 wiadomo już od dawna, niemniej jednak dopiero teraz Microsoft oficjalnie zapowiedział, że będzie to następna półroczna aktualizacja Dziesiątki. Kompilacje o numerach wersji wyższych niż 19041 (20H1) ukazują się co prawda od grudnia, ale wiązaliśmy je z 20H2 tylko orientacyjnie. W rzeczywistości aktualizacja ta będzie oparta na buildzie 19042. Pierwsza kompilacja, w której wyraźnie zaznaczono, że przynależy do wersji 20H2 (build 19042.330), ukazała się dopiero w tym tygodniu.

Jesienna aktualizacja zawierać będzie zestaw funkcjonalności poprawiających działanie i jakość. Będzie też pierwszą wersją zawierającą nowy Microsoft Edge bazujący na Chromium. Aktualizację do 20H2 otrzymamy poprzez Windows Update z użyciem technologii serwisowania Microsoftu (jak proces comiesięcznych aktualizacji), jeśli się na nią zdecydujemy. Innymi słowy 20H2 będzie "dopełnieniem" 20H1, a nie dużą aktualizacją. Sam proces uaktualnienia powinien być szybszy niż w przypadku dużych wydań półrocznych (czyli ostatnio wiosennych), ponieważ 20H2 zostanie zainstalowany tak jak miesięczny pakiet zbiorczy, czyli podobnie jak w aktualizacji z 19H1 do 19H2.

Opcjonalne aktualizacje zbiorcze będą wznowione, ale na nowych zasadach

W marcu Microsoft ogłosił, że wstrzymuje niezwiązane z bezpieczeństwem wydania aktualizacji. Miało to dać organizacjom czas na skupienie się na ciągłości biznesowej w obliczu globalnej pandemii. Teraz firma zamierza wznowić te aktualizacje. Stanie się to w drugiej połowie lipca i dotyczyć będzie wydań Windows 10 i Windows Server w wersjach 1809 i nowszych.

Windows Update

Owe aktualizacje opcjonalne, które nazywaliśmy zwykle "drugą turą aktualizacji" w danym miesiącu, będą teraz nosiły nazwę wydań "Preview" (poglądowych/zapoznawczych). Zmiany nie mają wpływu na termin wydania comiesięcznych aktualizacji zbiorczych zawierających łatki bezpieczeństwa i wydawanych w Patch Tuesday, czyli drugi wtorek miesiąca.

To by było na tyle, jeśli chodzi o podsumowanie tygodnia. Dziękujemy, że jesteście z nami! Śledźcie nas na CentrumXP.pl oraz na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze znajdziecie najświeższe informacje i... nie tylko. 😉 Do zobaczenia w następnym tygodniu!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii CentrumXP