Menu kategorii
 • Jak zrobić akapit?

  Jak zrobić akapit?

   Łukasz Klimkiewicz
  Łukasz Klimkiewicz
  00:00
  11.06.2015
  74474 wyświetlenia

  Akapit jest podstawowym sposobem dzielenia tekstu na mniejsze fragmenty, w celu zwiększenia czytelności tekstu. Tym samym jest bardzo ważnym elementem każdego dokumentu. W kwestii konfiguracji akapitów ważne jest pojęcie wcięcia akapitowego, które polega na odsunięciu pierwszego wiersza akapitu od marginesu strony, dzięki czemu wyraźnie widać miejsce rozpoczęcia nowego akapitu.

  Standardową metodą ustawiania akapitów w tekście jest tabulator - klawisz TAB. Ustawienia akapitów w edytorze tekstu Word 2016 są jednak bardziej rozbudowane i na tych dodatkowych opcjach skupimy się w tym poradniku.

  Sekcja odpowiadająca za konfigurację akapitów umieszczona jest w zakładce Narzędzia główne, czyli tej będącej domyślnie otwartą w aplikacji Word 2016. Sekcja przedstawiona jest na poniższym zrzucie ekranu.

  Sekcja prostych ustawień akapitu wśród narzędzi głównych

  Jak widać, sekcja zawiera ustawienia dotyczące układu tekstu w dokumencie – wyrównanie do lewej, wyśrodkowanie, wyrównanie do prawej czy justowanie. Dalej widoczne są elementy związane z punkturami, odstępami między wierszami, kolorami, sortowaniem, zmniejszające i zwiększające wcięcia.

  Dodatkowe opcje związane z ustawieniem akapitów umieszczone są w menu otwieranym przez kliknięcie strzałki w prawym dolnym rogu sekcji.

  Menu ustawień akapitu

  Pierwsza zakładka menu ustawień – Wcięcia i odstępy – podzielona jest na trzy kategorie. Ogólne odpowiada za wyrównanie tekstu i ustawienie poziomu akapitu w konspekcie tekstu. Wcięcia odpowiada za ustawienie odległości nowego akapitu od marginesu strony. Ustawienie to może dotyczyć całego akapitu lub tylko jego pierwszego wiersza. Odstępy związane są z ustawieniem odstępu między końcem poprzedniego akapitu a początkiem nowego. Menu Interlinia pozwala ustawić odstępy między wierszami. Domyślnie interlinia jest pojedyncza, ale przyjmuje się, że w dokumentach korzysta się z interlinia półtora wiersza.

  Przykładowa konfiguracja ustawień akapitu

  Powyższy zrzut ekranu przedstawia przykładową konfigurację akapitu. W sekcji Ogólne widzimy, że tekst ma być wyjustowany. Dalej wcięcia w tekście mają występować na początku pierwszego wiersza, w odległości 1,2 cm od lewego marginesu. Odstępy między wierszami mają wynosić standardowe 1,5 wiersza.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Word 2016