Jak zaktualizować Windows 7 do Windows 10

Jak zaktualizować Windows 7 do Windows 10

Autor: Marcin Paradowski

Opublikowano: 7/26/2015, 12:00 AM

Liczba odsłon: 22868

Do premiery Windows 10 pozostało już tylko kilka dni, zatem jest to dobry czas, by zastanowić się nad procesem aktualizacji do tego systemu. Dla wielu osób taka operacja może wydawać się czarną magią, choć w rzeczywistości jest to tylko kilka prostych czynności, które może wykonać nawet początkujący użytkownik. Najpopularniejszym obecnie na rynku systemem operacyjnym jest Windows 7, toteż Microsoft postanowił stworzyć Windows 10 jako system, który jest pod wieloma względami mocno zbliżony do swojego starszego brata.

Idąc z duchem czasu, 10-tka będzie ponadto wyposażona w kilka zupełnie nowych rozwiązań, takich jak nowoczesne menu Start, asystentka Cortana, aplikacje uniwersalne, przeglądarka internetowa Microsoft Edge i wiele innych nowości. Wszystkie te funkcje wyglądają naprawdę kusząco, ale tak naprawdę tym, co zachęcić ma nas do porzucenia starszej wersji systemu jest przede wszystkim roczna promocja darmowej aktualizacji do Windows 10. Zobaczmy więc pokrótce, w jaki sposób przebiegać będzie proces uaktualniania systemu Windows 7 do najnowszej usługi Microsoftu.

Jaką mam wersję systemu operacyjnego?

Zacznijmy od sprawdzenia aktualnie zainstalowanej wersji systemu Windows. Aby to zrobić, z menu Start wybieramy opcję Uruchom (skrót klawiszowy Windows + R), po czym w nowo otwartym oknie wpisujemy polecenie winver i wciskamy Enter. Pojawi się wówczas nowe okno dialogowe, informujące nas o aktualnie posiadanej przez nas wersji Windows. Powinniśmy tu ujrzeć napis: Wersja 6.1 (Kompilacja 7601: Service Pack 1).

Jeśli informacje te nie pokrywają się z tym, co faktycznie widzimy na ekranie, powinniśmy zainstalować dodatek Service Pack 1 dla Windows 7. Można to zrobić za pomocą usługi Windows Update dostępnej w Panelu sterowania, lub też dokonać instalacji ręcznie przy użyciu zewnętrznych instalatorów. Musimy tylko wybrać odpowiedni plik - jeśli posiadamy 64-bitową wersję Windows 7, wówczas musimy pobrać plik windows6.1-KB976932-X64.exe. W przypadku 32-bitowej wersji będziemy potrzebować pliku windows6.1-KB976932-X86.exe. Oba pliki dostępne są do pobrania bezpośrednio z witryny Microsoft.

Aby sprawdzić, którą z tych wersji mamy aktualnie zainstalowaną, wystarczy że klikniemy prawym przyciskiem myszy ikonę Mój komputer, a następnie z podręcznego menu wybierzemy opcję Właściwości.

Rezerwowanie kopii systemu Windows 10

Jeśli nasz komputer aktualizujemy za pośrednictwem usługi Windows Update na bieżąco, w ramach określonych aktualizacji powinniśmy już uzyskać aplikację Uzyskaj system Windows 10 widoczną z poziomu zasobnika systemowego Windows (ikona w formie logo Windows).

Jeśli z jakichś względów symbolizująca ją ikona jeszcze się tam nie pojawiła, musimy upewnić się, że pobraliśmy i zainstalowaliśmy w systemie aktualizację o numerze KB3035583. Może się okazać, że będzie konieczne pobranie jeszcze jednej aktualizacji (KB2952664).

Pora jednak przejść do meritum sprawy, czyli jak dokonać rezerwacji bezpłatnej kopii systemu Windows 10. Aby to zrobić, w pierwszej kolejności należy kliknąć lewym przyciskiem myszy ikonę Uzyskaj system Windows 10. Następnie należy kliknąć hamburgerowe menu dostępne w lewym górnym rogu, po czym wybrać z niego opcję Zarezerwuj swoje uaktualnienie. Następnie zostaniemy poproszeni o podanie adresu e-mail, na który ma zostać wysłane powiadomienie o dostępności aktualizacji. Na koniec klikamy Wyślij potwierdzenie.

29 lipca Microsoft rozpocznie dystrybucję aktualizacji do Windows 10. W pierwszej kolejności otrzymają ją testerzy Windows Insider, zaś bezpośrednio po nich zacznie ona trafiać na komputery wszystkich tych użytkowników, których komputery spełniają stawiane Windows 10 wymagania programowo-sprzętowe. Pozostali użytkownicy będą musieli uzbroić się w odrobinę cierpliwości, gdyż dla nich aktualizacja pojawi się w nieco późniejszym czasie.

Aplikacja Uzyskaj system Windows 10, oprócz możliwości dokonania rezerwacji, oferuje nam również możliwość sprawdzenia aktualnie posiadanych programów pod kątem zgodności z nowym systemem.

Z chwilą pojawienia się aktualizacji dla naszego komputera otrzymamy stosowne powiadomienie. Zanim jednak przystąpimy do procesu uaktualniania Windows 7 do Windows 10 powinniśmy wykonać kopię zapasową ważnych dla nas dokumentów. Choć po aktualizacji wszystkie nasze prywatne pliki powinny być nadal dostępne, nigdy nie wiadomo, czy w procesie aktualizacji nie wydarzy się coś nieoczekiwanego.

Niektóre programy antywirusowe dla Windows 7 mogą powodować problemy podczas instalacji aktualizacji do Windows 10, dlatego też zaleca się ich tymczasowe wyłącznie lub nawet odinstalowanie. Zawsze możemy odwiedzić stronę producenta naszego programu antywirusowego w celu sprawdzenia, czy nie są już przypadkiem dostępne nowsze wersje tego produktu, przystosowane do pracy z systemem Windows 10. Zdecydowana większość wiodących producentów oprogramowania uaktualniła swoje produkty pod kątem zgodności tym systemem.

W porządku, proces aktualizacji systemu rozpoczął się. Co powinniśmy teraz zrobić? Usiąść wygodnie i zrelaksować się. Aktualizacja może zająć trochę czasu, w zależności od posiadanego łącza internetowego oraz wydajności naszego komputera. Celowo piszemy tu o połączeniu z Internetem, gdyż pliki aktualizacji zajmują około 3 GB. Jeśli zarezerwowaliśmy swoją kopię systemu Windows 10 dużo wcześniej, bardzo możliwe, że większość potrzebnych danych została do tego czasu pobrana na dysk, a tym samym jedyne czego będziemy potrzebować to niewielki pakiet różnicowy. Poniżej prezentujemy kilka istotnych faktów i zaleceń dotyczących procesu uaktualniania do Windows 10.

  • Nasze pliki i programy zostaną po aktualizacji zachowane.
  • Nie musimy wprowadzać klucza licencyjnego podczas aktualizacji Windows 7/Windows 8.1 do Windows 10.
  • Upewnijmy się, że wyłączyliśmy niekompatybilną lub zainstalowaliśmy zgodną wersję naszego programu antywirusowego.
  • Pamiętajmy o okresowym sprawdzaniu aktualizacji systemu i sterowników przy pomocy aplikacji Ustawienia -> Aktualizacje i bezpieczeństwo.
  • Sprawdźmy w Menadżerze urządzeń czy wszystkie urządzenia działają poprawnie, i czy są zainstalowane wszystkie niezbędne sterowniki.
  • Pamiętajmy, że jeśli aktualizujemy Windows 7 Starter, Home lub Home Premium, to w ramach aktualizacji otrzymamy Windows 10 Home. Jeśli aktualizujemy Windows 7 Professional lub Ultimate, wówczas otrzymamy Windows 10 Pro.
  • W systemie Windows 10 Home nie wyłączymy automatycznych aktualizacji.
  • W systemie Windows 10 Pro będziemy mogli dokładnie sprecyzować czy oraz kiedy mają być pobierane aktualizacje za pośrednictwem Windows Update.
  • Jeśli chcemy skorzystać ze wszystkich dobrodziejstw Windows 10, takich jak np. dostęp do Sklepu Windows czy anglojęzyczna jak na razie Cortana, będziemy musieli założyć konto Microsoft.

Niniejszy tekst dotyczy aktualizacji do Windows 10 z poziomu Windows 7. Z powodzeniem można go jednak zastosować również do systemu Windows 8.1, z tą różnicą, że konieczne będzie zainstalowanie dedykowanych mu aktualizacji.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia