Jak za darmo pobrać Windows 10 Fall Creators Update

Jak za darmo pobrać Windows 10 Fall Creators Update

Autor: Amadeusz Labuda

Opublikowano: 10/25/2017, 12:00 AM

Liczba odsłon: 4851

Jak łatwo się zorientować, spora liczba osób nadal nie jest do końca przekonana ani do najnowszej wielkiej aktualizacji systemów Microsoftu, czyli Fall Creators Update, ani do samej Dziesiątki. Oczywiście najlepiej jest wypróbować nowe rozwiązania samemu, jednakże nie zawsze jest to takie proste, jak mogłoby się to na pierwszy rzut oka wydawać. Aby zainstalować najnowszą wersję Windows 10, konieczne jest posiadanie odpowiedniego klucza licencyjnego, to zaś, rzecz jasna, generuje niechciane koszty. Na dodatek oferta darmowego uaktualnienia do Windows 10 nie jest już dostępna, wobec czego trzeba sobie z tym zagadnieniem poradzić w całkowicie inny sposób. Najlepszym wyjściem wydaje się pobranie wersji próbnej najnowszego systemu Windows, umożliwiającej korzystanie z niej przez ściśle określony czas. Oczywiście mowa tu o instalacji w charakterze systemu dodatkowego, z jednoczesnym pozostawieniem tego już istniejącego – dzięki temu można uniknąć praktycznie wszystkich problemów powiązanych z przechowywaniem danych, w razie potrzeby przerzucając je po prostu do stabilnej lokalizacji. Pozwoli to również na bezproblemowy powrót do znanego nam już wcześniej systemu, na dodatek w dokładnie takim samym stanie, w jakim był ostatnio (bez resetowania danych i ustawień).

Jak za darmo pobrać Windows 10 Fall Creators Update

W artykule tym weźmiemy na tapetę kwestię pobrania i przetestowania na naszych komputerach systemu Windows 10 Enterprise z aktualizacją Fall Creators Update, a w zasadzie jego próbnej wersji pozwalającej na użytkowanie przez okres 90 dni całkowicie za darmo! Co ważne, podczas procesu tego wymagane jest podanie naszych danych osobowych oraz nazwy firmy. Możemy w tym celu użyć danych fikcyjnych, bowiem konieczne jest zarejestrowanie próbnego konta w usłudze Office 365. Przed przystąpieniem do wykonywania poniższych kroków należy przygotować pendrive'a posiadającego co najmniej 5 GB wolnego miejsca oraz firmowe konto w Office 365 (o założeniu jego wersji próbnej przeczytacie niżej).

Pobieranie systemu Windows 10 Enterprise

  1. Pierwszym krokiem, który podejmujemy, jest udanie się na oficjalną stronę systemu Windows 10 Enterprise. Znajdujemy na niej opcję Register to continue. Klikamy ją i wpisujemy nasze dane. Następnie należy zaznaczyć widoczne nieco niżej pole i wybrać Continue, co umożliwi nam wybór wersji systemu, jaką chcemy pobrać. Dostępna jest standardowa, opisana jako ISO – Enterprise oraz ISO – LTSB, czyli wersja nieotrzymująca nowych funkcji, o przedłużonym wsparciu technicznym. Zaznaczamy pole wyboru przy pierwszej z nich, następnie klikamy Continue.
  2. Zanim przejdziemy dalej, czekają nas kolejne wybory. Tym razem musimy określić, czy chcemy pobrać 32 czy też 64 bitową wersję systemu oraz to, w jakim ma być ona języku. Niestety język polski nie jest wspierany (zainstalujemy go w dalszym etapie), wobec czego z rozwijanej listy wybieramy English, zaś nieco wyżej zaznaczamy 64 bit (co zależne jest od sprzętu, jakim dysponujemy). Kończymy ten etap poprzez kliknięcie przycisku Download.
  3. Przed naszymi powinno ukazać się okno pobierania, w którym potwierdzamy chęć zapisu pliku ISO. Oczywiście aby tego dokonać, potrzebna jest odpowiednia ilość wolnego miejsca na dysku twardym – w tym przypadku jest to ponad 4 GB.
  4. Kolejną czynnością, którą wykonamy, będzie utworzenie bootowalnego nośnika zawierającego pobrany właśnie system – w naszym przypadku będzie to pendrive. Można oczywiście skorzystać z płyty DVD.

Jak uaktualnić Windows 7 do Windows 10 Fall Creators Update

Tworzenie nośnika instalacyjnego

  1. Po podłączeniu pendrive'a do komputera uruchamiamy Wiersz polecenia z uprawnieniami administratora. Najłatwiej dokonać tego poprzez wpisanie w menu Start cmd, kliknięcie go na liście prawym przyciskiem myszy i wybranie polecenia Uruchom jako administrator.
  2. Następnie wpisujemy w jego oknie polecenie diskpart, po czym potwierdzamy klawiszem Enter (jak zresztą po wpisaniu każdej z komend), co uruchomi odpowiednie narzędzie.
  3. Nadal w tym samym oknie wpisujemy list disk, wyświetlając tym samym listę nośników wykrytych przez system. Znajdujemy na niej numer przypisany do naszego pendrive'a (najłatwiej zorientować się, który to poprzez sprawdzenie dostępnego miejsca), po czym wpisujemy select disk X, gdzie w miejsce X wstawiamy tę właśnie liczbę.
  4. Następnie, jedno po drugim, wpisujemy następujące polecenia, każdorazowo potwierdzając je klawiszem Enter: clean, create partition primary, select partition 1, active, format quick fs=fat32 oraz assign.
  5. Pozostało już tylko dwukrotnie wpisać w Wierszu polecenia exit oraz wypakować zawartość pobranego wcześniej pliku ISO wprost na pendrive, co kończy ten etap działań.

Jak uaktualnić Windows 7 do Windows 10 Fall Creators Update

Tworzenie konta Office 365

  1. Zanim przejdziemy dalej, musimy przygotować darmowe próbne konto w Office 365 Business Premium (o ile nie posiadamy jeszcze subskrypcji tego typu pakietu). W tym celu udajemy się na stronę usługi Office 365, gdzie przyjdzie nam się zarejestrować.
  2. W puste rubryki należy oczywiście wpisać nasze dane oraz z rozwijanej listy wybrać rozmiar organizacji (czyli ilu użytkowników zamierzamy później dodać wewnątrz usługi). Gdy to zrobimy, należy wybrać Dalej, co przeniesie nas do kolejnego okna, w którym należy wypełnić odpowiednie dane – tym razem dotyczące identyfikatora i jego hasła. Możemy tu również zapisać się do kilku różnych newsletterów dotyczących produktów i usług Microsoftu.
  3. Gdy to zrobimy, klikamy Utwórz moje konto. Kolejny ekran umożliwia potwierdzenie naszej tożsamości telefonicznie. Zaznaczając pole wyboru Wyślij do mnie wiadomość SMS lub Zadzwoń do mnie, możemy sprecyzować metodę tego procesu, następnie po wpisaniu w puste pole naszego numeru potwierdzamy wybór, klikając odpowiednią opcję widoczną poniżej rubryki ze wspomnianym numerem (jej treść zależna jest od wybranej metody). W następnym oknie wpisujemy otrzymany kod, po czym przechodzimy Dalej.
  4. Przed zakończeniem procesu tworzenia konta próbnego w Office 365 Business Premium podejrzeć możemy jeszcze nasz identyfikator użytkownika. Finalizujemy całość poprzez kliknięcie Możesz kontynuować. Co istotne, pełna funkcjonalność wersji próbnej trwa przez miesiąc, po którym zostaje ona ograniczona. Powróćmy jednak do instalacji Windows 10 Enterprise.

Jak uaktualnić Windows 7 do Windows 10 Fall Creators Update

Uruchomienie instalatora z nośnika

  1. Mając już gotowy nośnik instalacyjny, podpinamy go do komputera, na którym zamierzamy zainstalować Windows 10 Enterprise z aktualizacją Fall Creators Update. Jeśli po uruchomieniu komputera zamiast monitu bootowania z nośnika załaduje się stary system operacyjny, konieczne będzie wprowadzenie zmian w BIOSie/UEFI. Dokonujemy tego, rozpoczynając od wejścia do wspomnianego interfejsu, zwykle za pomocą wciśnięcia odpowiedniego klawisza podczas uruchamiania się komputera (zwyczajowo jest to Esc, Delete lub któryś z przedziału F1-F12).
  2. Niestety, elementy BIOSa i UEFI noszą rozmaite nazwy zależne od producenta płyty głównej, wobec czego nawigacja wewnątrz nich może być trudna. Nas interesuje lista określana często jako Boot order (jeśli jej nie odnajdziemy, należy poszukać jej odpowiednika – zwykle zawierać ona będzie wyraz boot), w której przenosimy pozycje USB/USB OOD na samą górę, po czym zapisujemy zmiany i wychodzimy z interfejsu.
  3. Po restarcie komputera wyświetlony powinien zostać monit domagający się wciśnięcia dowolnego przycisku. Gdy to zrobimy, rozpocznie się proces instalacji systemu.

Jak uaktualnić Windows 7 do Windows 10 Fall Creators Update

Instalacja systemu

  1. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, Windows 10 Enterprise nie jest dostępny (bazowo) w polskiej wersji językowej – to samo dotyczy jego instalatora, wobec czego opisany tu proces bazuje na angielskiej wersji językowej. Pomijając tę zmianę, całą instalację przeprowadzamy w zasadzie tak, jak ma to miejsce w standardowym Windows 10. W pierwszym oknie należy wybrać język, format daty oraz język wprowadzania. Mimo że języka systemowego nie możemy teraz zmienić, nie dotyczy to pozostałych elementów – w drugiej rubryce wybieramy z listy Polish (Poland), z kolei w trzeciej Polish (Programmers). Gdy już to zrobimy, klikamy przycisk Next.
  2. Następny ekran w zasadzie oprócz instalacji oferuje wyłącznie naprawę (istniejącego wcześniej) systemu, wobec czego wybieramy Install now. Kolejnym krokiem jest przeczytanie oraz akceptacja warunków licencji użytkowania poprzez zaznaczenie pola wyboru I accept the license terms oraz kliknięcie Next. Oczywiście nie wykonujemy tego, jeśli nie przystajemy na przedstawione warunki.
  3. Kolejny etap pozwala nam wybrać, czy chcemy zaktualizować nasz system czy też zainstalować jego całkowicie nową instancję. Oczywiście wybieramy tę drugą opcję, czyli Custom: Install Windows only (advanced).
  4. Ostatnim już etapem poprzedzającym proces instalacji wymaganych plików jest określenie partycji, na jakiej ma się znaleźć Windows 10 Enterprise. Dokonujemy tego poprzez proste zaznaczenie jej kliknięciem na wyświetlonej liście. Warto zadbać o to, by nie była to ta sama lokalizacja co w przypadku naszego głównego systemu operacyjnego. Gdy już tego dokonamy, pozostanie nam kliknąć Next oraz odczekać chwilę na przeniesienie do etapu pierwszej konfiguracji.

Jak uaktualnić Windows 7 do Windows 10 Fall Creators Update

Pierwsza konfiguracja

  1. Nieco odmiennie od standardowego wygląda proces pierwszej konfiguracji. Pierwszy ekran, jaki w nim napotkamy, poświęcony jest logowaniu do konta biznesowego Microsoftu. Znajdziemy tu także możliwość dołączenia do domeny (Domain join instead), podejrzenia postanowień dotyczących prywatności (Privacy & cookies) oraz sprawdzenia warunków użytkowania (Terms of use). W puste pole wpisujemy oczywiście dane konta, które założyliśmy wcześniej w usłudze Office 365, po czym klikamy Next.
  2. W następnym ekranie należy podać hasło, po czym ponownie wybrać Next, jeśli jednak zapomnieliśmy hasła, możemy skorzystać z opcji Forgot password?.
  3. Kolejnym co zauważymy, jest ekran wyboru ustawień prywatności. Jeśli nie chcemy skorzystać ze spersonalizowanych reklam, podpowiedzi opartych na lokalizacji i im podobnych, po prostu wyłączamy (na tyle, na ile to możliwe) wszystkie opcje poprzez zwykłe ich kliknięcie. Jeśli potrzebne będą nam szczegółowe wyjaśnienia (w języku angielskim), należy wybrać Learn more.
  4. Następnym krokiem jest kliknięcie Accept, co przeniesie nas do etapu konfiguracji Windows Hello, który rozpoczynamy od wyboru Set up PIN. Zakładając, że nie dokonaliśmy żadnych zmian na koncie Office, wyświetlony zostanie monit dotyczący ochrony naszego konta, w którym kliknąć należy Set it up now.
  5. W następnym oknie ponownie konieczne będzie posłużenie się telefonem w celu weryfikacji tożsamości. Z rozwijanej listy wybrać możemy, czy interesuje nas skorzystanie z automatycznego połączenia, SMSa czy też aplikacji mobilnej - najprostszym i najwygodniejszym z nich wydaje się być wiadomość tekstowa. Gdy zaznaczymy odpowiednią opcję, poniżej pojawi się kolejna rubryka, w którą wpisujemy nasz numer telefonu i klikamy Next.
  6. W kolejną rubrykę, która się pojawi, oczywiście należy wpisać otrzymany kod, po czym wybrać Next, co przeniesie nas do właściwego menu kreowania kodu PIN. Należy w nim dwukrotnie wpisać pożądaną liczbę, po czym potwierdzić swój wybór przy pomocy Ok. Dodatkowo, jeśli w PINie chcemy wykorzystać litery i symbole, należy zaznaczyć pole wyboru Include letters and symbols. Zakładając, że proces się powiedzie, zostaniemy o tym poinformowani odpowiednim monitem, w którym należy kliknąć OK, co kończy proces pierwszej konfiguracji. System jest już gotowy do działania!

Jak uaktualnić Windows 7 do Windows 10 Fall Creators Update

Instalacja pakietu językowego

Aby ułatwić sobie operowanie w nowym środowisku, możemy skorzystać również z możliwości spolszczenia systemu. W celu spolszczenia Windows 10 Enterprise:

  1. Uruchamiamy menu Start, następnie przechodzimy do Settings (ikona koła zębatego), gdzie wybieramy sekcję Time & Language.
  2. Nawigujemy do widocznej po lewej stronie okna zakładki Region & language, po czym klikamy ikonkę + widoczną zaraz obok Add a language.
  3. Z wyświetlonych pozycji możemy wybrać odpowiadający nam język, jednak z uwagi na ich liczbę najprościej jest wpisać w widoczne pole wyszukiwarki Polski, a następnie kliknąć jedyny wynik wyszukiwania.
  4. Zostaniemy przeniesieni do poprzedniego menu, w którym odnajdujemy Polski w dziale Languages, po czym klikamy go, co spowoduje wyświetlenie kilku dodatkowych opcji. Wybieramy Set as default, następnie Options.
  5. W wyświetlonym menu klikamy po kolei każdy z przycisków opisanych jako Download, zaś najważniejszym z nich jest ten, który figuruje poniżej Download language pack. Rozpocznie to proces pobierania i wdrażania koniecznych plików, którego postęp symbolizować będą odpowiednie wskaźniki (paski postępu).
  6. Gdy dojdą one do końca, należy po prostu wylogować się i zalogować ponownie.

Jak uaktualnić Windows 7 do Windows 10 Fall Creators Update

Co dalej?

System Windows 10 Enterprise z aktualizacją Fall Creators Update jest już w pełni gotowy do działania w pełni za darmo przez najbliższe 90 dni! Warto zapisać sobie datę instalacji. Umożliwi to w przyszłości bezstresowy, odpowiednio rozplanowany w czasie powrót do głównego (poprzedniego) systemu, bądź też bezproblemową instalację klasycznej edycji Windows 10. Jak zainstalować i skonfigurować polskojęzyczną wersję Dziesiątki, dowiecie się z naszych pozostałych artykułów, w których rozkładamy cały temat na czynniki pierwsze! Wszystkie najnowsze publikacje dostyczące Windows 10 Fall Creators Update znajdziecie w naszym portalu w dziale Windows 10.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia