Jak uruchomić asystentkę Cortana w Windows 10 PL?

Jak uruchomić asystentkę Cortana w Windows 10 PL?

 Amadeusz Labuda
Amadeusz Labuda
00:00
10.03.2017
37484 wyświetlenia

Coraz większą popularnością cieszą się ostatnimi czasy inteligentni asystenci, czyli programy zarządzające oprogramowaniem, które w założeniu mają znacznie ułatwić użytkownikom proste czynności. Jednym z najbardziej rozpoznawalnym z nich jest Cortana, dzieło giganta z Redmond dostępne zarówno na smartfonach, jak i na komputerach osobistych.

Niestety Cortana dostępna jest tylko w niektórych krajach, wśród których zabrakło Polski. Wielu spekuluje, kiedy w końcu będziemy mogli korzystać z asystentki Microsoft w naszym rodzimym języku, niestety wszystko wskazuje na to, iż raczej nie nastąpi to w najbliższym czasie. Spowodowane jest to faktem iż integruje się ona z przeglądarką Bing, która nie dość iż nie jest zbytnio rozpowszechniona w Polsce, to dodatkowo nie oferuje w naszym kraju pełnej funkcjonalności. Dopóki sytuacja ta nie ulegnie zmianie, nie będzie nam dane cieszyć się polskojęzyczną wersją Cortany. Po dokonaniu pewnych zmian w systemie jest jednak możliwe uruchomienie jej oryginalnej, anglojęzycznej wersji w Windows 10, czym zajmiemy się w tym właśnie krótkim poradniku.

Aby korzystać z dobrodziejstw Cortany w naszym kraju, konieczna jest zmiana kilku opcji systemowych, przede wszystkim lokalizacyjnych i językowych.

  1. Pierwszym co musimy zrobić, jest udanie się do Ustawienia, co najprościej zrobić klikając ikonę „koła zębatego” w menu Start.
  2. Następnie wybieramy pozycję Czas i język, gdzie przechodzimy do zakładki opisanej jako Region i język.
  3. Klikamy Dodaj język, po czym wybieramy język angielski, a następnie Angielski (Stany Zjednoczone).
  4. Gdy już wykonamy poprzedni krok, cofamy się do Region i język gdzie zaznaczamy English (United States) a następnie klikamy Opcje.
  5. Będąc już w opcjach kilkamy przycisk Pobierz przy Pismo podstawowe oraz Mowa. Pobieranie Pismo ręczne nie jest wymagane.
  6. Po zakończeniu tego procesu należy jeszcze raz powrócić do Region i język, kliknąć English (United States) i ustawić go jako język domyślny.
  7. Następnym co należy zrobić, jest restart komputera. Kolejnym krokiem jest kliknięcie ikony lupy na pasku zadań, następnie ikony koła zębatego. Na górze okna które się pojawi znajduje się rozwijana lista, z której wybieramy English (United States). Wybór oczywiście potwierdzamy.
  8. W celu skonfigurowanie bardziej zaawansowanych opcji Cortany, klikamy jej ikonę (która zastępuje wcześniej obecną lupę), następnie klikając ikonę koła zębatego.
  9. Prawdopodobnie najbardziej pożądaną funkcją Cortany jest wychwytywanie przez nią zwrotu Hey Cortana. Aby ją aktywować, wchodzimy w jej opcje (patrz powyżej), po czym przesuwamy suwak Lets Cortana respond to „Hey Cortana”.

Należy pamiętać iż Cortana posiada zaimplementowane mechanizmy „deep learning”, co oznacza że im częściej z niej korzystamy, tym skuteczniej będzie ona działała. Tyczy się to również zrozumienia akcentu użytkownika oraz tego, w jaki sposób wypowiada on słowa. Ponadto z oczywistych powodów część usług oraz czynności nie będzie możliwa poza Stanami Zjednoczonymi.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Artykuły o Windows 10