Menu kategorii
 • Jak dodać aplikacje do autostartu w Windows 10

  Jak dodać aplikacje do autostartu w Windows 10

   Łukasz Klimkiewicz
  Łukasz Klimkiewicz
  09:18
  21.11.2018
  18021 wyświetlenie

  Temat programów uruchamianych zaraz po zalogowaniu się do systemu Windows ciągnie się od wielu lat. Ma swoich zwolenników i przeciwników. O ile jeszcze parę lat temu funkcja ta miała więcej przeciwników, bo i urządzenia były słabsze i aplikacje często miały kuriozalne wymagania, tak dzisiaj automatyczne uruchamianie niesie za sobą wiele plusów i w przypadku tych najpotrzebniejszych programów warto z niej korzystać. Część aplikacji zaraz po zainstalowaniu ich na komputerze jest automatycznie dodawana do autostartu, w przypadku innych możemy o tym zadecydować jeszcze w kreatorze instalacji, a inne musimy sami przypisać do funkcji automatycznego uruchamiania.

  Na rynku oprogramowania istnieje wiele aplikacji, pełniących funkcję narzędzi administracyjnych systemu Windows i umożliwiających zarządzanie autostartem, ale sam Windows nie upraszcza użytkownikom tego zadania. W Windows XP i starszych wersjach wśród katalogów systemowych dostępny był folder Autostart, do którego wystarczyło przeciągnąć plik EXE danego programu i po kolejnym uruchomieniu komputera aplikacja była otwierana automatycznie po logowaniu. W późniejszych wersjach Microsoft ograniczył pole manewru użytkowników jedynie do usuwania aplikacji z autostartu, a opcja dodawania została trochę ukryta i całość operacji wyglądała na pozornie trudną, ale w rzeczywistości jest to bardzo proste.

  W systemie Windows 10 również istnieje katalog, w którym przechowywane są pliki wykonywalne aplikacji otwieranych zaraz po starcie systemu, ale trzeba wiedzieć, gdzie go szukać. Po odnalezieniu tego folderu wystarczy skopiować do niego skrót aplikacji, na przykład z pulpitu.

  Odnajdujemy katalog autostartu i dodajemy aplikacje

  1. Otwieramy Eksplorator plików.
  2. Klikamy pole adresu, wprowadzamy frazę %appdata% i zatwierdzamy klawiszem Enter.
  3. Powinniśmy zostać przeniesieni do lokalizacji AppData -> Roaming w katalogu aktualnie zalogowanego użytkownika. Następnie przechodzimy do lokalizacji Microsoft > Windows > Menu Start > Programy > Autostart.
  4. Lokalizacja katalogu autostartu

  5. Aplikacje, które chcemy uruchamiać automatycznie wraz ze startem systemu Windows 10, zwyczajnie kopiujemy do katalogu Autostart. Może być to skrót do programu, który zapisany jest na pulpicie, lub plik EXE aplikacji, zapisany w katalogu instalacyjnym na dysku twardym komputera.

  Zarządzanie aplikacjami w autostarcie

  Aplikacje, które są uruchamiane automatycznie po zalogowaniu się do systemu, znajdziemy w aplecie Ustawienia. Lista dostępna jest w kategorii Aplikacje i sekcji Autostart. W każdym momencie, kiedy uznamy, że dany program nie wymaga takiego trybu uruchamiania, możemy go wyłączyć.

  Aplikacje autostartu w aplecie Ustawienia

  Automatycznie uruchamianymi programami możemy zarządzać również w Menedżerze zadań. Po uruchomieniu narzędzia kierujemy się do karty Uruchamianie. Tam, chcąc wykluczyć aplikację z autostartu, zaznaczamy jej nazwę i klikamy polecenie Wyłącz w dolnej części okna.

  Aplikacje autostartu w Menedżerze zadań


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Zarządzanie programami