Instalacja programów z płyty CD/DVD

Instalacja programów z płyty CD/DVD

Autor: Adam Myszkowski

Opublikowano: 12/18/2009, 12:00 AM

Liczba odsłon: 26222

System Windows 7 nie zda nam się na zbyt wiele, jeśli nie będziemy mieli zainstalowanego dodatkowego oprogramowania. Choć w systemie operacyjnym znajdziemy prosty edytor tekstu, czy program graficzny, prędzej, czy później będziemy chcieli sięgnąć po oprogramowanie bardziej zaawansowane, jak choćby pakiet biurowy, czy program graficzny, lub nawet grę komputerową. Choć w dobie szerokopasmowego Internetu, możemy zaopatrzyć się w oprogramowanie nie wychodząc z domu, ściągając pliki instalacyjne na dysk komputera, to wciąż najbardziej popularną formą dystrybucji oprogramowania są płyty CD i DVD. Zobaczmy, jak zainstalować programy kupione na takich nośnikach na przykładzie pakietu biurowego Microsoft Office 2007.

Choć każdy program będzie miał nieco inną procedurę instalacji, wiele elementów będzie wyglądać mniej więcej podobnie i powtarzać się w różnych instalatorach. Należy powiedzieć, że proces instalacji zawsze jest maksymalnie upraszczany przez twórców oprogramowania i przebiega w sposób intuicyjny. Włóżmy zatem nośnik z naszym programem do napędu CD lub DVD. Gdy mamy włączone autoodtwarzanie dysków, na ekranie pokaże się okno dialogowe z możliwością wyboru uruchomienia instalatora programu. Pokaże się on pod pozycją Otwórz: Setup.exe lub podobną (najczęściej pliki instalacyjne mają nazwę setup lub install i rozszerzenie .exe, rzadziej .msi i inne). Klikamy wspomniane polecenie i czekamy na uruchomienie instalatora. Gdy po włożeniu płyty nic się nie dzieje przez dłuższy moment, znaczy to, że autoodtwarzanie dysków jest wyłączone. W takim wypadku wchodzimy w Komputer, klikamy dwukrotnie ikonę napędu CD/DVD i czekamy na pojawienie się okienka dialogowego wspomnianego wyżej.

Gdy włączy się instalator, postępujemy zgodnie z instrukcjami pojawiającymi się na ekranie. Z pewnością zostaniemy poproszeni o klucz (nazywany też numerem seryjnym lub licencyjnym), który znajdziemy na opakowaniu naszego programu.

Przykładowe okno monitu o numer seryjny

Z pewnością również możemy zostać poproszeni o wybór miejsca instalacji programu (będziemy mogli samodzielnie wpisać ścieżkę dostępu, zostawić domyślną lub wskazać ją klikając przycisk Przeglądaj lub Browse).

Wybieramy lokalizację plików

Jednym z kolejnych etapów może być też wybranie składników, które chcemy zainstalować. Często producenci oprogramowania dają nam do wyboru komponenty dodatkowe do właściwego programu; również bardziej skomplikowane programy mogą mieć wiele aplikacji w ramach jednego pakietu - w tym etapie będziemy mogli wybrać, które z nich instalujemy, a które nie będą potrzebne. W końcu przejdziemy do etapu, gdy rozpocznie się proces kopiowania plików. W zależności od wielkości programu i mocy naszego komputera, może on zająć od kilkunastu sekund do kilkudziesięciu minut.

Pasek postepu instalacji

Po zakończeniu instalacji pojawi się komunikat i w tym momencie możemy już kliknąć przycisk Zakończ lub równoznaczny. Czasem wymagana będzie jeszcze aktywacja produktu - dokładny opis procedury pojawi się przy uruchomieniu aplikacji i w instrukcji użytkownika - i ewentualnie restart komputera.

Instalacja zakonczona pomyślnie