Instalacja pełnego Windows 10 na Lumii łatwiejsza niż kiedykolwiek

Instalacja pełnego Windows 10 na Lumii łatwiejsza niż kiedykolwiek

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
22:50
23.01.2019
1068 wyświetleń

Umówmy się - zmiana systemu operacyjnego na telefonie to nie rurki z kremem, a poważna ingerencja, która wymaga mocno niestandardowych metod. To przede wszystkim trudność tej operacji (a także zapewnienia funkcjonalności - sam system przecież nie wystarczy) stanowi największą przeszkodę, uniemożliwiającą zmianę systemu. Wygląda na to, że w końcu została ona pokonana. Pojawiło się narzędzie, które znacząco upraszcza wymianę Windows 10 Mobile na pełnoprawny Windows 10. Z jednej strony ułatwi to sprawę użytkownikom Lumii 950, ale z drugiej - nie jest to niestety system mobilny. Zaletą rozwiązania jest jednak dual-boot, czyli obecność dwóch systemów obok siebie.

W grudniu tego roku wsparcie dla Windows 10 Mobile dobiegnie końca. Konsekwencje nie są wprawdzie aż tak tragiczne (szczególnie w porównaniu z obecną sytuacją), ale faktem jest, że niewielka grupa użytkowników tego systemu przestanie otrzymywać aktualizacje z poprawkami i zabezpieczeniami, a część funkcji przestanie działać. Telefony nadal będą dzwonić, wiadomości dochodzić, a aplikacje - uruchamiać się. Nic jednak nowego w tym ekosystemie nas nie czeka. No, chyba że zdecydujemy się na radykalny krok i postawimy na Lumii system desktopowo-tabletowy.

Windows on ARM Installer for Lumia 950/XL

Coraz bardziej udane próby instalacji i konfiguracji Windows 10 na smartfonach Lumia obserwujemy od kilku lat. Zwykle jednak były to osiągnięcia moderów, którzy przy urządzeniach grzebali dużo głębiej, niż pozwala na to domyślny interfejs użytkownika. Na gruncie tych pionierskich osiągnięć pojawiły się jednak narzędzia bardziej przyjazne zwykłemu użytkownikowi. Oczywiście nie wystarczy dwa razy stuknąć w ekran, żeby "Mobilne Okienka" zamienić w "Okienka", ale... Cóż, na pewno jest dużo prościej.

Narzędzie, o którym mowa, udostępnił deweloper José Manuel Nieto. Pozwala ono zainstalować Windows 10 ARM na Lumii 950/950 XL w trybie dual-boot, a więc równolegle obok Windows 10 Mobile. Aby z niego skorzystać, trzeba najpierw odblokować bootloader za pomocą WPInternals i połączyć telefon z komputerem kablem USB-C. Obraz systemu Windows 10 ARM64, instalator WoA (Windows on ARM Installer for Lumia 950/XL) i kluczowe pakiety można pobrać z GitHub. Po pobraniu plików uruchamiamy narzędzie, importujemy pakiety z ustawień zaawansowanych i podążamy za instrukcjami na ekranie.

Windows on ARM Installer for Lumia 950/XL

Jak twierdzi deweloper, WoA radzi sobie przyzwoicie na Lumii 950 XL, ale swoje zadanie spełnia też na nieco słabszym modelu 950. Oczywiście nie ma żadnej gwarancji, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. Grzebanie w telefonie na tak głębokim poziomie może zakończyć się zbrickowaniem urządzenia i uczynić je niezdatnym do pracy. Czy warto ryzykować? Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://github.com/SuperJMN/WoA-Installer/blob/master/Docs/Lumia.md

Polecamy również w kategorii Lumia