HoloLens wkracza na porodówki

HoloLens wkracza na porodówki

 Wojciech Błachno
Wojciech Błachno
09:48
16.01.2018
1485 wyświetleń

Zastosowanie HoloLens w nauce, inżynierii i medycynie już nie zaskakuje. W medycynie HoloLens jest już bardzo popularnym narzędziem. Dotychczasowe propozycje zakładały pracę na pierwszej linii frontu - na miejscu wypadku czy na sali operacyjnej. Natomiast lekarze to specjaliści, od których wymaga się wyjątkowej wiedzy i precyzji. Dlatego też tak ważna jest ich odpowiednia edukacja i szkolenia rozwijające ich fachową wiedzę. Tutaj rozwiązania Microsoftu również mogą się bardzo przysłużyć.

CAE HoloLens

Zabiegi medyczne różnego rodzaju nie wymagają już za każdym razem obecności człowieka. Część z nich można wykonywać zdalnie, np. za pomocą specjalnego robota jak DaVinci. Zapewnia to precyzję tak ważną w walce o zdrowie i życie człowieka. Jednak istnieją w medycynie takie rzeczy, które wciąż wymagają obecności człowieka. Cud narodzin to taki właśnie przykład. Gdy na świat przychodzi nowy człowiek, ważna jest nie tylko wymieniona wyżej precyzja, ale również delikatność i wsparcie psychiczne. Żaden robot nie będzie w stanie zapewnić tego na takim poziomie jak istota ludzka. Jednak nowa technologia nadal może bardzo pozytywnie wpłynąć na położnictwo. Poród to nieodłączny element życia każdego człowieka, który praktycznie nie zmienił się w swojej istocie przez miliony lat ewolucji. Jednak medycyna, z wykorzystaniem nowoczesnej technologii, potrafi ułatwić nawet tak powszechny proces jak narodziny. Bardzo ważnym elementem jest odpowiednie wyszkolenie lekarzy i personelu pielęgniarskiego. Aby ułatwić naukę bez narażania narażania kobiet na dyskomfort w tej najważniejszej w ich życiu chwili, opracowano szereg procedur szkoleniowych, wykorzystujących manekiny.

Teraz, dzięki HoloLens, nauka położnictwa przechodzi na wyższy poziom. Na międzynarodowej konferencji na temat symulacji w służbie zdrowia, która odbyła się właśnie w Los Angeles, CAE Healthcare przedstawiło projekt CAE LucinaAR wykorzystujący gogle HoloLens. Jest to pierwszy na świecie, symulator narodzin, wykorzystujący rozszerzoną rzeczywistość. Dzięki specjalnemu manekinowi i hologramom 3D, przebieg porodu jest przedstawiany bardzo szczegółowo. Dzięki goglom, lekarz ma dostęp do najważniejszych informacji na temat przebiegu porodu, krok po kroku. W przyszłości system ten może służyć nie tylko do nauki, ale również to usprawnienia prawdziwego porodu. Tak aby zadbać o zdrowie i komfort psychiczny zarówno matki jak i jej dziecka. CAE Healthcare nie po raz pierwszy proponuje wykorzystanie gogli Microsoftu w kształceniu przyszłych lekarzy. Ich poprzedni projekt - CAE VimedixAR, wykorzystywał HoloLens i ultrasonograf, do pełnego zobrazowania wnętrza człowieka. W odróżnieniu od standardowego obrazu wyświetlanego na ekranie monitora, pozwala to na lepsze zorientowanie się w anatomii człowieka. Dzięki wprowadzeniu rozszerzonej rzeczywistości do medycyny, dbanie o zdrowie człowieka będzie dużo prostsze a diagnozy będą szybsze i dokładniejsze.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/cae-healthcare-releases-cae-lucinaar-first-training-childbirth-simulator-enhanced-microsoft-hololens/

Polecamy również w kategorii HoloLens