HoloLens umożliwi interaktywne zwiedzanie muzeum

HoloLens umożliwi interaktywne zwiedzanie muzeum

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/12/2016, 1:57 PM

Liczba odsłon: 3139

Muzealnicy coraz chętniej sięgają po nowe technologie, które mogą urozmaicić doświadczenie zwiedzania wystaw i dostarczyć informacji o eksponatach w ciekawy sposób. Zwykle dotyczy to tradycyjnie pojętych multimediów, tym niemniej pewna firma chce wnieść to na kolejny poziom. Mowa o francuskim start-upie Opuscope, który zamierza wykorzystać HoloLens, by zapewnić zwiedzającym nowe doświadczenie immersji.

Przedsprzedaż deweloperskiego zestawu HoloLens wystartowała się 29 lutego, zaś wysyłka rozpocznie się już za nieco ponad dwa tygodnie. Microsoft zdążył już opublikować obszerną dokumentację i szereg tutoriali wideo, które wprowadzają deweloperów w świat Windows Holographic. Jednym z pierwszych zainteresowanych okazał się francuski start-up Opuscope, który pragnie uczynić wizyty w muzeum prawdziwie interaktywnym przeżyciem, łącząc zarówno rozszerzoną, jak i wirtualną rzeczywistość. Wykorzystanie tych technik pozwoli na opowiadanie historii i wyświetlanie danych na nowe sposoby, typowe dla HoloLens. Chodzi tu na przykład o wyświetlanie informacji kontekstowych, które są przypisane do eksponatów lub konkretnych powierzchni i zawieszone w przestrzeni. Zwiedzający w sposób dynamiczny pozyskuje informacje o eksponatach, autorach i dowiaduje się więcej o poszczególnych punktach. Dzięki rzeczywistości rozszerzonej możliwe jest też większe zaangażowanie użytkownika.

Jak wiemy, Microsoft umożliwi deweloperom tworzenie własnych rozwiązań z wykorzystaniem HoloLens. Namacalnym przykładem takiego systemu jest właśnie Opuscope. Miejsce jego powstawania jest nieprzypadkowe. Francja słynie z licznych muzeów, choć z drugiej strony nie są one tak atrakcyjne dla młodszych odbiorców. Opuscope liczy, że udział technologii holograficznej zachęci ich do odwiedzenia muzeów i zabytków. Ciągle mówimy tu o rzeczywistości rozszerzonej, ale wspomnieliśmy też o rzeczywistości wirtualnej. Drugie spojrzenie na Opuscope bierze pod uwagę użytkowników, którzy nie mogą sobie pozwolić na bycie na miejscu. Dla nich firma zamierza przygotować wirtualne zwiedzanie przy pomocy aplikacji na komputer PC. Aplikacja ta będzie nawet wyświetlać rekomendacje wirtualnych placówek, podobnie jak Netflix wyświetla polecane seriale.

Opuscope wykorzystuje Uniwersalną Platformę Windows, a więc również technologię holograficzną opartą na Windows 10. Aplikacja będzie też dostępna na Androida i iOS. Na koniec warto napisać krótko o samej firmie. Opuscope powstał całkiem niedawno, bo 8 lutego, ale jego projekt obejmuje już kilka instytucji. Zespół liczy obecnie 6 członków. Pierwszy z założycieli współpracował z VideoLAN, zaś drugi studiował historię sztuki w Sorbonie i pracował w Muzeum Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu. Firma liczy, że jej rozwiązanie będzie dostępne w wybranych placówkach we wrześniu tego roku.