HoloLens 2 z procesorem ARM zamiast Intela?

HoloLens 2 z procesorem ARM zamiast Intela?

Autor: Wojciech Błachno

Opublikowano: 4/4/2018, 9:18 PM

Liczba odsłon: 1783

HoloLens jest urządzeniem wyjątkowo innowacyjnym, które (stwierdzając bez kozery) wprowadziło rozszerzoną rzeczywistość w złoty wiek. Co prawda wraz z jej innowacyjnością w parze idzie również wysoka cena, co zamyka drogę do posiadania własnej pary gogli przed wieloma chętnymi wrażeń użytkownikami. W segmencie konsumenckim ciągle rządzi Oculus i HTC Vive, choć są to raczej klasyczne gogle VR, a nie urządzenie Mixed Reality. Aby uzupełnić tę lukę, Microsoft przygotował całą rodzinę tanich urządzeń Windows Mixed Reality.

HoloLens 2?

Zgoła inaczej jest jednak w biznesie, gdzie gogle HoloLens praktycznie od samej premiery wzbudziły ogromne zainteresowanie, a obecnie są stosowane w wielu gałęziach inżynierii, medycyny, a nawet wojskowości. Jednak przyznać trzeba, że mają one już 2 lata, co w świecie technologii jest wiecznością. Najwyższa pora na następcę, zwłaszcza że konkurencja powoli zabiera się do ataku, choćby w postaci Magic Leap. Nowe źródła wskazują, że kolejna wersja urządzenia Microsoftu jest już bliżej, niż sądziliśmy i przyniesie ze sobą sporą rewolucję.

Prawdopodobnie Microsoft postanowił porzucić wykorzystywane w protoplaście procesory Intela i pójść w stronę mobilnych układów ARM. Jest to niezbyt zaskakujący krok, biorąc pod uwagę spore zainteresowanie nową gałęzią urządzeń Always Connected PCs, które taki procesor właśnie wykorzystują. Przynosi to oczywiste korzyści, takie jak większa wygoda dzięki miniaturyzacji i zmniejszeniu wagi gogli, energooszczędność, co pozwoli na dłuższy czas pracy urządzenia oraz mobilność dzięki wbudowanemu modemowi LTE.

HoloLens pudełko

Nie można oczywiście zapomnieć o dodatkowym procesorze AI, jaki Microsoft planuje umieścić w goglach HoloLens - ogłoszonej już wcześniej jednostce HPU - Holographic Processing Unit, służącej do obróbki obrazu oraz obsługi SI. Niezwykła inteligencja urządzenia, oparta na głębokich sieciach neuronowych ma dawać możliwość kontroli nad przestrzenią i czasem. Trzeba przyznać, że brzmi to dość futurystycznie i jednocześnie niezwykle zachęcająco. To, co wiadomo na tę chwilę to nazwa kodowa urządzenia, którą jest Sydney, natomiast specjalna wersja systemu Windows 10 nazywa się Oasis i oparta jest na CShell. Choć pierwsze pogłoski jako datę premiery HoloLens 2 podawały rok 2018, to prawdopodobnie przesunie się to na rok 2019.