HP posądzony o instalowanie oprogramowania szpiegującego

HP posądzony o instalowanie oprogramowania szpiegującego

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
17:31
28.11.2017
0 komentarzy
878 wyświetleń

HP to jeden z głównych partnerów sprzętowych Microsoftu i obecnie największy producent PC na świecie (25,1% udziału według dzisiejszego raportu AdDuplex). Jako że spora część użytkowników Windows używa właśnie laptopów z logo HP, warto wiedzieć o zarzutach, jakie producent ostatnio usłyszał. Chodzi dokładnie o instalowane bez wiedzy i zgody użytkownika oprogramowanie o nazwie HP Touchpoint Analytics Service, które rzekomo wysysa zasoby komputera i przesyła dane użytkownika do HP.

Aplikacja, o której mowa, zastąpiła HP Touchpoint Managera i prawdopodobnie jest instalowana przez Microsoft w ramach aktualizacji sterowników wydanej w okolicach 15 listopada tego roku. Na oficjalnej stronie usługi przeczytać możemy, że "HP Touchpoint Manager jest teraz dostarczany jako część funkcjonalności HP Device as a Service (DaaS) Analytics and Proactive Management. Z tego względu HP wyłącza samodzielnie zarządzane rozwiązanie HP Touchpoint Manager. Począwszy od zasad bezpieczeństwa mobilnego, kończąc na możliwości wyczyszczenia urządzenia, funkcje i narzędzia HP Touchpoint Manager dają Ci pewność, że wszystkie Twoje urządzenia są chronione".

HP spyware?

Mimo oficjalnych zapewnień producenta wielu użytkowników bynajmniej nie czuje się bezpiecznie. Przytoczmy jeden z raportów: "Klient Hp Touchpoint Analytics został zainstalowany na moim komputerze bez mojej wiedzy. Zakładam, że został zainstalowany w tle jako aktualizacja wsparcia lub frameworka HP. Niezależnie, jak do tego doszło, nie podoba mi się to podstępne przejęcie kontroli nad zasobami systemowymi mojego komputera. Od wczoraj do dziś sprawiło to, że mój komputer pracuje tak ciężko, że słychać, jak się zaciera, a wtóruje temu dioda z tyłu komputera. Zobaczyłem w Menedżerze zadań, że [oprogramowanie HP] uruchamia i zatrzymuje wiele aplikacji, jego usługę klienta i instalator, okno konsoli, wiersze polecenia, powoduje skoki używania programu antimalware i lokalnego systemu".

Cóż, HP będzie musiał wytłumaczyć się z automatycznego instalowania "ulepszonego" oprogramowania, które zdaniem użytkowników pozbawia ich kontroli nad urządzeniem i bez pytania wysyła dane telemetryczne do producenta.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/hp-accused-stealthily-installing-spyware-pcs/

Polecamy również w kategorii Bezpieczeństwo

Komentarze

Skomentuj

Autor