Funkcje i rozszerzenia sieciowe - część III

Funkcje i rozszerzenia sieciowe - część III

Autor: Microsoft

Opublikowano: 4/4/2006, 12:00 AM

Liczba odsłon: 11810

Klient PPPOE

Windows XP umożliwia tworzenie połączeń Point-to-Point Protocol over Ethernet (PPPoE). Używając Point-to-Point Protocol over Ethernet (PPPoE) i modemu szerokopasmowego, użytkownicy sieci LAN mogą uzyskać indywidualny autoryzowany dostęp do szybkich sieci. Przez połączenie Ethernet i Point-to-Point Protocol (PPP), PPPoE daje możliwość w efektywny sposób tworzyć oddzielne połączenia dla każdego użytkownika ze zdalnym serwerem. Dostęp, biling i niektóre usługi są zarządzane na poziomie użytkownika, a nie lokalizacji.

Możesz wykorzystać to przy używaniu wbudowanych usług typu Udostępnianie Połączenia Internetowego i Ściany Ogniowej. To upraszcza także konfigurację i korzystanie z Internet Explorera i innych aplikacji.

Aby dowiedzieć się więcej na temat klienta PPPOE zajrzyj do pomocy Windows XP lub do Internet RFC 2516.

Enkapsulacja PVC - RFC 2684

Windows XP zawiera implementację Internetowego RFC 2684. Dodano to, aby uprościć dostawcom usług DSL wdrażanie swoich usług. Ta implementacja jest pośrednim sterownikiem NDIS, który działa jak interfejs Ethernetowy, lecz korzysta z PVC DSL/ATM aby transportować ramki Ethernetowe (lub tylko ramki TCP/IP). Ten mechanizm jest zwykle używany w przemyśle przez producentów urządzeń DSL. W Windows XP ze sterownikiem miniport ATM możemy używać następujących konfiguracji protokołów:

  • TCP/IP->PPPoA (PPP over ATM)->dostawca xDSL ATM miniport
  • TCP/IP->RFC2684 (4 typy enkapsulacji)->dostawca xDSL ATM miniport
  • TCP/IP->PPPoE (PPP przez Ethernet)->RFC2684 (4 typy enkapsulacji)->dostawca xDSL ATM miniport

Dodatkowo autentykacja 802.1X może być dodana do interfejsu Ethernet RFC 2684. Taka różnorodność konfiguracji wystarcza do większości implementacji DSL.

Aby dowiedzieć się więcej zobacz IETF RFC 2684.

NDIS 5.1 i zdalny NDIS

Karta sieciowa i jej sterowniki używają systemowi operacyjnemu na wykorzystanie fizycznej warstwy sieci. Windows XP dodało parę nowych rozszerzeń:

  • Plug and Play oraz Power Event Notification (Zdarzenia Związane z zasilaniem) - Dodaje kartom sieciowym możliwość obsługi zdarzeń plug and play lub związanych z zasilaniem. To wpływa na płynniejszą pracę systemu podczas tych zdarzeń.
  • Support for Send Cancellation - Umożliwia protokołom sieciowym ustrzec się przez niepotrzebnym oczekiwaniem na pakiety wysyłane przez sieć, do momentu pełnego przesłania pakietu.
  • Zwiększone możliwości statystyk (64 bitowe liczniki) - Rozszerza możliwości generowania statystyk nawet przy dzisiejszych szybkich sieciach.
  • Usprawnienia wydajnościowe - Kilka rozszerzeń zostało dodanych aby przyspieszyć przesyłanie danych krytycznych oraz pozwala uniknąć niepotrzebnego kopiowania pakietów.
  • Różne zmiany - dodano kilka zmian dla wspierania wspólnych potrzeb lub zamówionych przez producentów sterowników celem ulepszenia integralności systemu. Wake on LAN change - Zmiana została wprowadzona, aby ograniczyć ilość pakietów WOL do tzw. Magicznych pakietów (zamiast zastrzeżonych wzorów pakietów). Teraz jest to konfigurowalne na zakładce zarządzania energią we właściwiościach karty sieciowej.

Zdalny NDIS jest również częścią Windows XP. Zdalny NDIS umożliwia wsparcie urządzeń sieciowych podłączonych przez port USB bez żadnych dodatkowych sterowników. Microsoft dostarcza niezbędne sterowniki do obsługi tych urządzeń. To upraszcza instalację i zmniejsza ryzyko awarii systemu w wyniku użycia źle zbudowanych lub nie przetestowanych sterowników.

Aby dowiedzieć się więcej na temat NDIS 5.1 i zdalnego NDIS zajrzyj do Windows XP DDK i na następujące strony:

http://www.microsoft.com/hwdev/network/NDIS51.htm http://www.microsoft.com/hwdev/network/rmNDIS.htm

Internet Protocol over IEEE 1394 (IP/1394)

Możliwość łączenia komputerów i urządzeń przez IEEE 1394 używając TCP/IP została dodana w Windows XP. To umożliwia korzystanie z urządzeń audio i video. Dodano mostkowanie ramek TCP/IP pomiędzy IEEE 1394 i innymi interfejsami IEEE 802. Aby to umożliwić, Windows XP używa Mostkowania Sieci już omawianego wcześniej.

Aby dowiedzieć się więcej zobacz IETF RFC 2734.

Ulepszona obsługa mediów sieciowych

Obsługa wielu najnowszych urządzeń sieciowych została dodana do Windows XP. Wliczamy w to obsługę wielu nowych urządzeń do Sieci Domowych.

Większość modemów jest obsługiwana. Większość urządzeń sieciowych podłączanych przez USB jest obsługiwana w Windows XP, niektóre z nich wykorzystują zdalny NDIS, co eliminuje konieczność używania dodatkowych sterowników.

Wsparcie dla urządzeń bezprzewodowych 802.11 zostało ulepszone. Większość tych urządzeń wspiera protokół "zerowej konfiguracji" i funkcje roamingu w Windows XP.

Wsparcie dla modemów zostało rozszerzone o większość tzw. soft modemów.

IrCOMM Sterownik modemu dla IrDA

Sterownik modemu IrCOMM w Windows XP umożliwia użytkownikowi korzystanie z ich telefonów komórkowych wyposażonych w port podczerwieni jako z modemów. W momencie gdy telefon znajdzie się w zasięgu portu IrDA, będzie wyszukany i właściwy sterownik zostanie zainstalowany (lub sterownik domyślny jeśli nie zostanie znaleziony właściwy). Wtedy telefon może być używany jak każdy inny modem do tworzenia połączeń sieciowych.

TAPI 3.1 i TAPI Service Providers (TSP)

Poprzednie wersje Windows były dostarczane z wcześniejszymi wersjami Telephony API (TAPI), a Windows 2000 jest dostarczany z TAPI 3.0. TAPI umożliwia aplikacjom dostarczanie użytkownikom różnych usług telefonicznych. W Windows XP mamy TAPI 3.1.

TAPI 3.1 wspiera Microsoft Component Object Model i dostarcza programistom zestaw obiektów COM. To pozwala używać dowolnego zgodnego z technologią COM języka programowania do tworzenia aplikacji telefonicznych.

Dodatkowo w Windows XP mamy TAPI service providers (TSPs), które dają nam możliwość wykorzystywać funkcjonalność protokołu H.323 czyli telefonii opartej na IP, oraz systemów konferencyjnych audio i video opartych na sieciach TCP/IP. Dawniej to był dodatek dostępny oddzielnie do poprzednich wersji Windows. Dodatkowo mamy wsparcie wersji 2 protokołu H.323 TSP dla usługodawców korzystających z H.323.

Dodatkowo dostępne z TAPI 3.1:

  • Terminale plikowe: Umożliwiają aplikacjom zapisywać strumienie danych (takie jak mowa czy video) do pliku i odtwarzać te zapisane dane do strumienia.
  • Dołączalne terminale: Umożliwia firmom trzecim (3rd party) dodawać nowe obiekty terminalowe, które mogą być używane przez dowolnego MSP.
  • USB Phone TSP: Umożliwia aplikacjom zarządzać telefonem USB i używać go jako punkt odbioru strumienia danych.
  • Automatyczne wykrywanie Serwerów TAPI: Umożliwia klientom wyszukiwanie serwerów telefonicznych dostępnych w sieci.

Dodatkowo, dla protokołu H.323, zostały dodane następujące usługi:

  • Call Hold Service (ITU-T Recommendation H.450-2)
  • Call Transfer Service (ITU-T Recommendation H.450-2)
  • Call Diversion Services (ITU-T Recommendation H.450-3)
  • Call Park and Pickup Service (ITU-T Recommendation H.450-5)

Klient komunikacji w czasie rzeczywistym (Real Time Communication (RTC) Client) API

Dostarczamy główny zestaw API i wbudowanych w nie implementacji umożliwiających komunikację pomiędzy komputerami. Biblioteki API Klienta RTC dostarczają interfejsy do pełnej komunikacje w czasie rzeczywistym, dla instant messaging, obecności, komunikacji audio/video, tablic konferencyjnych dzielonych i aplikacji dzielonych.

ISV (Niezależni Producenci Oprogramowania) mogą budować własne apllikacje w oparciu o tą infrastrukturę, dając użytkownikowi ogromne możliwości. Kilka komponentów samego systemu operacyjnego korzysta z tych możliwości np. Messenger i PC Health.

Dodatkowo API daje możliwości komunikacji PC z telefonem i telefon z telefonem.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia