Funkcje i rozszerzenia sieciowe - część II

Funkcje i rozszerzenia sieciowe - część II

Autor: Microsoft

Opublikowano: 4/4/2006, 12:00 AM

Liczba odsłon: 6174

Rozpoznawanie Lokalizacji w Sieci i rozszerzenia Winsock API

Windows XP zawiera komponenty, które wykrywają informacje na temat systemu sieciowego, do którego jest podłączony komputer. Umożliwia to łatwiejszą konfigurację segmentu sieciowego w danej lokalizacji. Te informacje są również dostępne przez Winsock API, co umożliwia aplikacjom dowiadywać się w jakiej sieci system pracuje oraz być informowanymi, gdy parametry sieci zostaną zmodyfikowane.

Komponenty w Windows XP używają także lokalizacji sieciowej do zapewnienia odpowiednich usług. Na przykład Kreator Instalacji Sieci będzie korzystał z tych informacji dla wielu adapterów sieciowych, aby wykryć, który z nich jest połączony z Internetem. Polityka grup w ICF, także wykorzystuje lokalizację sieciową. ICF sprawdza czy polityka grup jest ustawione i wykorzystuje ją do zastosowania ustawień polityki grup.

Dodatkowe rozszerzenia do Winsock zostały zaimplementowane w Windows XP. Na przykład ConnectEx() - używamy, aby przesłać blok danych po ustanowieniu połączenia i TransmitPackets() - używamy do przesyłania danych z pamięci i/lub plików przez ustanowione połączenie.

Rozszerzenia dla sieci bezprzewodowych

Wiele nowych funkcji i rozszerzeń zostało dodanych do Windows XP ulepszających pracę z sieciami bezprzewodowymi. Oto krótkie podsumowanie tych rozszerzeń.

Enhanced Ethernet and Wireless Security (IEEE 802.1X Support) - Poprzedni sieci bezprzewodowe miały braki w łatwym do zaimplementowania systemie zabezpieczeń z wykorzystaniem systemu zarządzania kluczami. Micorsoft i kilku dostawców sieci bezprzewodowych i komputerów wypracowali ze standardów IEEE nowy standard IEEE 802.1X, umożliwiający kontrolę dostępu na poziomie portów. Ma on zastosowanie do Ethernetu i sieci bezprzewodowych. Microsoft zaimplementował wsparcie dla IEEE 802.1X w Windows XP i współpracuje z producentami rozwiązań sieci bezprzewodowych przy wdrażaniu standardu w ich urządzeniach dostępowych.

Wireless Zero Configuration - w połączeniu z bezprzewodową kartą sieciową, Windows XP jest w stanie wybrać z istniejących sieci sieć preferowaną bez ingerencji użytkownika. Ustawienia dla poszczególnych sieci mogą być zapisywane i automatycznie używane, gdy zostanie nawiązane połączenie z taką siecią. W przypadku braku infrastruktury sieciowej, Windows XP mogą skonfigurować adapter do użycia sieci typu "ad-hoc".

Wparcie dla Bezprzewodowego Roamingu - Windows 2000 miał rozszerzenia służące do wykrywania dostępności sieci i działania w sposób odpowiedni do konfiguracji. Te rozszerzenia zostały rozbudowane w Windows XP do obsługi sieci bezprzewodowych. Są to m.in. ponowna autentykacja sieciowa w momencie takiej konieczności i wybór z wielu konfiguracji w oparciu o sieć do której system jest podłączony.

Programowy stos IPv6 (Development Stack)

Windows XP posiada wbudowaną implementację pełnego protokołu stosu IP w wersji 6. Stos w zamyśle jest stosem developerskim umożliwiającym programistom na przygotowanie aplikacji zgodnych z protokołem stosu IP v6. Daje to możliwość w przyszłości łatwej migracji do sieci IPv6. Kolejna wersja Windows będzie zawierać przemysłową implementację protokołu IPv6.

Dodatkowe informacje na ten temat możesz znaleźć w dokumentacji technicznej na stronie web.

Zdalny dostęp używa Menadżera Kluczy Zaufania

Windows XP zawiera Menadżera Kluczy Zaufania, który zarządza kluczami zawierającymi informacje o różnych zestawach uprawnień, które są używane w systemie. To umożliwi Ci dostęp do wielu sieci (z różnymi nazwami użytkownika i hasłami), w tym samym czasie, bez konieczności powtórnego wpisywania tych danych w odpowiedzi na pojawiające się okienka logowania. Informacja o zasobach, do których się podłączasz (takich jak nazwa serwera i nazwa domeny) jest używana do wybierania odpowiednich par kluczy. Zdalny dostęp też korzysta z tego rozwiązania i używa go zawsze wtedy, gry tylko jest nawiązywane połączenie przez DialUp lub VPN. Takie rozwiązanie upraszcza korzystanie z zasobów sieciowych w sieci zdalnej i lokalnej.

Menadżer Połączeń (Connection Manager - CM) i Zestaw Administratorski Menadżera Połączeń (CMAK CM Administration Kit) - Uaktualnienia

Menadżer Połączeń Microsoft to program wdzwaniania się i aplikacja kliencka zarządzająca, która może być konfigurowana przez Zestaw Administratorski Menadżera Połączeń. CM i CMAK były dostępne w Windows od pewnego czasu, a teraz zostały rozbudowane w Windows XP. Oto jakie zmiany zostały wdrożone:

  • CMAK zawiera teraz dodatki interfejsu użytkownika (UI), których nie było w poprzednich wersjach. Te dodatki umożliwiają administratorowi skonfigurować cały zakres opcji, także takich które nie były dotąd dostępne przez UI.
  • CM obsługuje teraz dzielone tunelowanie - możliwość dostępu do bezpiecznych tuneli VPN, a jednocześnie dostęp do Internetu. Specyficzne trasy routowania mogą być dodawane dla sieci aktualnie osiągniętych.
  • CM umożliwia zapisanie często używanych ustawień. To może być wykorzystane do zapamiętania na przykład ustawień w różnych hotelach, w których bywasz podczas podróży.
  • CM dodaje możliwość logowania (zapisywania do logu) po stronie klienta w celu pomocy przy rozwiązywaniu problemów z połączeniem.
  • CM daje nam interfejs użytkownika dla połączeń zwrotnych tzw. callback. Tego nie było w Windows 2000.
  • Zakładka właściwości CM dodaje teraz kontrolowany dostęp do zakładek ICS i ICF.