Fluent Mobile, czyli o tym, jak Microsoft wprowadza Fluent Design na Androida i iOS

Fluent Mobile, czyli o tym, jak Microsoft wprowadza Fluent Design na Androida i iOS

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/5/2019, 8:57 PM

Liczba odsłon: 2431

Microsoft Design po raz kolejny wprowadza nas w tajniki Fluent Design. Tym razem mowa będzie o Fluent Mobile, który obejmuje zarówno styl interakcji, jak i wygląd. Obserwować to możemy już w przeprojektowanych aplikacjach mobilnych Outlook, OneDrive, Word, Excel i PowerPoint. Zmiany dosięgną też wkrótce Teams, Yammer i Planner. Zespół projektantów już nie po raz pierwszy wprowadzi nas za kulisy tego przedsięwzięcia. Jak wygląda praca nad designem aplikacji, z których codziennie korzystają miliony użytkowników? Czym motywowane są decyzje projektantów i jaka filozofia za nimi stoi? O tym w dalszej części tekstu.

Mikrozadania sprzyjające produktywności

U podstaw decyzji projektantów leżą badania zorientowane na ludzi. Starają się oni zrozumieć, jak ludzie myślą, jak się czują i jak funkcjonują podczas wykonywania zadań w drodze. Przebadano właściwie wszystkich — od studentów, po pracowników fabryk. Wykorzystano też pionierską pracę autorstwa Jaimego Teevana i badaczy z Microsoft dotyczącą mikroproduktywności. Co to właściwie jest? Mikroproduktywność to pojęcie określające współczesny sposób pracy, która jest coraz bardziej rozdrobniona. Projektanci uznali, że zamiast zachęcać ludzi do większego skupienia, pozwolą im bardziej produktywnie wykorzystać krótkie okresy czasu dzięki mikrozadaniom. Są to niewielkie, pojedyncze zadania "na jeden kęs", które stanowią część większego zadania. Przykładowo w takiej perspektywie skupiamy się na pisaniu jednego akapitu, a nie na całym dokumencie Word.

Takie podejście ma uzasadnienie w wynikach badań Microsoftu. Okazało się, że użytkownicy pomimo spędzania nawet czterech godzin dziennie na telefonie pracują w sesjach trwających średnio od 20 do 30 sekund. Designerzy zadali sobie dwa pytania: jakie są najbardziej wartościowe działania, które można wykonać na telefonie w mniej niż 30 sekund i w jaki sposób inteligentne usługi Microsoftu mogą wzbogacić te działania. Jedna z odpowiedzi zawiera się w funkcji Play My Emails w Outlook, która przeczyta nam zawartość skrzynki, gdy akurat mamy pół minuty wolnego czasu. Jeszcze innym przykładem inteligentnego mikrozadania jest szybkie skanowanie dokumentów i tabel przy pomocy aparatu, co pozwala na dalszą pracę z nimi w Wordzie, Excelu i innych aplikacjach Office.

Fluent na iOS i Androidzie w świecie post-OS

Microsoft Design przekonuje nas, że żyjemy w świecie postsystemowym, w którym system nie jest już na pierwszym miejscu, tak jak kiedyś. Jest tak nie tylko ze względu na aplikacje, które działają tak samo na różnych platformach i mają dostęp do tych samych plików. Spajająco działa również język designu. Fluent na iOS i Androidzie, jak piszą projektanci, to mobilna interpretacja naszych zasad Fluent, która zapewnia, że doświadczenia dadzą zarówno poczucie "Microsoftowe", jak i wrażenie bycia w domu na urządzeniach mobilnych. W ten sposób łączą się konwencje typowe dla każdej z platform. Spójność zachodzi też na poziomie aktualizacji. Przykładowo, gdy Microsoft zaktualizował niedawno palety kolorów (wliczając w to ciemny motyw), zmiany trafiły automatycznie do wszystkich aplikacji, które korzystają ze wspólnych składników interfejsu.

Fluent Design

W toku prac nad Fluent Mobile ponad 40 projektantów stworzyło zestawy narzędzi dla mobilnego UI, które pozwalają wszystkim projektantom w Microsoft tworzyć interfejsy za pomocą tych samych komponentów i wspólnie pracować nad ewolucją systemu designu. Co ciekawe, te zestawy narzędzi są też dostępne dla projektantów i deweloperów z zewnątrz. Zainteresowani mogą zacząć tworzyć własne aplikacje na Androida, iOS, Windows i przeglądarki przy pomocy Fluent Toolkit.

Jak zostało wspomniane, Fluent Design System — wliczając w to wariant Fluent Mobile — wciąż ewoluuje. W nieco dalszej przyszłości, gdy telefony na dobre wkroczą w przestrzenie rzeczywistości rozszerzonej i mieszanej, Fluent zyska możliwości 3D, dedykowane m.in. pracownikom pierwszej linii i uczniom.