Czy Windows 10 to druga Vista? Wyjaśniamy

Czy Windows 10 to druga Vista? Wyjaśniamy

 Wojciech Błachno
Wojciech Błachno
18:00
10.12.2018
19 komentarzy
2530 wyświetleń

Ostatnie problemy Windows 10 sprawiają, że ma on teraz naprawdę kiepską opinię wśród użytkowników. Dlaczego? Z jednej strony warto brać tutaj naprawdę spory margines błędu, na który składa się olbrzymia wręcz liczba urządzeń, na których Windows 10 pracuje. Jak wiadomo - i jest to znane socjologiczne zjawisko - negatywnych opinii zawsze będzie znacznie więcej od tych pozytywnych. Gdy wszystko gra i buczy, rzadziej zastanawiamy się nad tym, czy aby nie warto podzielić się naszym szczęściem z innymi. Natomiast gdy coś nie działa, tak jak powinno, naszą frustrację chcemy wyrzucić z siebie i podzielić się nią z jak największą liczbą ludzi.

Windows 10 rzeczywiście ma problemy i to jest fakt. Jednak nie jest to pierwszy raz i każdy, kto towarzyszy gigantowi z Redmond od dłuższego czasu, jest tego świadom. Przed October 2018 Update, a nawet na długo przed Windows 10 i jego licznymi problemami Microsoft stworzył system, który ma tak złą sławę, że jego nazwa stała się synonimem złego systemu. Jest to Windows Vista. Co łączy, a co różni te dwa produkty giganta? Czy Windows 10 stanie się w opinii użytkowników drugą Vistą?

A miało być tak pięknie...

Vista miała być przecież przełomem, miała być czymś wyjątkowym na miarę XXI wieku. No i była. I w zasadzie na tym polegał cały problem. Po prostu Vista wyprzedziła swoje czasy, co było pośrednim powodem ogromnej krytyki, jaką na siebie sprowadziła. Paradoksalnie Windows 7, który był jej bezpośrednim następcą, uznawany jest po dziś dzień za najlepszy system operacyjny w historii Microsoftu. Paradoksalnie, bo w gruncie rzeczy wiele tych systemów od siebie się nie różni. To, co Windows Vista zapoczątkował, Windows 7 z sukcesem kontynuował. Z czego więc wynika tak mocna krytyka Visty i tak okropna opinia, jaką ma ta wersja systemu Windows? Spróbujmy przeanalizować bezpośrednie powody porażki Visty i jednocześnie to, czym się wyróżniała, bowiem te dwie rzeczy, wbrew pozorom, są ściśle ze sobą związane.

Windowsa Vista CentrumXP

Po pierwsze i najważniejsze, Vista prezentowała się wręcz oszałamiająco pod względem wizualnym, zwłaszcza na tle swojego bezpośredniego poprzednika, czyli Windows XP. To właśnie z Windowsa XP największa liczba użytkowników przechodziła na Vistę, która wprowadzała zupełnie nowy wygląd, nowe ikony, efekty przezroczystości. Areo wprost olśniewało i sprawiało, że system wyglądał naprawdę futurystycznie. Całości dopełniały widżety, będące czymś zupełnie innowacyjnym. Zebrane po prawej stornie, w specjalnym pasku, pozwalały na znaczne rozszerzenie funkcjonalności naszego pulpitu. Do tego dochodzi tryb Flip3D, czyli futurystyczny tryb widoku wielozadaniowości.

Flip3D

Część z Was może już skumać, o co chodzi – Windows XP, zaprojektowany na przełomie XX i XXI wieku, był dosyć łaskawy dla podzespołów. Był też widocznie przestarzały pod względem wizualnym. Microsoft postanowił stworzyć system na miarę XXI wieku – Przejrzysty, Pewny i Podłączony (Clear, Confident, Connected) – jak głosiło jedno z haseł reklamowych nowego OS. Taki w istocie był. Inne natomiast obiecywało wielkie WOW po pierwszym zetknięciu z nowym systemem.

Ale (oczywiście musiało być jakieś ale) wszystko to nie za darmo – Vista miała swoje wymagania, które do najniższych niestety nie należały. Stąd też wynikały problemy z wydajnością, będące jednym z najczęściej stawianych Viście zarzutów. Komputery pracujące do tej pory z Windows XP nagle zostały dosłownie rzucone na bieżnię z maksymalnie ustawioną prędkością. To nie mogło się skończyć inaczej niż spektakularną wywrotką. Zresztą reklama, którą możecie obejrzeć powyżej, mogła nieco wprowadzać w błąd. Pojawia się w niej kilka razy komputer wyciągnięty żywcem z początku lat 90., na którym Vista nie miała prawa działać. Jednak z kontekstu reklamy można było wywnioskować, że Vista jest przystosowana dla każdego.

Skończyło się oczywiście masą oskarżeń o celowe działanie, mające zmusić użytkowników do kupna nowych komputerów. Microsoft postanowił coś z tym faktem zrobić i we współpracy z producentami sprzętu wprowadził specjalne oznaczenie "Certifed for Windows Vista", które miało wskazywać, że dany komputer idealnie nadaje się do nowego systemu Windows. Problem polegał na tym, że ów certyfikat dotyczył jedynie wersji Home Basic. A trzeba zaznaczyć, że wersji Visty było aż 6. Sprawa skończyła się pozwem zbiorowym o nieuczciwe praktyki.

Sterownikowe piekło i UAC stojący na jego straży

Nie można też pominąć procesu produkcji nowego systemu, który nie przebiegał bez pewnych komplikacji, w wyniku których Vista została wydana z małym poślizgiem. System, którego gotowość ogłoszono w listopadzie 2006 roku, na rynku pojawił się 30 stycznia 2007 roku. Jej korzenie sięgają jednak dużo wcześniej, bo roku 2003, kiedy to Microsoft rozwijał projekt następcy Windows XP o nazwie Longhorn. Ten projekt został jednak w większości wyrzucony do kosza i znacznie przeprojektowany. Poślizg ten nie wystarczył niestety producentom sprzętu. W bardzo dużej liczbie przypadków nie dali oni rady opracować zgodnych z Vistą sterowników - nie tylko dla starszych sprzętów, ale również dla tych aktualnie będących w ofercie!

Windows Longhorn

Efektem tego była totalna masakra – nastąpiła plaga niedziałających poprawnie z Vistą (lub wcale niedziałających) kart sieciowych, drukarek czy kart graficznych. Wszystko dlatego, że sterowniki drastycznie się różniły od tych z poprzednich wersji systemu. To wymuszało na producentach sprzętu przeprojektowanie, a nawet przepisanie na nowo wielu sterowników. W tym miejscu polegli nawet producenci kluczowych dla komputera podzespołów, tacy jak Intel, Nvidia czy ATI.

Był jeszcze jeden element, który wyjątkowo zdenerwował użytkowników. Był to tak zwany UAC, czyli Kontrola konta użytkownika. Celem tej funkcji było zapewnienie najwyższego możliwego bezpieczeństwa systemu Windows Vista. Nie byłoby w tym niczego złego, gdyby nie forma, w jakiej to zaimplementowano. System UAC aktywował się zdecydowanie za często, co wymuszało od nas potwierdzenia, że na pewno chcemy wykonać dane działanie.

UAC

Problem z Vistą występował również na płaszczyźnie przyzwyczajeń użytkowników. Wielu z nich, przyzwyczajonych do dotychczasowej kolorystyki i wyglądu systemu, nie mogło przywyknąć do świeżutkiego, rozpasanego wizualnie interfejsu Areo. Problem ten, w o wiele większej skali, powtórzył się w przypadku Windows 8, gdzie Microsoft dokonał jeszcze bardziej drastycznych zmian, które spotkały się praktycznie z samą krytyką.

Co więcej, okryta złą sławą i niechętnie przyjęta przez użytkowników Vista nadal konkurowała ze swoim starszym bratem. XP wciąż był rozwijany za pośrednictwem Service Packów. Vista również je otrzymała, co było niezbędne, by pozbawić ją błędów i załatać wszystkie istniejące w niej dziury. A już za parę miesięcy, w październiku 2009 roku, mieliśmy otrzymać kochaną i docenianą Siódemkę, która przez wiele lat hardo opierała się nawet mocno promowanej Dziesiątce. Znienawidzona już na starcie Vista przetarła szlak swojemu następcy i miała już nigdy nie otrzymać prawdziwej szansy na rehabilitację.

Dziesiątka drugą Vistą? Oto jest pytanie

Trzeba na samym początku zaznaczyć, że Windows 10 to na elementarnym poziomie zupełnie inny typ systemu niż w przypadku swoich poprzedników, w tym również i Visty. Microsoft postanowił dystrybuować go jak usługę - software as a service. Dlatego też od kilku lat otrzymujemy regularne aktualizacje, stale rozszerzające funkcjonalność Windowsa 10. Zasadniczo poszczególne z tych dużych update'ów można traktować trochę jako nowy system, w zależności od stopnia wprowadzonych zmian. Ale sprawa była sporo uproszczona. Windows 10 dla większości użytkowników był również darmowy, bo Microsoft pozwolił przez długi okres czasu aktualizować nasz system całkiem bez dodatkowych opłat. Co ciekawe, aktualizacja nie była dostępna dla Visty i starszych od niej systemów. Aby otrzymać darmową Dziesiątkę, musieliśmy posiadać minimum Windows 7.

Windows as a Service

Ilość mniejszych i większych zmian, jakie są wprowadzane do systemu co pół roku, jest tak duża, że rośnie też prawdopodobieństwo występowania błędów. Windows 7, stawiany tu wielokrotnie za wzór, stoi pod tym względem na drugim biegunie. Od dnia premiery nie otrzymał on żadnej dużej, nowej funkcji, na przykład na miarę Windows Timeline. Mamy wiec sytuację, w której stabilny i sprawdzony system, który, choć wspierany, nie jest już rozwijany, konkuruje z systemem stale ulepszanym i wzbogacanym o nowe funkcje. Rośnie też ilość urządzeń, na których system Windows musi pracować. A to stwarza problemy z dostosowaniem systemu do wielu różnych konfiguracji. Tutaj Microsoft stworzył narzędzie, którego jednym z zadań jest minimalizacja tego problemu. Jest to program testów Windows Insider. Jednak ostatnie problemy Windowsa 10 pokazały, że efekt jest daleki od oczekiwanego.

Wiemy zatem, co różni Windows 10 od Visty. A co te systemy łączy? Na pewno łączy ilość wspomnianych błędów, jakie je dręczą i dręczyły. Vista była tworzona z pewną bardzo zacną ideą, niestety nieco w oderwaniu od rzeczywistości. Microsoft chciał zaimponować nowoczesnym systemem, który stał się przez to poligonem doświadczalnym. To również jest cecha, która oba systemy łączy - innowacyjność. Niestety rynek nie był gotowy na to, co zaproponowała Vista. W sumie system ten można traktować trochę jako wersję beta Siódemki.

Windows 7 i Windows Vista

Vista to była beta Siódemki

Na wielu płaszczyznach korzystanie z Visty można porównać do testowania Windows 10 w programie Insider. Niby wszystko działa do momentu, aż coś się posypie. Wtedy nadchodzi dzień oficjalnej premiery nowej wersji i wszystko już powinno śmigać (jak doskonale wiemy - teoretycznie). Użytkownicy Visty dostali Siódemkę (niestety nie za darmo), a użytkownicy Windows 10 kolejną, stabilną już aktualizację. Jest to naprawdę spore uproszczenie, ukazujące jednak analogie między tymi dwiema sytuacjami.

Proces produkcyjny kolejnych systemów Windows przebiegał do czasu Dziesiątki bardzo podobnie. Wypuszczano nowy system i kontynuowano dalej prace nad jego następcą. Teraz Microsoft stale rozwija obecną iterację okienek, jednocześnie skracając sobie czas na prace nad nowościami zaledwie do pół roku. Oczywiście ilości funkcji wprowadzanych w kolejnych aktualizacjach nie można porównywać do całkowicie nowego systemu skonstruowanego od zera. Ale tak czy inaczej, jest to stosunkowo mało czasu, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę skalę niektórych zmian.

Przykładem tego niech będą Windows Sets. Gdyby Microsoft wprowadził je, tak jak pierwotnie założono, czyli w October 2018 Update, to byłby to typowy strzał w stopę i to z ogromnej strzelby. Pół roku to zdecydowanie za mało na implementację tak dużej funkcji, a przecież prace nad tą funkcją trwają już dużo dłużej. Prawdopodobnie funkcja ta nie trafi do Windows 10 w najbliższym czasie.

Windows Sets

Microsoft musi przemyśleć obecny system aktualizacji Windows 10 i być może warto rzadziej wprowadzać nowe funkcje, a skupić się na tym, by system po prostu stabilnie działał. Jednak warto tutaj ponownie przypomnieć pewną zależność - być może zła opinia na temat Windows 10 jest tylko iluzją, stworzoną przez mniejszość, która problemów doświadczyła. Rzecz jasna, mówiąc o mniejszości, mam na myśli setki tysięcy użytkowników. Taka liczba sprawia już, że ich głos jest głośno i wyraźnie słyszalny, a temat chętnie podchwytują media.

Z Vistą było bardzo podobnie - to system, który przez swoją innowacyjność był skazany na wiele problemów wieku dziecięcego, dodatkowo pogrążony przez szereg złych decyzji swojego twórcy. Vista nie miała również czasu, aby rozwinąć skrzydła, bo względnie szybko zastąpiła ją Siódemka i musiała jednocześnie cały czas konkurować z XP, który u większości użytkowników działał o wiele lepiej. Wygląda na to, że Vista została wydana po prostu w złym momencie. Padła przez to ofiarą tylko częściowo zasłużonej złej prasy, choć w rzeczywistości miała ogromny potencjał.

To w końcu Dziesiątka jest dobra czy nie?

Krąży taka teoria, która wskazuje na pewną prawidłowość wśród kolejnych wersji Windows 10. Mianowicie, co druga edycja jest dobra - jest to prawdziwa sinusoida. Windows 95 był rewolucyjny, ale brakowało mu wiele rzeczy, które wprowadził Windows 98, stając się jednym z najlepszych systemów Microsoftu. Po 98 przyszła pora na totalne porażki, czyli Windows Me oraz 2000. Następnie pojawił się nowy król w postaci Windows XP, który został zastąpiony przez tragiczną bohaterkę tego tekstu. Potem już mamy rewelacyjną Siódemkę, krytykowane, choć rewolucyjne Windows 8, no i wreszcie Windows 10. Według tej sinusoidy Windows 10 jest na tak zwanej górce - czyli powinien być systemem stawianym za wzór.

Windows historia

No i tutaj ponownie trzeba zwrócić uwagę na nowy typ dystrybucji systemu Windows 10. System ten stale ewoluuje i się zmienia, także Windows 10 z dnia premiery to zupełnie inny system niż obecnie. Czy słuszne jest porównywanie Visty do Windows 10? Jako całokształt - zdecydowanie nie. Poszczególne aktualizacje, jak ten felerny October 2018 Update, już jak najbardziej można porównywać pod względem problemów, jakie sprawia użytkownikom.

Oba systemy mają swoich wiernych miłośników i spotkałem się z wieloma opiniami, jakoby Vista absolutnie nie zasłużyła na swoją złą sławę. Sam z Visty nie korzystałem i właśnie między innymi przez tę opinię postanowiłem od razu przeskoczyć z XP do Siódemki. Decyzji nie żałuję i uważam, że Windows 10 dużo bliżej właśnie do Windows 7 niż do Visty. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, tak więc osoby, które miewają same problemy z Windows 10 czy miewały je wcześniej z Vistą, będą mieć o tych systemach raczej niepochlebną opinię.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Felietony

Komentarze

 • Petrek 10:41 11.12.2018

  Proszę nie porównywać tego czegoś - tego szmelcu do MOJEJ UKOCHANEJ VISTY!!!!!!

 • Anonim 10:43 11.12.2018

  Mam po dzień dzisiejszy VISTE i jestem z Niej Zadowolony

 • Ja4 10:45 11.12.2018

  Ten felieton to straszne dno. Vista była superstabilna. Win 7 (z mojego doświadczenia przynajmniej) był jeszcze lepszy, ale już Vista w stosunku do XP była skokiem jakościowym pod tym względem. 10 nawet się nie zbliżyła do tego poziomu. Z kolei ze sterownikami pod Vistę nigdy nie miałem problemu (a zacząłem jej używać praktycznie w momencie premiery), za to pod 10 notorycznie się coś buguje z dźwiękiem, i to nie tylko mi, ale wszystkim których znam. Owszem, Vista na słabych kompach działała wolno, ale nie wieszała się nigdy "na amen" jak to lubił robić xp. Siedzę sobie teraz w pracy na 8.1, i nie mogę się nadziwić jak to dobry, stabilny i szybki system. Brakuje mi w nim tylko nowych ficzerów 10 w postaci fajnego wycinania ekranu, czy dodatkowych pulpitów.

 • Kris 10:46 11.12.2018

  Vista nie była Taka zła tylko dużo bardzo duuuuuuuuuzo wyprzedziła swoje czasy (w tamtym czasie ten cholerny sprzęt) co XP a co Vista.

 • Gregor 10:49 11.12.2018

  Ludziska obudźcie się 10 to cały czas systemik a Ms tylko na was testuje brak czegokolwiek(stabilności)!!!!!!!!!!!!

 • Sys. 10:55 11.12.2018

  2002 wiecie co a 2006 skok cywilizacyjny ale niestety tylko System a nie poszła za tym nowa konfiguracja!!?! Vista the Best Forever!!!!

 • Wojciech Błachno 11:00 11.12.2018

  @Ja4 Nie bardzo rozumiem skąd tak negatywna ocena felietonu. Myślę, że dosyć jasno i obiektywnie oceniłem Vistę, zaznaczając na czym polegał jej problem i odnosząc się do obecnej krytyki Windows 10. Nie miałem na celu krytykować Visty, tylko obiektywnie przekazać jej historię. Zresztą biorąc pod uwagę resztę komentarza, to chyba większości tez w nim przedstawionych zgadza się z moim artykułem. Pozdrawiam.

 • Bill Gates 13:44 11.12.2018

  Tylko GNU/Linux! Polecam Linux Mint.

 • Krzysztof Sulikowski 16:52 11.12.2018

  Mint to obecnie chyba najlepsza dystrybucja dla zwykłych userów.

 • www 20:11 11.12.2018

  drogi autorze gdybyś korzystał z Windows ME nie powielałbyś tych bredni z internetu.

 • Krzysztof Sulikowski 20:26 11.12.2018

  Vista i ME to niestety były słabe, niedopracowane systemy.

 • sebastian.mysona@gmail.com 00:25 12.12.2018

  Wydaje mi się, że M$ powinien w końcu zmniejszyć bazę wspieranych konfiguracji o połowę. Nikt normalny nie stawia Windows 10 komputerze z przed 12 lat. Nie zapominajmy o tym, że podczas testowania XP i Visty nie było tylu Insiderów, a jakoś się udało. Dużą winą ja obarczam właśnie Insiderów, gdzie to oni instalują system na wirtualnych maszynach. Jest to w wielu wypadkach oderwane od rzeczywistości. Większość z nich podchodzi do tego z ciekawości i mam końcowy wynik, taki jaki mamy. Microsoft jak nie zacznie robić tego sam lub płacić Insiderom za ich testy, to sytuacja będzie co raz to ciekawsza. Mi już powoli się nie chcę instalować na świeżo "dziesiątkę" dwa razy do roku, a w tym roku to już jestem po trzech instalacjach. Pracuję też na Linuxie i jak tak dalej będzie, to po prostu na nim zostanę. Lubię Windowsa, ale nie aż tak żeby mieć 2, 3 razy do roku problem. Pozdrawiam

 • Michał84 07:19 12.12.2018

  Dlatego warto przerzucić się na MacOs. 🙂

 • Kret 09:40 12.12.2018

  Michał84 Przecież iOS to nie nadaję się np. do prowadzenia firm, do grania. Ja w nim widzę tylko możliwość pisania bzdurnych artykułów. Nie zaprzeczam, że jest to super ekosystem, ale funkcjonalnością nie do rasta do pięt Linuxowi i Windowsowi.

 • americanos 15:53 12.12.2018

  Sprawdza się stare przysłowie że co drugi system Microsoftu jest dopracowany:) Tak było od win98 potem było Millenium i tak dalej. Dlatego polecam Mageia wyglada jak Windows a działa niezawodnie jak Linux.

 • Dante 13:31 13.12.2018

  10-tka jest innowacyjna, większość obsługiwanych komputerów jest 64-bitowa. Vista też była kiedyś eksperymentem ;)

 • Przemek 20:39 14.12.2018

  Nie powiedziałbym że Windows 2000 był totalną porażką - raczej był bardzo solidnym fundamentem pod XP.

 • eFT 14:37 16.12.2018

  Zgadzam się z @Przemek, no i jeszcze z tej sinusoidy bym wyrzucił Wndows 95, bo wtedy ta teoria co drugiego Windowsa nie funkcjonowała, zaczynając wtedy od Windows 98 lub Windows 2000 jako dobrego systemu. A po Windows 8 miał być Windows 9, który najwyraźniej okazał się za dobry, że Nadella postanowił go pominąć i przeskoczyć do kontrowersyjnej dziesiątki...

 • Jerry 08:59 17.12.2018

  Teoria sinusoidy wg mnie wygląda trochę inaczej. Win95 - koncepcja super i wygląd, ale problemy ze stabilnością poprawione w... Win95 OSR 2.1 Win98 - wygląd ten sam, ale znów problemy, poprawione w... Win98 SE - można być zadowolonym WinME - to w zasadzie Win98SE z natywną obsługą USB, ale znów problemy ze stabilnością (ja osobiście nie odczułem, ale większość akademika już tak i wróciła do Win98SE) Win2000 (NT5.0) - koncepcja super i połączenie z linią NT, ale brak sterowników i z musu wycofanie się do WinME/ Win98SE WinXP (NT5.1) - to w zasadzie Win2000 w skórce i są w końcu sterowniki, ale jeszcze stabilność kuleje WinXPSP2 - od tej pory do SP3+ to już dopracowany OS. Vista (NT6.0) - koncepcja super, ale nie na ówczesna laptopy i biedne PC. W dodatku znów problemy ze sterownikami. Problem goni problem. Vista SP1 - już da się używać, ale sprzęt może być mocny Vista SP2 - jest już dobrze, ale sprzęt wymagający. Czekam na SP3, ale wychodzi... Windows 7 (NT6.1) - jest to zoptymalizowana Vista i w końcu można to mieć na laptopie Windows 8 (NT6.2) - przeskórkowana Siódemka, jeszcze bardziej zoptymalizowana, ale ergonomia leży. Windows 8.1 (NT6.3) - MS robi krok w tył i poprawia ergonomię. Ale nadal uparcie wie lepiej co chcą użytkownicy. Część udaje się zgwałcić umysłowo i nawet zaczynają chwalić interfejs. Pod spodem OS jest już świetnie zoptymalizowany i śmiga aż miło. Oczywiście ergonomię trzeba poprawić we własnym zakresie (Classic shell) Windows 10 (NT6.4) - brak przełomu na miarę XP oraz Visty. Jest to Ósemka z fjuczersami w formie balastu, więc system staje się wolniejszy. Ludzie zaczynają trybić, że to ścieżka Visty NT6.x i wg mnie jest niewypałem jak Vista. Od któregoś buildu MS maskuje problem zmieniając oznaczenie na NT10 i dalej pudruje tego gniota. PS: Użytkowałem wszystkie powyższe systemy, a od XP do najnowszej wersji Win10 x1809 LSTC na tym samym Lenovo T61 z 2009 roku (jedyna moderna to dysk SSD wraz z instalacją Win8). Pod kątem szybkości to wygrywa XP. Win8.1 nadrabia dzięki SSD. Pod kątem ergonomii i koncepcji zwycięzcą jest Windows7. Gdyby MS miał realną konkurencję na PC jaką miał na komórkach w postaci Androida, to dziś wspominalibyśmy tę firmę jak Nokię od Chińczyka.

Skomentuj

Autor