Cortana zacznie działać w Polsce! Co nowego w Windows 10 20H1 (build 18980)?

Cortana zacznie działać w Polsce! Co nowego w Windows 10 20H1 (build 18980)?

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:53
11.09.2019
5097 wyświetleń

Tym razem Microsoft nie kazał czekać Insiderom do piątku i udostępnił nową kompilację w Fast Ring dużo szybciej. Nowy build 20H1 zawiera aktualizację Cortany, ulepszenie Podsystemu Windows dla systemu Linux 2, aktualizację ustawień funkcji opcjonalnych oraz sporą garść poprawek.

Co nowego w kompilacji 18980 (20H1) dla PC?

Cortana dostępna dla wszystkich bez względu na język systemu

W odpowiedzi na feedback Microsoft wykonuje plan, mający na celu ułatwić wszystkim klientom Windows używanie Cortany. Pierwszym krokiem, począwszy od tego builda, jest to, że "wszyscy Insiderzy na całym świecie zobaczą nową ikonę Cortany i jej nową aplikację". W przyszłym uaktualnieniu tej aplikacji pojawi się opcja użycia Cortany, jeśli użytkownik mówi we wspieranym języku — bez względu na język wyświetlania systemu!

Nowa aplikacja Cortany wspiera obecnie tylko język angielski (USA), ale Microsoft zapowiada, że będzie do niej dodawał kolejne języki. Aktualizacje te będą niezależne od aktualizacji Windows. Firma oczekuje, że do czasu wydania 20H1 nowa aplikacja będzie obsługiwać już wszystkie języki, które normalnie obsługuje Cortana. Więcej szczegółów na ten temat oraz informacje o postępach Microsoft będzie przekazywał z biegiem czasu.

Podsystem Windows dla systemu Linux 2 na urządzeniach ARM64

Microsoft dodaje wsparcie WSL2 dla urządzeń ARM64. Dodano też możliwość ustawienia domyślnego użytkownika dla dystrybucji z użyciem pliku /etc/wsl.conf. Wydanie to zawiera również wiele poprawek błędów, w tym występującego od dawna problemu ze starszymi symlinkami Windows.

WSL2 - ARM64

Szersza dostępność nowego zarządzania funkcjami opcjonalnymi

W kompilacji 18963 sprzed niecałego miesiąca Microsoft wprowadził na stronę Zarządzaj funkcjami opcjonalnymi kilka użytecznych zmian, w tym wielokrotne zaznaczanie, opcje sortowania, więcej przydatnych informacji na liście oraz ułatwienia nawigacji. Nowości te podlegały dotąd testom A/B, a od dzisiaj są dostępne dla wszystkich Insiderów w Fast Ring.

Poprawki i inne zmiany

 • Na poprzednie wydanie nałożono blokadę aktualizacji, by upewnić się, że Insiderzy z niektórymi wersjami Outlook nie doświadczą problemu. W rezultacie nie wszyscy mogli pobrać aktualizację z zeszłego tygodnia. Blokada została już zdjęta.
 • Rozwiązano problem z zakleszczeniem netprofmsvc.dll w kompilacjach 18967+. Mogło to spowodować zamrożenie aktualizacji na 98% lub innych funkcji systemu.
 • Częściowo rozwiązano problem z Outlookiem, który nie otwierał się po kliknięciu powiadomienia o nowej wiadomości.
 • Rozwiązano problem z niezawodnością klawiatury dotykowej.
 • Rozwiązano problem z niezawodnością skrótu WIN + (kropka).
 • Microsoft podjął decyzję o powrocie do produkcyjnego wydania koreańskiego IME do czasu naniesienia poprawek.
 • Rozwiązano problem z niezawodnością obsługi wycinków ekranu.
 • Rozwiązano problem z ekranem logowania, na którym wyświetlały się kwadraty obok elementów UI.
 • Rozwiązano problem z miniaturami niektórych aplikacji w Widoku zadań, które po kliknięciu stawały się puste.
 • Rozwiązano problem z urządzeniami przenośnymi, które były niepoprawnie znakowane jako HDD na zakładce Wydajność w Menedżerze zadań.
 • Jak część Insiderów zauważyła, Microsoft Paint i WordPad stały się funkcjami opcjonalnymi, dlatego można je teraz odinstalować.
 • Poprawiono działanie wyszukiwania na stronie Aplikacje i funkcje w Ustawieniach.
 • Rozwiązano problem z wysypywaniem się Ustawień podczas aktualizacji obrazu konta.
 • Ułatwienia dostępu nie biorą już udziału w synchronizacji (roamingu) ustawień. Usunięto ich przełącznik z Ustawień > Konta > Synchronizacja ustawień.
 • Czytanie za pomocą Lupy działa teraz lepiej w aplikacjach, takich jak Firefox i Chrome.
 • Czytanie za pomocą Lupy nie klika już aplikacji, gdy wybierzemy czytanie od danego miejsca lub wykonamy skrót Ctrl + Alt + Lewy przycisk myszy.
 • Rozwiązano problem ze wskaźnikiem kursora tekstowego, który nie pokazywał się po przełączeniu między językami od-lewej-do-prawej na od-prawej-do-lewej.
 • Rozwiązano problem ze wskaźnikiem kursora tekstowego, który czasem pojawiał się na obszarach ekranu tylko do odczytu.
 • Rozwiązano problem ze wskaźnikiem kursora tekstowego, który pojawiał się czasem nad menu Start, zamiast pozostawać w polu edycji Wyszukiwania po wpisaniu tekstu w to pole.
 • Poprawiono niezawodność czytania nagłówków wiadomości przez Narratora przy użyciu skrótu Shift + Tab w trybie skanowania.
 • Poprawiono gadatliwość Narratora podczas czytania list, gdy gadatliwość ustawiona jest na poziomie pierwszym.
 • Rozwiązano problem z edytowanymi polami na niektórych stronach, które nie aktualizowały się poprawnie na skonfigurowanych wyświetlaczach Braille'a podczas edycji zawartości z Narratorem.
 • Rozwiązano problem z Local Experience Packs (LXPs), które mogły być zwracane do wersji angielskiej.
 • Rozwiązano problem z niektórymi adapterami Wi-Fi, które nie mogły się załadować (błąd o kodzie 10) po aktualizacji z wcześniejszego wydania Windows.

Znane błędy i problemy

 • Opcja pobierania z chmury w "Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego" nie oblicza poprawnie miejsca potrzebnego do zwolnienia, jeśli nie ma wystarczającego miejsca do przetworzenia. Tymczasowym rozwiązaniem jest zwolnienie dodatkowych 5 GB ponad to, co sugeruje funkcjonalność.
 • Opcja pobierania z chmury w "Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego" nie działa, jeśli zainstalowane są pewne funkcje opcjonalne. Proces się rozpoczyna, ale występuje błąd i zmiany są cofane. Tymczasowym rozwiązaniem jest odinstalowanie funkcji EMS and SAC Toolset for Windows 10, IrDA infrared, Print Management Console, RAS Connection Manager Administration Kit (CMAK), RIP Listener, all RSAT tools, Simple Network Management Protocol (SNMP), Windows Fax and Scan, Windows Storage Management, Wireless Display oraz WI SNMP Provider.
 • Wcześniej występowały problemy ze starszymi wersjami oprogramowania antycheatowego używanego w grach, gdzie po aktualizacji do ostatnich buildów 19H1 mogło dochodzić do wysypywania się systemu z błędami GSOD. Microsoft pracuje z partnerami nad poprawkami dla ich oprogramowania, a większość gier otrzymała już łatki zapobiegające tym problemom. By zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, warto upewnić się, że uruchamiamy aktualne wersje gier, nim wykonamy aktualizację. Microsoft współpracuje też z deweloperami systemów antycheatowych i gier, aby rozwiązać podobne problemy, które mogą wystąpić w buildach 20H1, a także aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia ich w przyszłości.
 • Niektóre czytniki kart SD od Realtek nie działają poprawnie. Microsoft bada sprawę.
 • Po aktualizacji do tego builda instalacja nowego pakietu językowego może zakończyć się pomyślnie, ale w rzeczywistości nie będzie on zainstalowany.
 • Wybrane aplikacje 2D (Centrum opinii, Microsoft Store, 3D Viewer) są bezpodstawnie traktowane przez Windows Mixed Reality jako zawierające zawartość chronioną.
 • Podczas nagrywania wideo podczas zgłaszania błędu w Centrum opinii w Windows Mixed Reality nie można zatrzymać nagrywania. Tymczasowo można jedynie poczekać do 5 minut, aż dobiegnie maksymalny czas nagrywania.

Wkrótce nie będziemy musieli się już gimnastykować, by korzystać z Cortany, jeśli korzystamy z systemu w języku polskim. Nim jednak zmiana wejdzie w życie, możecie skorzystać z naszego poradnika: Jak uruchomić asystentkę Cortana w Windows 10 PL?


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.windows.com/windowsexperience/2019/09/11/announcing-windows-10-insider-preview-build-18980/

Polecamy również w kategorii Listy zmian w kompilacjach