Beta Channel znów otwarty dla Insiderów na Windows 10

Beta Channel znów otwarty dla Insiderów na Windows 10

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/5/2024, 12:30 PM

Liczba odsłon: 577

Minęły już prawie 3 lata od wydania ostatnich aktualizacji Windows 10 w Beta Channel. Zbiegło się to w czasie z rozpoczęciem testów Windows 11 w programie Windows Insider, przez co Dziesiątka zeszła na dalszy plan. Wczoraj jednak, ku naszemu zaskoczeniu, Microsoft poinformował o ponownym otwarciu kanału Beta dla Windows 10 22H2. Jaki jest tego cel?

Od kilku lat Windows 10 nie otrzymuje już zbyt wielu nowych funkcji, a ostatnie aktualizacje rocznicowe miały dość szczątkową zawartość w porównaniu do wydań z poprzednich lat czy aktualizacji Windowsa 11. Poza tym zostało potwierdzone, że Windows 10 22H2 (2022 Update) będzie już ostatnią wersją systemu. Z drugiej strony pod koniec 2023 roku Microsoft wydał oświadczenie o "maksymalizacji wartości Windows 10", co oznaczało m.in. wprowadzenie do niego Copilot w Windows i "dopasowanie się do najnowszych osiągnięć technologii, aby jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby ludzi". Teraz połączono to z ponownym otwarciem kanału Beta.

Aby wprowadzać nowe funkcje i więcej ulepszeń do Windows 10 w miarę potrzeb, potrzebujemy miejsca do aktywnego rozwijania funkcji z Windows Insiderami. Dlatego dzisiaj otwieramy Beta Channel dla Windows Insiderów, którzy są obecnie na Windows 10. Pozwoli to nam wypróbowywać nowe funkcje dla Windows 10, wersja 22H2, z Insiderami przed ich wydaniem dla wszystkich klientów Windows 10.

Jeżeli jesteś dziś niejawnym testerem systemu Windows 10 i chcesz wypróbowywać nowe funkcje Windows 10, gdy będziemy je mieć, rekomendujemy dołączenie lub przełączenie się do Beta Channel. Możesz to zrobić, przechodząc do Ustawień > Aktualizacja i zabezpieczenia > Niejawny program testów systemu Windows, klikając sekcję bieżącego kanału Insider, aby rozwinąć pełną listę kanałów Insider, i wybierając Beta Channel.


— Windows Insider Program Team

Beta Channel znów otwarty dla Insiderów na Windows 10

W przypadku Insiderów na Windows 10, którzy spełniają minimalne wymagania Windows 11:

  • Dołączenie do Beta Channel nie spowoduje automatycznego upgrade'u do Windows 11. Będzie on dostępny opcjonalnie i będzie wymagał świadomego wyboru użytkownika.
  • Możesz przejść do kanałów Canary lub Dev, ale zrobienie tego uaktualni Twój komputer do Windows 11.
  • Jeśli przełączysz się do kanałów Canary lub Dev, otrzymasz krótkie okienko czasowe na powrót do Windows 10. Po jego zamknięciu powrót do Beta Channel i/lub Windows 10 będzie wymagał czystej instalacji Windowsa.

W przypadku Insiderów na Windows 10, którzy nie spełniają wymagań Windows 11:

  • Nie zobaczysz opcji przełączenia się na kanały Canary i Dev, jako że są one otwarte tylko dla buildów Windows 11 Insider Preview.
  • Data końca wsparcia Windows 10, 14 października 2025 roku, pozostaje niezmieniona. Dołączenie do Beta Channel nie ma na to wpływu.

Microsoft wyjaśnia, że wiele funkcji w Beta Channel będzie udostępnianych za pomocą technologii kontrolowanego wdrażania (Control Feature Rollout), zaczynając od niewielkiego odsetka Insiderów i zwiększając swój zasięg z upływem czasu przy jednoczesnym monitorowaniu feedbacku. Testerzy, którzy chcą jako pierwsi otrzymywać dostęp do nowych funkcji, powinni włączyć przełącznik "Uzyskaj najnowsze aktualizacje, gdy tylko będą dostępne" w ustawieniach Windows Update.

Funkcje i doświadczenia testowane w buildach Windows 10 w Beta Channel mogą nigdy nie zostać wydane w wersji publicznej, jako że program niejawnych testów służy do sprawdzania różnych koncepcji i zbierania opinii. Funkcje mogą zmieniać się z czasem, być usuwane lub zamieniane i nigdy nie opuścić programu Insider.

Ponowne otwarcie Beta Channel dotyczy na razie tylko samego kanału. Nie ukazała się jeszcze żadna nowa kompilacja. To Microsoft przewidział na kolejne tygodnie.

Źródło: https://blogs.windows.com/windows-insider/2024/06/04/opening-the-beta-channel-for-windows-insiders-on-windows-10/

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia