Notatnik będzie aktualizowany przez Sklep Microsoft. Masa nowości w Windows 10 20H1 (build 18963)

Notatnik będzie aktualizowany przez Sklep Microsoft. Masa nowości w Windows 10 20H1 (build 18963)

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
22:10
16.08.2019
4630 wyświetleń

W tym tygodniu na nową kompilację Insider musieliśmy czekać aż do piątku, ale za to na nudy nie ma co narzekać. Kompilacja 18963 jest jedną z największych, jakie do tej pory wydano w gałęzi 20H1. Zmiany obejmują takie obszary, jak Menedżer zadań, pulpity wirtualne, zarządzanie funkcjami opcjonalnymi, Ustawienia, Notatnik, IME, konta użytkownika i wyszukiwanie. Nie zabrakło też poprawek błędów.

Co nowego w kompilacji 18963 (20H1) dla PC?

Miernik temperatury GPU w Menedżerze zadań

Jedną z funkcji Menedżera zadań, o które najczęściej proszono, było monitorowanie temperatury karty graficznej. Teraz, jeśli mamy dedykowaną kartę, zobaczymy jej temperaturę na zakładce Wydajność.

Windows 10 20H1 - co nowego?

Na tym etapie implementacji istnieją pewne ograniczenia. Obsługiwane są tylko dedykowane GPU. Może też się zdarzyć, że potrzebna będzie aktualizacja sterowników graficznych, by móc zobaczyć temperaturę. Obecnie podawana jest ona tylko w stopniach Celsjusza.

Zmiana nazwy pulpitów wirtualnych

Pulpity wirtualne pomagają nam wizualnie i organizacyjnie oddzielić grupy zadań na naszym PC. Mogą też okazać się przydatne podczas wyświetlania prezentacji. Aby było łatwiej je rozróżniać, możemy teraz nadawać im własne nazwy. W widoku zadań, który otworzymy, klikając jego ikonę na pasku zadań albo używając skrótu WIN + Tab, klikamy nazwę pulpitu, po czym otworzy się ona w edytowalnym polu. Możemy wprowadzić dowolną nazwę, także używając emoji.

Windows 10 20H1 - co nowego?

Możemy również kliknąć miniaturę pulpitu wirtualnego prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybrać opcję "Zmień nazwę". Co ważne, wprowadzone nazwy będą zachowane po ponownym uruchomieniu komputera.

Obecnie funkcja ta jest dostępna dla około 50% Insiderów w Fast Ring. W następnych tygodniach jej dostępność będzie poszerzana.

Ulepszone zarządzanie funkcjami opcjonalnymi w Ustawieniach

W oparciu o feedback użytkowników Microsoft wprowadza na stronę Zarządzaj funkcjami opcjonalnymi kilka użytecznych zmian:

 • Wielokrotne zaznaczanie: można teraz wybierać i instalować wiele funkcji opcjonalnych w tym samym czasie.
 • Lepsze zarządzanie listą: można teraz wyszukiwać na listach funkcji opcjonalnych i sortować je według nazwy, rozmiaru i daty instalacji.
 • Więcej przydatnych informacji: na liście, obok zainstalowanych funkcji wyświetlana jest teraz data instalacji. Do opisów na liście funkcji dostępnych do zainstalowania dodano też informacje o zależnościach.
 • Łatwiejsza nawigacja: w sekcji Ostatnich akcji na głównej stronie funkcji opcjonalnych zobaczymy teraz status ostatnio instalowanych/odinstalowywanych/anulowanych funkcji. Poprzez wyskakujące okienka dialogowe możemy też zapoznać się z historią. Mówiąc krótko, nie musimy już opuszczać głównej strony zarządzania funkcjami.

Windows 10 20H1 - co nowego?Windows 10 20H1 - co nowego?

Tu znów trwają testy A/B. Funkcjonalność ta jest dostępna dla około 50% Insiderów w Fast Ring. W następnych tygodniach jej dostępność będzie poszerzana.

Zmiana szybkości wskaźnika myszy w Ustawieniach

Można teraz skonfigurować szybkość wskaźnika myszy w Ustawieniach > Urządzenia > Mysz. Zmiana ta jest częścią wysiłków mających na celu połączyć Ustawienia z Panelem sterowania.

Windows 10 20H1 - co nowego?

Notatnik aktualizowany przez Microsoft Store

Notatnik to ulubiony edytor tekstu wielu użytkowników już od ponad 30 lat. W kilku ostatnich aktualizacjach wprowadzono do niego parę mniejszych ulepszeń. Począwszy od tej kompilacji, przyszłe aktualizacje Notatnika będą automatycznie dostępne w Sklepie Microsoft. Ma to umożliwić elastyczność w odpowiadaniu na zgłoszenia i feedback poza ramami wydań Windows.

Windows 10 20H1 - co nowego?

Chiński (tradycyjny) edytor IME

Dodano usprawnienia w obszarach paska narzędzi i okna kandydatów.

Zmiany w zakresie obrazu konta użytkownika w Windows

Zaktualizowany obraz pojawi się teraz szybko w Windows, aplikacjach i na wielu stronach Microsoftu, których używamy każdego dnia. Wcześniej mogliśmy zauważyć, że 3 albo 4 różne obrazy naszego konta pojawiają się w różnych aplikacjach w tym samym czasie.

Jak szybko to działa, można sprawdzić samemu. Wystarczy wejść do Ustawień > Konta > Twoje informacje > Utwórz awatar i wybrać zdjęcie.

Nadal trwają prace nad tą funkcjonalnością, dlatego na niektórych stronach Microsoftu zdjęcie może zaktualizować się z opóźnieniem, jako że są one aktualizowane co 24 godziny. W następnych miesiącach zmiana będzie praktycznie natychmiastowa!

Ulepszone sprawdzanie pisowni podczas wyszukiwania Aplikacji w Ustawieniach

Windows Search ma wbudowane sprawdzanie pisowni. Gdy piszemy szybko, czasem zdarzają się literówki, z którymi systemowa wyszukiwarka teraz sobie poradzi! Przeszukiwanie sekcji Aplikacje w Ustawieniach pod kątem fraz, takich jak "powerpiont" czy "exce;" dawniej nie zwracało żadnych wyników. Teraz dzięki inteligentniejszej autokorekcie szybciej znajdziemy wyniki, nawet gdy wpisaliśmy zapytanie z błędem. Funkcjonalność jest już dostępna zarówno w kompilacjach Insider, jak i publicznych, na rynkach obsługujących język angielski.

Bardziej adekwatne wyniki wyszukiwania

Czasem się zdarza, że wyniki w ustawieniach nie pasują do tego, czego szukamy. Więcej kontekstu w takich przypadkach nada nowy wiersz "Powiązane", który wyświetli się pod najlepszym wynikiem. Dzięki niemu dowiemy się, dlaczego pojawił się akurat taki wynik. Wkrótce funkcjonalność obejmie też wyszukiwanie aplikacji. Funkcja jest już dostępna zarówno w kompilacjach Insider, jak i publicznych, na rynkach obsługujących język angielski (USA).

Windows 10 20H1 - co nowego?

Poprawki i inne zmiany

 • Nowa wyszukiwarka, która debiutowała w May 2019 Update, została teraz udostępniona wszystkim w October 2018 Update.
 • Rozwiązano problem występujący przy połączeniach Ethernet lub z komórkową transmisją danych — stan sieci pokazywał brak połączenia, choć zostało ono pomyślnie nawiązane.
 • Rozwiązano problem z japońskim IME — okno kandydata czasem nie pasowało do ciągu kompozycji.
 • Rozwiązano problem z chińskim IME — wybór kandydata przez klawisze numeryczne czasem nie pasował do ciągu kompozycji.
 • Rozwiązano problem mający wpływ na szybkość pisania poprzez pulpit zdalny.
 • Rozwiązano problem z panelem emoji, który podczas pisania w miejscach, gdzie aktywny jest język wschodnioazjatycki, zamykał się po wprowadzeniu pojedynczego emoji, nawet jeśli wybrano opcję, by pozostawał dalej otwarty.
 • Rozwiązano problem z wysypywaniem się aplikacji podczas pisania bardzo długich ciągów znaków na wietnamskiej klawiaturze Telex.
 • Rozwiązano problem z pisaniem po koreańsku na klawiaturze dotykowej — po naciśnięciu spacji wstawiała się kropka.
 • Rozwiązano problem z wysypywaniem się wyszukiwania, gdy włączona była zasada grupy pozwalająca na personalizację danych wejściowych.
 • Rozwiązano problem z wyszukiwaniem, które nie zwracało wyników po odłączeniu od Internetu, gdy używamy konta lokalnego.
 • Rozwiązano problem z polem wyszukiwania na pasku zadań, które stawało się niewidoczne, gdy otworzyliśmy menu Start, a w systemie była oczekująca aktualizacja.
 • Rozwiązano problem z Cortaną, której nie wywoływał skrót WIN + C.
 • Rozwiązano problem z kalendarzami iCloud, które nie synchronizowały się z aplikacją Kalendarz.
 • Aplikacja "Połącz" została wprowadzona na listę funkcji opcjonalnych do pobrania w Ustawieniach.
 • Rozwiązano problem z Windows Hello, którego nie można było skonfigurować w Ustawieniach w ostatnich buildach.
 • Rozwiązano problem z ustawieniami dźwięku — jeśli były otwarte i używaliśmy klawiszy sprzętowych do zmiany głośności na PC, suwak głośności (master) w Ustawieniach nie aktualizował się wraz ze zmianami.
 • Rozwiązano problem z listą wysuwaną ustawień graficznych w Microsoft Store, która pozostawała pusta.
 • Rozwiązano problem ze stabilnością Wycinania i Szkicowania.

Znane błędy i problemy

 • Insiderzy mogą zobaczyć nową opcję "Pobieranie z chmury" ("Cloud download") w Windows Recovery Environment (WinRE) pod "Resetuj ustawienia komputera". Funkcjonalność ta jeszcze nie działa!
 • Wcześniej występowały problemy ze starszymi wersjami oprogramowania antycheatowego używanego w grach, gdzie po aktualizacji do ostatnich buildów 19H1 mogło dochodzić do wysypywania się systemu z błędami GSOD. Microsoft pracuje z partnerami nad poprawkami dla ich oprogramowania, a większość gier otrzymała już łatki zapobiegające tym problemom. By zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, warto upewnić się, że uruchamiamy aktualne wersje gier, nim wykonamy aktualizację. Microsoft współpracuje też z deweloperami systemów antycheatowych i gier, aby rozwiązać podobne problemy, które mogą wystąpić w buildach 20H1, a także aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia ich w przyszłości.
 • Niektóre czytniki kart SD od Realtek nie działają poprawnie. Microsoft bada sprawę.
 • Microsoft bada zgłoszenia o tym, że przyciski minimalizowania, maksymalizowania i zamykania na paskach tytułowych niektórych aplikacji nie działają. Jeśli tego akurat doświadczacie, nadal możecie zamknąć aplikacje skrótem Alt + F4.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.windows.com/windowsexperience/2019/08/16/announcing-windows-10-insider-preview-build-18963/

Polecamy również w kategorii Listy zmian w kompilacjach