Cortana schodzi do podziemia. Zastępuje ją Virtual Assistant Accelerator

Cortana schodzi do podziemia. Zastępuje ją Virtual Assistant Accelerator

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/10/2019, 8:48 PM

Liczba odsłon: 1427

Trwające jeszcze targi CES 2019 to dla wielu producentów technologii okazja do zaprezentowania najnowszych innowacji. Z tej okazji skorzystali dostawcy i partnerzy popularnych asystentów głosowych - Amazon Alexy i Google Assistanta, prezentując nowe urządzenia i integracje. A co z Cortaną? Nic. Jedna wielka cisza. Microsoft nie wycofuje się jednak z tego rynku. Również jego technologia integruje się z rozwiązaniami partnerów, choć już nie pod szyldem Cortany.

Zamiast umieszczać swoją asystentkę na kolejnych urządzeniach, Microsoft udostępnia partnerom Virtual Assistant Accelerator, tj. zestaw narzędzi i szablonów, pozwalających budować własnych spersonalizowanych asystentów. Za jego pomocą klienci mogą nadać imię oraz dopasować głos i osobowość asystenta. Do ich dyspozycji jest też podstawowy zestaw umiejętności konwersacyjnych. "Akcelerator" zadebiutował w wersji rozwojowej (Preview) w listopadzie zeszłego roku.

Microsoft i LG właśnie przy okazji tegorocznego CES poinformowali o użyciu tej technologii w pojazdach autonomicznych LG. Microsoft dostarczy dla nich chmurę obliczeniową wraz z inteligentnymi usługami, a wśród nich znajdzie się Virtual Assistant Accelerator, który będzie odpowiadał za współpracę z pokładowym systemem infotainmentowym LG. Kolejnym gościem CES 2019, który potwierdził użycie "Akceleratora", jest Universal Electronics Inc. Wykorzysta on go w swojej platformie Nevo Butler dla Smart Home, a dokładniej - do stworzenia cyfrowego asystenta o nazwie nevo.ai. UEI będzie oferować platformę innym klientom, by mogli ją personalizować pod własnymi markami.

Virtual Assistant Accelerator

Nie jest do końca jasne, czy z "Akceleratora" Microsoftu skorzysta też BMW. Motoryzacyjny gigant zaprezentował własnego asystenta Intelligent Personal Assistant w ubiegłym roku. Wiadomo jedynie, że Satya Nadella był tym rozwiązaniem zachwycony i że BMW - podobnie jak LG - korzysta z Microsoft Azure i AI. Inteligentny asystent będzie zaś "wspierany przez chmurę Microsoftu, AI i możliwości z zakresu maszynowego uczenia". Wiele więc wskazuje na to, że i tu Virtual Assistant Accelerator znalazł zastosowanie.

Virtual Assistant Solution Accelerator dostępny jest w GitHub. Używa on usług poznawczych (cognitive services) Microsoftu, takich jak rozpoznawanie mowy i języka, praca z pytaniami i odpowiedziami czy rozpoznawanie zawartości obrazów. Łączy się on z telefonami, samochodami, głośnikami, budzikami, sensorami w inteligentnych domach i innymi urządzeniami za pośrednictwem Microsost Azure Bot Services. Użytkownicy mogą stawiać własnych asystentów w dowolnych kanałach wspieranych przez Microsoft Bot Framework, wliczając w to Skype, Facebook Messengera, WeChat i wiele innych.

Virtual Assistant Accelerator nie jest Cortaną, lecz raczej technologią, która pozwala klientom zbudować własnego asystenta i zdecydować o jego właściwościach. Ma to oczywiście swoje dobre i złe strony. Cortana ma swoje bazę wiedzy i umiejętności, jest dobrze "nakarmiona" machine learningiem, ale równocześnie posiada ograniczenia nadane jej przez twórców, których nie da się obejść. Własnych asystentów trzeba natomiast skonfigurować i wytrenować samodzielnie, choć na pewno dają oni większą od Cortany wolność.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia