Airtable oskarża Microsoft o skopiowanie jego usługi. Microsoft Lists to plagiat?

Airtable oskarża Microsoft o skopiowanie jego usługi. Microsoft Lists to plagiat?

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
18:15
21.05.2020
1718 wyświetleń

Na konferencji Build 2020 w tym tygodniu padła zapowiedź nowej aplikacji, która dołączy do portfolio Microsoft 365: Microsoft Lists. Ma ona wspomagać śledzenie informacji i organizowanie pracy. "Listy" są proste, inteligentne i elastyczne, pozwalają trzymać rękę na pulsie w najważniejszych sprawach zespołu, śledzić problemy, aktywa, ustalone porządki, kontakty, zapasy i nie tylko. Aplikacja oferuje personalizowane widoki, inteligentne zestawy, alerty i szablony. Szybko okazało się, że istnieje już usługa, która mocno ją przypomina.

Podobieństwo do swojego produktu szybko zauważył Airtable, startup z siedzibą w San Francisco. Oskarża on Microsoft o skopiowanie jego usługi do współpracy. Airtable jest dobrze przyjętą usługą, która ma tysiące klientów korporacyjnych na świecie. Na co dzień korzystają z niej choćby Netflix, PBS, US Digital Response czy Patreon. Wydawca uważa, że sukces Airtable przyciągnął uwagę Microsoftu, który sklonował jej rozwiązania. Jak konkretnie brzmią zarzuty?

  • Produkt Microsoftu jest bez wątpienia próbą wepchania się po sukces, który osiągnął Airtable, jednak funkcje jego produktu są bardzo podstawowe w porównaniu do wbudowanego zestawu funkcji Airtable.
  • Jasne jest, że funkcjonalność i całość platformy są reakcją na naszą pracę.
  • Produkt Airtable jest łatwiejszy w użyciu i bardziej intuicyjny niż produkt Microsoftu. Każdy może być wdrożony szybko i natychmiast zacząć używać Airtable.
  • Microsoft spóźnił się na mecz, a jego uproszczony produkt ukazuje niedoinwestowanie.
  • Produkt Microsoftu wygląda, jakby był zbudowany w celu dopasowania do jego zestawu aplikacji zamiast funkcjonować jako samodzielne, wszechstronne narzędzie, jak robi to Airtable.

— Airtable

Przede wszystkim jednak rzucają się w oczy podobieństwa na poziomie interfejsu. Nie ma wątpliwości, że Airtable i Lists łączy wiele także w warstwie wizualnej:

Airtable

Podobieństwa są wyraźne, to fakt. Z drugiej strony Microsoft Lists stanowi rozwinięcie list w programie SharePoint, usługi, która już ma miliony klientów. Nawet jeśli usłudze Microsoftu brakuje niektórych funkcji rywala, to ma ona swoje własne zalety, takie jak integracja z aplikacjami Microsoft 365/Office 365 i taki sam poziom bezpieczeństwa i zgodności czy wsparcie dla Power Apps i Power Automate. Oskarżenia mogą jednak okazać się zasadne. O tym, czy Airtable został nielegalnie sklonowany, tj. czy doszło do kradzieży własności intelektualnej, mógłby zadecydować sąd. Nie wiadomo jednak, czy startup wejdzie na tę drogę.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/airtable-accuses-microsoft-of-copying-its-service/

Polecamy również w kategorii Microsoft 365