Słowem wstępu
Windows Phone 8 jest już na rynku prawie półtora roku. Tymczasem na temat Windows Phone 9 wiemy ciągle niewiele. Początkowo spodziewano się dziewiątej edycji "mobilnych okienek" pod koniec 2013 r., jako że Microsoft miał zaadoptować cykl wydawniczy swojego konkurenta - Apple. System iOS zaliczył 5 głównych wersji w ciągu 5 lat istnienia. Czy idea rokrocznego wydawania kolejnej generacji systemu ma sens? Być może z marketingowego punktu widzenia jest w tym jakaś metoda. Tym niemniej Microsoft nie poszedł w ślady producenta iPhone'ów.
Windows Phone 9 miałby być znaczącą rewolucją. Nie dziwi więc fakt, że przygotowanie kolejnej edycji systemu trwa tak długo. Wróćmy na chwilę do teraźniejszości. O ile spodziewamy się oficjalnego przedstawienia Windows Phone 8.1 na konferencji Build na początku kwietnia, o tyle pojawiły się już głosy odnośnie prac nad Windows Phone 8.5. Ostatnie tendencje pokazały, że Microsoft skupia się raczej na mniejszych aktualizacjach, niż "kamieniach milowych" - przynajmniej w perspektywie krótkodystansowej. Tak więc powinniśmy każdy z tych systemów rozpatrywać osobno.
Windows Phone 8.1
Cortana. Słowo, które ma być kluczem do Windows Phone 8.1. Wirtualna asystentka użytkownika obdarzona sztuczną inteligencją - czy będzie zaskoczeniem? Podobne rozwiązania w postaci Siri i Google Now zastosowano już w iOS i Androidzie. Tu ma być podobnie - nasza przewodniczka, znana skądinąd fanom serii Halo - ma rozpoznawać mowę użytkownika, przeszukiwać sieć, odpowiadać na pytania zadane w języku naturalnym czy wskazywać kierunki w oparciu o GPS. Cortana miałaby też znaleźć zastosowanie w pozostałych systemach Microsoftu, m.in. usprawniając komunikację głosową w Xbox One.
To, co ma wyróżniać Cortanę spośród Siri i Google Now, to nacisk na personalizację (czy może bardziej na personifikację). Cortana posiada imię, może okazywać emocje. Co więcej, sposób, w jaki się wypowiada, jest zależny od tonu użytkownika i sposobu formułowania zapytań. I choć powyższy zrzut ekranu bardziej przywodzi na myśl interfejs HAL 9000, znany z 2001: Odysei kosmicznej, to Cortana ma być czymś w rodzaju bohaterki filmu Her. To dlatego, że na razie wyciekły jedynie materiał, przedstawiające wczesną wersję beta. W rzeczywistości Cortana może prezentować się bardziej zachęcająco. Asystentka zyska zdolność uczenia się. Wcześniejsze wybory użytkownika, typ wyszukiwania czy komendy głosowe będą po czasie spersonalizowane. Nie powinniśmy się jednak martwić o prywatność naszych danych. To, jakiego typu dane Cortana będzie pamiętać, zostaje całkowicie pod kontrolą użytkownika, który ustala to już przy wstępnej konfiguracji usługi.
Kolejną, znaczącą nowością ma być pojawienie się Centrum Akcji. Z wyciekłych materiałów wynika, że do menu dostaniemy się, przesuwając palec z górnej krawędzi ekranu w dół - podobnie jak w Androidzie. Krótkie przeciągnięcie otworzy menu szybkich ustawień, a dłuższy ruch odsłoni ostatnie powiadomienia. To nie jedyny "romans" z Androidem. Spodziewamy się w tym roku kilku smartfonów, które będą wspierały ideę dual-OS.
Według niektórych źródeł, Windows Phone 8.1 ma posiadać możliwość autoryzacji za pomocą czytnika linii papilarnych - oczywiście, gdy będzie on na wyposażeniu naszego smartfona. Jeszcze inne wycieki prezentują nową metodę pisania. Swype to technika przeciągania palca po klawiaturze, by następnie wybrać słowo z listy podpowiedzi bądź słownika T9. Na filmiku widzimy też dość ciekawy przykład zastosowania tej techniki. Użytkownik łączy wyraz "happy", a w podpowiedziach pojawia się wesoła emotikona. Swype miałoby współgrać z tradycyjnym stukaniem w wirtualne klawisze - opcję można będzie wyłączyć.
Dynamiczne kafelki mają stać się rzeczywiście dynamiczne. Zamiast odświeżania raz na pół godziny, Windows Phone 8.1 skróci ten czas do minuty. To nie jedyna przyspieszona funkcja. Z listy brakujących narzędzi zniknie Speed dial, czyli szybkie wybieranie numerów na podstawie zredukowanej ilości danych. To dość trywialna funkcja, aczkolwiek z jakiegoś powodu została pominięta.
WP 8.1 wniesie nową wersję przeglądarki Internet Explorer 11. Spośród widocznych zmian możemy wyszczególnić możliwość konfiguracji usługi Data Sense z poziomu ustawień IE, pojawienie się menadżera haseł dla stron sieci Web oraz funkcja o niejasnym jeszcze zastosowaniu - Reading View.
Kalendarz będzie teraz posiadał widok tygodniowy i roczny. Czujnik baterii zostanie odświeżony. Nie wiadomo jeszcze, czy trafi na ekran startowy w formie dynamicznego kafelka. Przeglądarka zdjęć przeniesie użytkownika docelowo do ekranu wszystkich zdjęć. WP 8.1 skutecznie rozdzieli albumy lokalne od albumów, znajdujących się na Facebooku czy OneDrive. Te z kolei zostaną skategoryzowane jako "online". Spodziewamy się ponadto przycisków typu "On-Screen". Wyglądem przypominają bardziej Androida, a wkomponowane w Modern UI, zdają się przełamywać monolityczny interfejs. Z nowości technicznych warto wymienić technologię "3D Touch System". Miałaby ona znaleźć się w Nokii Goldfinger i umożliwiać bezdotykową obsługę interfejsu.
Windows Phone w końcu zyska wsparcie dla Podcastów. Za ich subskrypcję i wyszukiwanie odpowiedzialny będzie Bing. Funkcja "Project My Screen" umożliwi przesłanie obrazu do TV, monitora czy projektora bezprzewodowo lub przy pomocy kabla USB. Z pomniejszych funkcji warto wymienić też wsparcie dla VPN, Bluetooth 4.0 i LE, dual-SIM, możliwość zmiany domyślnego komunikatora czy zapisywania aplikacji na karcie microSD.
Windows Phone 8.5
Wygląda na to, że pojawi się jeszcze jedna edycja WP 8.x, która stanie się pomostem, wiodącym do projektu Treshold. Szczegółów pratkycznie brak. Wiadomo jedynie, że w planach są dość istotne zmiany w interfejsie ekranu Start. Niestety, nie powiedziano, jak te zmiany mają wyglądać... Z drugiej strony możliwe, że pojawią się one dopiero w dziewiątej edycji mobilnych okienek.
Windows Phone 9 - data wydania
Pierwsze wzmianki o premierze systemu mówiły o okresie przedświątecznym 2013 r. Te - jak widać - nie sprawdziły się. Jeśli wierzyć nowym pogłoskom, Windows Phone 9 ma ujrzeć światło dzienne w 3 lub 4 kwartale 2014 r.
Powyższe "rewelacje" pochodzą od blogera, Eldara Murtazina. Rosjanin już wcześniej nie mylił się, zapowiadając przejęcie Nokii przez Microsoft.
Ponadto wcześniej wiązano Windows Phone Blue z 'Dziewiątką'. Później stało się jasne, że chodzi o WP 8.1, który ma ukazać się wiosną tego roku.
Windows Phone 9 czy po prostu Windows 9?
Już wcześniej pisaliśmy o projekcie Treshold, który w ramach strategii "One Microsoft" miałby zunifikować rodzinę Windows. Chodzi o zatarcie granic między systemami Microsoftu na PC, tablety, smartfony i być może również konsole. Niektóre głosy sugerują stopienie Windows 8 ze swoim mobilnym odpowiednikiem jako część drogi do mniej lub bardziej pełnej integracji. Windows 9 będzie najprawdopodobniej systemem typu "wszystko w jednym".
Potwierdza to wpis jednego z pracowników Microsoftu w serwisie LinkedIn, mówiący o "pracy inżyniera jako tester silnika aplikacji w zespole Windows Phone Test Services, aktualnie testującym Windows 9 OS na urządzeniach Nokii, HTC i Qualcomm." Również Eldar Murtazin wtrącił swoje trzy grosze, tweetując, że : "Windows RT już nie istnieje :) WP9 to ten sam system dla telefonów i tabletów." W tym ujęciu rola platformy desktopowej pozostaje niejasna.
Cechy Windows Phone 9
Modern UI. Interfejs, który od początku wzbudził wiele kontrowersji ma ulec znacznej modyfikacji lub... zniknąć zupełnie. Według Murtazina interfejs oparty na kafelkach i designie "Metro" czeka likwidacja. Miałoby to sens z kilku powodów. Po pierwsze - unifikacja wieloplatformowa. Po drugie - nienajlepszy odbiór "przeskoku" z interfejsu klasycznego na Modern UI. Po trzecie - wskazują na to zmiany, łączące obydwa interfejsy w nadchodzącym Windows 8.2 czy Windows Phone 8.1 / 8.5. Przełamywanie monolitycznego designu Metro to krok do znacznych jego modyfikacji. Według rosyjskiego blogera nowy interfejs będzie czerpać z dorobku Androida i iOS. Mamy jednak nadzieję, że seria 9 nie będzie nawiązywała do rodziny systemów sprzed dwóch dekad, a raczej wyznaczy nowy konsensus. :)
Urządzenia z Windows Phone 9
Jedną z największych bolączek posiadaczy Windows Phone 7 był brak możliwości update'u do WP 8. Czy tym razem będzie inaczej?
Mówi się, że sprzęt dedykowany WP 8 będzie zgodny z kolejna generacją systemu i bez problemu dokonamy aktualizacji dla Lumii 1520 czy HTC 8X. Co do zupełnie nowych zestawów... Przyszłość Windows Phone'ów zostanie nakreślona w Redmond. Czy główna linia urządzeń będzie efektem pracy zespołu technologii mobilnych Nokii pod okiem Microsoftu czy raczej Microsoft przejmie pałeczkę? To - jak się wydaje - wciąż kwestia otwarta.
Pogłoski mówią, że Microsoft stawia na dotyk, a fizyczne przyciski mają zostać usunięte z obudowy urządzeń. Zgodnie z tą ideą powstało wiele designerskich koncepcji. Powyżej przedstawiamy jedną z nich - Surface N projektu KuanGaa Chen. Czy tak będą wyglądać smartfony przyszłości?