Zobacz, jak odblokować klawiaturę dotykową z Windows 10X w Windows 10

Zobacz, jak odblokować klawiaturę dotykową z Windows 10X w Windows 10

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 8/10/2020, 3:17 PM

Liczba odsłon: 4086

Windows 10X, mimo że zapowiedziany z i tak dużym wyprzedzeniem, nie będzie gotowy dla urządzeń z dwoma ekranami na czas. Na bardziej klasyczne, wyposażone w jeden ekran laptopy trafi prawdopodobnie w 2021 roku, a na urządzenia pokrewne do Surface Duo — w 2022. Nie na wszystkie jego funkcjonalności trzeba jednak czekać aż tyle.

Wygląda na to, że elementy Windows 10X będą stopniowo przenikać do Windows 10, gdy będą gotowe. Pierwszy krok Microsoft postawił wraz z wydaniem kompilacji 20185 w Dev Channel. Znalazła się w niej ukryta funkcjonalność w postaci klawiatury dotykowej i panelu Emoji zaczerpniętych wprost z Windows 10X.

Technicznie rzecz biorąc, klawiatura jest zaimplementowana w systemie, natomiast nie ma oficjalnej metody jej uruchomienia, dostępnej od ręki dla zwykłego użytkownika. Zamiast tego możemy skorzystać z nieoficjalnego sposobu:

  1. Zaktualizuj Windows 10 do kompilacji 20185.
  2. Pobierz program Vivetool z GitHub i rozpakuj go.
  3. Uruchom PowerShell jako administrator i użyj Chdir, by przejść do lokalizacji wypakowania Vivetool.
  4. Wpisz .\vivetool.exe addconfig 20438551 2 i naciśnij Enter.
  5. Uruchom ponownie komputer.

Po tej czynności możesz już zacząć używać nowej klawiatury wraz z panelem Emoji. Wystarczy wywołać ją domyślnym skrótem klawiszowym, czyli WIN + . (kropka). Na razie nie jest jasne, czy i kiedy nowa klawiatura trafi do regularnych użytkowników Dziesiątki. Jej zaszycie w systemie wcale tego nie gwarantuje. Przykładowo w Windows 10 od kilku lat jest ukryty Eksplorator plików UWP, a nadal nie istnieje oficjalny sposób na jego uruchomienie.