Żegnaj, Windows 8.1! Dziś ostatni dzień wsparcia

Żegnaj, Windows 8.1! Dziś ostatni dzień wsparcia

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/10/2023, 1:00 PM

Liczba odsłon: 2646

Nieliczni już użytkownicy Windows 8.1 będą musieli pożegnać się z aktualizacjami, patchami i pomocą techniczną Microsoftu. Od jutra bowiem system nie będzie już wspierany. Po ponad dekadzie Ósemka kończy swój cykl życia. Dziś wieczorem, w ramach styczniowego Patch Tuesday, powinna ukazać się ostateczna aktualizacja.

10 stycznia 2023 roku to data, o której przypominaliśmy już wielokrotnie na CentrumXP. Dzisiejszego dnia wsparcie traci nie tylko Windows 8.1, ale również Windows 7 w formie ESU. Tego typu płatne aktualizacje zabezpieczeń przez 3 lata nie zostały przewidziane dla Ósemki, dlatego nie ma możliwości przedłużenia wsparcia po tej dacie. Po otrzymaniu ostatnich łatek bezpieczeństwa system będzie coraz bardziej podatny i przez to korzystanie z niego będzie coraz mniej bezpieczne. Również jeśli wystąpią jakieś problemy, użytkownicy nie będą mogli liczyć na pomoc techniczną Microsoftu. Wsparcie dla Windows 8.1 zakończą także wybrani producenci sprzętu i oprogramowania.

Windows 8.1, wprowadzony 17 października 2013 roku, to odpowiedź Microsoftu na liczne skargi i żale dotyczące Windows 8. Jak zapewne wielu Czytelników pamięta, system ten nie spotkał się z ciepłym odzewem (mówiąc delikatnie). Aktualizacja przywróciła tak oczywiste funkcje, jak przycisk Start i możliwość uruchamiania systemu do pulpitu zamiast do ekranu Start. Wprowadziła również zunifikowany system wyszukiwania oparty na Bing i trochę innych ulepszeń — w tym pogłębioną integrację z OneDrive (wtedy SkyDrive), szyfrowanie oparte na BitLockerze czy obsługę drukowania 3D. Szczegółowo opisywaliśmy to w artykule: Przegląd nowości w Windows 8.1.

Według danych Statcounter z grudnia jedynie 2,59% pecetów działa pod kontrolą Windows 8.1. To niby niewielki odsetek, ale w rzeczywistości są to miliony maszyn. Jeśli należycie do grona ich posiadaczy, to najlepszą rekomendacją z naszej strony będzie aktualizacja do Windows 11 lub Windows 10.

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia