Zaskakująco mało znanych problemów z Windows 11 21H2 (RTM)

Zaskakująco mało znanych problemów z Windows 11 21H2 (RTM)

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 10/5/2021, 1:53 PM

Liczba odsłon: 3564

Na stronie "Windows release health" znajdują się listy znanych problemów wszystkich wydań Windows, począwszy od Windows 10 1507, skończywszy na Windows 11 21H2 (RTM). Listy są aktualizowane na bieżąco i trafiają na nie zarówno opisy nowo odkrytych błędów, jak też informacje o możliwościach ich ominięcia i o poprawkach. A jak wygląda sprawa z Jedenastką?

Okazuje się, że tym razem problemów jest zaskakująco mało. Listy znanych problemów dla wydań Windows 10 miały zwykle po kilka - kilkanaście punktów. Przykładowo w Windows 10 May 2020 Update zdiagnozowano ich 10. Windows 11 ma ich tylko 3, z czego praktycznie wszystkie dotyczą tylko specyficznych grup użytkowników. Wszystkie one mają status "Potwierdzony" ("Confirmed"), co oznacza, że są znane Microsoftowi. Teraz pozostaje tylko czekać na zmianę statusu na "Rozwiązany" ("Resolved"). Na czym dokładnie te problemy polegają — o tym poniżej.

Problemy ze zgodnością Oracle VirtualBox z Windows 11

Microsoft i Oracle wykryli problem z kompatybilnością oprogramowania VirtualBox i systemu Windows 11, gdy zainstalowany jest Hyper-V lub Windows Hypervisor. Uruchomienie maszyn wirtualnych (VM) może być niemożliwe, a także może pojawić się błąd. Aby zabezpieczyć możliwość uaktualniania, na tych urządzeniach Microsoft zastosował blokadę zgodności przed instalacją lub oferowaniem aktualizacji do Windows 11.

Problem można ominąć, usuwając Hyper-V lub Windows Hypervisor, zanim Oracle wypuści aktualizację z poprawkami. Blokadę można także zdjąć, odinstalowując VirtualBox. Może jednak minąć do 48 godzin, zanim Windows 11 zacznie być oferowany. Nie jest zalecane korzystanie z Media Creation Tool w celu ominięcia blokady.

Problemy ze zgodnością oprogramowania Intel "Killer" z Windows 11

Zostały wykryte problemy ze zgodnością niektórych programów sieciowych Intel „Killer” z Windows 11. Urządzenia z zainstalowanym oprogramowaniem, którego dotyczy problem, mogą w określonych warunkach odrzucać pakiety protokołu UDP (User Datagram Protocol). Stwarza problemy z wydajnością i nie tylko dla protokołów opartych na UDP. Przykładowo niektóre witryny mogą ładować się wolniej, a streaming filmów może działać wolniej w niektórych rozdzielczościach. Rozwiązania VPN oparte na UDP również mogą być wolniejsze.

Microsoft pracuje nad rozwiązaniem i chce wypuścić poprawkę w najbliższy Patch Tuesday (12 października).

Problemy ze zgodnością przeglądarki Cốc Cốc z Windows 11

Zostały wykryte problemy z kompatybilnością przeglądarki Cốc Cốc z Windows 11. Przeglądarka może się nie otwierać, a na niektórych urządzeniach powodować inne problemy lub błędy. Aby zabezpieczyć możliwość uaktualniania, na urządzeniach z tą przeglądarką Microsoft zastosował blokadę zgodności przed instalacją lub oferowaniem aktualizacji do Windows 11.

Microsoft bada sprawę i dostarczy aktualizację, gdy będzie dostępnych więcej informacji. Nie są zalecane próby ręcznej aktualizacji za pomocą przycisku "Uaktualnij teraz" albo narzędzia Media Creation Tool do czasu wydania poprawki.

Aktualizacja 15.10.2021: do listy dopisano 3 kolejne punkty związane z drukarkami.