Za nami premiera Windows 11 2022 Update. Co warto wiedzieć? To był tydzień z Microsoft 236

Za nami premiera Windows 11 2022 Update. Co warto wiedzieć? To był tydzień z Microsoft 236

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/23/2022, 8:13 PM

Liczba odsłon: 2164

Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym odcinku To był tydzień z Microsoft poświęcamy szczególną uwagę premierze Windows 11 2022 Update (22H2) i wszystkiemu, co się z nią wiąże. Będzie też trochę o Windows 10 22H2, Microsoft Store i konferencji sprzętowej Surface. Miłej lektury!

Windows 11 2022 Update (22H2) oficjalnie wydany

Windows 11 22H2 (Windows 11 2022 Update) stał się ogólnodostępny. To pierwsza duża, rocznicowa aktualizacja Jedenastki, która wprowadza nowości w ponad stu obszarach. Traktować je można jako solidne uzupełnienie zeszłorocznej wersji 21H2. Aktualizacja jest dostępna poprzez Windows Update dla użytkowników, którzy aktywnie klikają "Sprawdź aktualizacje", choć tu udostępnianie odbywa się etapami. Aktualizacja będzie proponowana, gdy dane pokażą, że urządzenie jest gotowe. Ma to zapewnić wysokiej jakości doświadczenie aktualizacji. Zamiast na to czekać, można też skorzystać z Asystenta instalacji systemu Windows 11.

Windows 11 2022 Update

Aktualizacja jest proponowana nie tylko w Windows 11, ale również w Windows 10. Zgodnie z zasadami cyklu życia edycje Home i Pro będą wspierane przez 24 miesiące, a edycje Enterprise i Education — przez 36 miesiące. Jeśli chodzi o klientów korporacyjnych i edukacyjnych, mogą oni wdrożyć aktualizację z użyciem tych samych procesów, zasad i aplikacji do zarządzania, co w przypadku Windows 10.

Część zmian dla Windows 11 22H2 ukaże się dopiero w październiku

Nie wszystkie zmiany, nad którymi trwały prace w ostatnich miesiącach, zdołały trafić do wrześniowego wydanio premierowego Windows 11 22H2. Mają one zostać włączone dopiero w październiku (aktualizacja zbiorcza w drugiej połowie miesiąca). Osoby, które pominą tę aktualizację opcjonalną, otrzymają zmiany w listopadowej aktualizacji zabezpieczeń (Patch Tuesday). Ma to być pierwsza "Moment Update".

Windows 11 22H2

Chodzi tu m.in. o ulepszenia Eksploratora plików (w tym karty w jego oknach), nową aplikację Zdjęcia, sugestie działań (tylko USA), interfejs przepełnienia paska zadań, więcej możliwości udostępniania na urządzenia i ulepszenia Microsoft Store.

Windows 11 22H2 — co dokładnie wprowadza?

Jak wspomnieliśmy, aktualizacja Windows 11 2022 Update wprowadza zmiany, nowe funkcje i ulepszenia w ponad 100 miejscach. Główne obszary zmian to menu Start, pasek zadań, Eksplorator plików, Skupienie, układy przyciągania, Menedżer zadań, drukowanie, obsługa dotykowa, ekran blokady, Ustawienia, wprowadzanie, czytanie, wyświetlanie, system i sprzęt.

Windows 11 22H2

Szczegółowo omówiliśmy nowości w aktualizacji w osobnym artykule:

Pełna lista zmian w Windows 11 22H2 (Windows 11 2022 Update)

Windows 10 22H2 oficjalnie zapowiedziany na październik

Nie tylko Windows 11, ale również Windows 10 otrzyma aktualizację 22H2. Tegoroczna aktualizacja Dziesiątki była zapowiedziana już wcześniej, a w tym tygodniu z grubsza podano jej datę: październik 2022 roku.

Dla klientów, którzy korzystają z urządzeń niekwalifikujących się do [instalacji] Windows 11, Windows 10 jest dobrą opcją. Windows 10 będzie serwisowany do 14 października 2025 roku i ogłosiliśmy, że następna aktualizacja funkcjonalna do Windows 10, version 22H2, nadejdzie w przyszłym miesiącu, kontynuując oferowanie wam zarówno wsparcia, jak i wyboru w Windows.
— John Cable, VP Program Management, Windows Servicing and Delivery w Microsoft

Windows 10 22H2 będzie raczej aktualizacją uzupełniającą czy też pakietem włączającym dla 20H1 — podobnie jak 20H2, 21H1 i 21H2 — aniżeli samodzielną, dużą wersją. Proces instalacji i zawartość przypominać będą również aktualizację zbiorczą. Dotyczy to rozmiaru i zawartości. Nie powinniśmy więc spodziewać się spektakularnych nowości, ale raczej paru drobnych poprawek, ulepszeń czy funkcji.

To był rekordowy rok dla Microsoft Store

Microsoft podzieli się statystykami z ostatnich 12 miesięcy. Był to rekordowy rok, w którym z Microsoft Store korzystało 900 milionów unikalnych użytkowników (czyli ok. 64% wszystkich użytkowników Windows 10 i 11). Odnotowano też 122% wzrost rok do roku, jeśli chodzi o publikacje gier i aplikacji przez deweloperów. Giorgio Sardo, General Manager w Microsoft Store, ujawnił również, że 90% najczęściej używanych aplikacji na Windows jest udostępnianych w Microsoft Store.

Jeśli chodzi o nowe możliwości Sklepu, to zacznijmy od Microsoft Store Ads, który pozwala twórcom i wydawcom dotrzeć ze swoimi aplikacjami do odpowiednich odbiorców poprzez reklamy. Od wczoraj system ten działa już w programie pilotażowym. Kolejna istotna zmiana to rozszerzenie dostępności Amazon Appstore na 31 krajów. Dzięki temu użytkownicy Windows 11 będą mogli korzystać z ponad 20 tysięcy aplikacji i gier na Androida. Niestety, opcja nie jest dostępna w Polsce.

Surface Event zapowiedziany na 12 października

Zgodnie z oczekiwaniami Microsoft oficjalnie zapowiedział swój coroczny, jesienny event sprzętowy, znany też jako "konferencja Surface". Wydarzenie odbędzie się już za niecałe 3 tygodnie i spodziewamy się na nim zobaczyć kilka nowych modeli urządzeń Surface. Może być też parę niespodzianek, jako że marka obchodzi w tym roku 10 urodziny.

Microsoft Event 2022 (Surface)

Wydarzenie zapowiedziano na środę, 12 października 2022 roku, na godzinę 10am ET (16:00 czasu polskiego). W tym roku Microsoft może zaprezentować Surface Pro 9 — pierwsze swoje urządzenie z 5G niebędące telefonem, również w wariancie ARM z procesorem Microsoft SQ3 opartym na Snapdragonie. Inne bardzo prawdopodobne zapowiedzi to Surface Laptop 5 i Surface Studio 3.

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku, Instagramie, a także na naszym blogu, gdzie znajdziecie dodatkowe informacje, porady i ciekawostki. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!