Windows nie zmusza już do korzystania z Edge. To był tydzień z Microsoft 283

Windows nie zmusza już do korzystania z Edge. To był tydzień z Microsoft 283

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 8/25/2023, 10:30 PM

Liczba odsłon: 648

Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft zajmiemy się tematami aktualizacji Windows z tego tygodnia, otwierania linków przez składniki systemu w domyślnej przeglądarce, ogólnej dostępności Microsoft Edge for Business, dostępności Bing Chat Enterprise dla klientów edukacyjnych i nowej integracji Python w Excelu. Zapraszamy do lektury!

Aktualizacje systemu Windows w tym tygodniu

  • Windows 11 21H2 build 22000.2360: Windows 11 21H2 (wydanie oryginalne) otrzymał opcjonalną aktualizację zbiorczą "C" (Preview), typową dla 4. tygodnia miesiąca. Znalazły się w niej poprawki niezwiązane z bezpieczeństwem i jedno ulepszenie.
  • Windows 11 22H2 build 22621.2215: także najnowsza wersja Jedenastki otrzymała aktualizację opcjonalną z poprawkami.
  • Windows 10 22H2 build 19045.3393: to również aktualizacja "C". Znalazła się w niej jednak ważna nowość — aplikacja Windows Backup (Kopia zapasowa systemu Windows).
  • Windows 11 23H2 build 22631.2262 w Beta Channel: Główne nowości to przeprojektowana strona domowa Ustawień, ulepszenia kopii zapasowej i przywracania, dynamicznego oświetlenia i menu transmitowania, a także poprawki błędów.
  • Windows 11 build 23531 w Dev Channel: począwszy od tego builda, Windows 11 otwiera linki w domyślnej przeglądarce. Więcej na ten temat w akapicie poniżej.
  • Windows 11 build 25936 w Canary Channel: w tej kompilacji testowane są nowe doświadczenia po procesie pierwszej konfiguracji (Out Of Box Experience). Pojawiły się też zmiany związane z dynamicznym oświetleniem, Menedżerem zadań i Ustawieniami, a także kilka poprawek.

Windows 11 używa w końcu domyślnej przeglądarki do otwierania linków

Pamiętacie kontrowersje z Windows 11, który blokował otwieranie linków w przeglądarkach innych niż Edge? Działo się tak w przypadku kliknięcia hiperłącza w którejś z systemowych aplikacji, np. Widżety. Użytkownicy znaleźli sposoby na ominięcie tego mechanizmu, jednak nie wszystkie przetrwały próbę czasu. Microsoft wyjaśniał to w ten sposób, że przepływy pracy w systemie i jego aplikacjach zostały opracowane w taki nienaruszalny sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo. Najwyraźniej jednak gigant zrezygnował z tego podejścia.

Windows 11 używa teraz domyślnej przeglądarki do otwierania linków

We wspomnianej wyżej aktualizacji Windows 11 (build 23531 w Dev Channel) znalazła się wyczekiwana zmiana. Microsoft oznajmił, że w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EEA) składniki systemu Windows używają domyślnej przeglądarki do otwierania linków. Najwyraźniej oznacza to, że Microsoft zrezygnował ze zmuszania użytkowników do korzystania z Edge w takich przypadkach. Prawdopodobnie jest to wynik nacisków organów regulacyjnych Unii Europejskiej. Użytkownicy spoza Europy nie mają niestety takiej wolności.

Microsoft Edge for Business oficjalnie wydany

Zgodnie z zapowiedzią Microsoft Edge for Business stał się ogólnodostępny. Jest to nowe doświadczenie Edge dedykowane pracownikom, które jest już dostępne na wszystkich obsługiwanych platformach, w tym na telefonach. Zapewnia ono ochronę, produktywność i zarządzanie klasy korporacyjnej, a także wbudowaną AI. Tryb ten jest lepiej dostosowany do wymagań przedsiębiorstw, wspiera scenariusze pracy hybrydowej i zmniejsza potencjalną powierzchnię ataku. Pozwala też oddzielić osobiste i służbowe dane przeglądania.

Począwszy od tego wydania, wszyscy użytkownicy logujący się przez Entra ID (dawniej Azure Active Directory) automatycznie otrzymają Edge for Business — nie jest wymagane dodatkowe pobieranie. Użytkownicy zostaną powiadomieni o zmianie poprzez banner w przeglądarce. O tym, że Edge znajduje się w trybie służbowym, świadczyć będzie zaktualizowana ikona z aktówką. Wówczas hasła, ulubione i dane powiązane z profilem służbowym są zachowywane. Przełączanie się między trybami jest domyślnie włączone. Kiedy w trybie osobistym użytkownik będzie otwierał stronę służbową, np. aplikacje i usługi Microsoft 365 dla firm, wówczas strona otworzy się w oknie służbowym.

Bing Chat Enterprise dostępny dla klientów edukacyjnych

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią Bing Chat Enterprise zostanie oficjalnie wydany na początku września i będzie domyślnie włączony u klientów komercyjnych. Okazuje się, że prócz nich dostęp do nowej usługi zyskali klienci edukacyjni. Ta specjalna wersja czatbota staje się dostępna w wybranych planach: Microsoft 365 A3 i A5 for faculty bez dodatkowych kosztów.

Bing Chat Enterprise daje Twojej organizacji czat napędzany przez AI z komercyjną ochroną danych. Co do niego trafia — i co z niego wychodzi — pozostaje chronione. Oznacza to, że dane użytkownika i czatu nie wyciekną poza organizację, dane czatu nie są zapisywane, Microsoft nie ma do nich naocznego dostępu i dane czatu nie są wykorzystywane do trenowania naszych bazowych modeli — czytamy w ogłoszeniu.

Python w Excelu - integracja już dostępna

Excel otrzymał w tym tygodniu wyjątkowo ciekawą integrację. Program współpracuje teraz z Pythonem. Umożliwia to łączenie funkcji analitycznych arkusza kalkulacyjnego i popularnego języka programowania w tym samym skoroszycie — praktycznie od ręki. Wystarczy skorzystać z nowej funkcji PY, aby prowadzić obliczenia Pythona w chmurze Microsoftu i otrzymać wyniki w Excelu.

Dzisiaj ogłaszamy znaczącą ewolucję możliwości analitycznych dostępnych w Excelu, udostępniając publiczną wersję zapoznawczą Pythona w Excelu. Python w programie Excel umożliwia natywne łączenie analiz Pythona i Excela w tym samym skoroszycie — bez potrzeby konfiguracji. Dzięki Pythonowi w Excelu możesz wpisać "Python" bezpośrednio do komórki, a obliczenia Pythona zostaną uruchomione w Microsoft Cloud, zaś wyniki — zwrócone do arkusza kalkulacyjnego wraz z wykresami i wizualizacjami — pisze Microsoft. Python w Excelu jest już dostępny dla Microsoft 365 Insiderów w Beta Channel na Windows. Wsparcie na pozostałych platformach zostanie dodane w przyszłości.

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku, Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z Microsoft Project, Windows 11, Microsoft 365, OneDrive, SharePoint, Outlook, Planner, Teams i nie tylko. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!

Źródło: opracowanie własne