Windows Subsystem for Linux dla Windows 11 wydany w Microsoft Store

Windows Subsystem for Linux dla Windows 11 wydany w Microsoft Store

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 10/12/2021, 5:38 PM

Liczba odsłon: 6988

Podsystem Windows dla systemu Linux (WSL) w wersji Preview jest teraz dostępny w Microsoft Store jako sklepowa aplikacja dla urządzeń z Windows 11. Jego instalacja z tego miejsca pozwala uzyskać najnowsze aktualizacje i funkcje WSL szybciej i bez potrzeby modyfikowania wersji Windows.

Sklepowa wersja WSL jest dokładnie tą samą wersją, którą można zainstalować na inne sposoby. Zmienia się jednak to, gdzie jest instalowana i skąd aktualizowana. "Preview" w nazwie dotyczy więc tych aspektów, a nie samego środowiska, które nie ma odrębnej wersji zapoznawczej. Windows Subsystem for Linux był tradycyjnie instalowany jako składnik opcjonalny wewnątrz Windows. Wymagało to odnalezienia listy składników, instalacji i restartu urządzenia. Binarki, które tworzą logikę WSL w tym opcjonalnym składniku, są częścią obrazu Windows oraz są obsługiwane i aktualizowane jako część systemu.

Przejście z WSL do Microsoft Store wiąże się z przeniesieniem tych binarek z obrazu Windows do aplikacji sklepowej. Tym samym WSL jest odłączony od wersji Windows, co pozwala aktualizować go poprzez Sklep. Teraz więc, gdy będą gotowe nowe rzeczy, takie jak wsparcie dla aplikacji z GUI, akceleracja GPU i montowanie dysków w linuksowym systemie plików, otrzymamy do nich dostęp od razu, bez potrzeby aktualizowania całego OS czy pobierania buildów Windows Insider.

Windows Subsystem for Linux Preview można już pobrać z Microsoft Store.