Windows Core OS w akcji. Twój tablet tak potrafi?

Windows Core OS w akcji. Twój tablet tak potrafi?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/24/2018, 9:09 PM

Liczba odsłon: 2181

Wydarzenia, które towarzyszą rozpoczętej dziś konferencji Microsoft Ignite 2018, nie przestają nas zaskakiwać. Podczas sesji zatytułowanej Transform your Workplace with Microsoft 365 firma pokazała na żywo trochę nowych możliwości Surface Hub 2, wliczając w to zachowanie aplikacji dla Windows Core OS. A zachowanie te trudno porównać z czymkolwiek, co już znamy z Windows czy choćby Androida. Zobaczcie sami.

Windows Core OS (WCOS) to nadal jeszcze trochę tajemnicza powłoka dla Windows 10, zorientowana na pracę z nowoczesnymi urządzeniami pokroju Surface Hub 2, wciąż niezapowiedzianego Surface Phone i innych, które wykraczać będą poza tradycyjne ramy PC, tabletów i telefonów. Nie byłoby wielką przesadą, jeśli nazwiemy WCOS interfejsem przyszłości. Ta przyszłość nie jest jednak tak odległa, czego dowiodła dzisiejsza prezentacja na Ignite. Popatrzcie tylko, co dzieje się z zawartością ekranu, kiedy prowadząca Raanah Amjadi obraca go z pozycji pionowej do poziomej.

Nie, tam nie ma green-screena, chociaż takie można odnieść wrażenie, bowiem jesteśmy przyzwyczajeni do przeskakującego obrazu. Na naszych tabletach i telefonach jest on albo pionowy, albo poziomy, i nie ma nic pomiędzy. Tu jednak jest. Wielki ekran Surface Hub 2 obraca się płynnie, a jego zawartość również. Dopasowuje się ona do położenia w czasie rzeczywistym, a nie w sposób zerojedynkowy. Nie ma wątpliwości, że ten sposób dopasowywania zawartości aplikacji do ustawienia ekranu będzie wykorzystywany przez Microsoft także w innych urządzeniach.

Na dzisiejszej sesji Ignite 2018 pokazano też w akcji inną ważną cechę Windows Core OS, a mianowicie zdolność uruchamiania aplikacji dwupanelowych. API do tego służące zostało wprowadzone do Windows 10 już parę miesięcy temu, ale oprócz niewielkich prób niezależnych deweloperów nikt tego tak naprawdę nie zaadresował... nie licząc samego Microsoftu. "Dwupanelowość" różni się od - powiedzmy - ułożenia dwóch okien obok siebie na jednym ekranie. Czasem może sprawiać takie wrażenie, ale jej funkcjonalność wykracza poza jeden ekran, a nawet poza jedną sesję użytkownika. Jeśli jednak nie dysponujemy dwoma ekranami lub ekranem rozkładanym, Windows Core OS zmieści wszystko na jednym ekranie, odpowiednio go dzieląc. To właśnie zobaczyliśmy dzisiaj.

Windows Core OS

W tej prezentacji Raanah Amjadi użyła wbudowanego czytnika linii papilarnych i otworzyła plik Excela, dokując go w lewej połowie ekranu Surface Hub 2. Następnie jej koleżanka, Ashley Asdourian, na tym samym ekranie zalogowała się na swoim koncie, otworzyła PowerPoint i przeciągnęła do niego wykres z Excela. Tak, to nie żart. Dwóch użytkowników, zalogowanych jednocześnie na tym samym urządzeniu na osobnych kontach z dostępem do OneDrive dla Firm i możliwością współpracy. Robi wrażenie! Niestety, na ogólną dostępność tych funkcji poczekamy jeszcze trochę, bowiem wejdą one w życie dopiero w 2020 roku wraz z premierą Surface Hub 2X, chyba że już wcześniej pojawi się inne urządzenie zgodne z Windows Core OS.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia