Windows 8.1 zacznie ostrzegać o zbliżającym się końcu wsparcia

Windows 8.1 zacznie ostrzegać o zbliżającym się końcu wsparcia

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/24/2022, 3:33 PM

Liczba odsłon: 2328

Windows 8.1 nie cieszy się już dużą popularnością, ale nadal ma względnie dużą grupę użytkowników (NetMarkeShare odnotowuje 1.85% udział na PC). Osoby te powinny wiedzieć, że już na początku przyszłego roku system utraci wsparcie Microsoftu. Windows 8.1 sam zacznie o tym wkrótce przypominać.

Jak donosi Mary Jo Foley z ZDNet, w lipcu Microsoft zacznie powiadamiać użytkowników Windows 8.1 o zbliżającej się dacie końca wsparcia. Powiadomienie będzie zawierać przyciski "Dowiedz się więcej", "Przypomnij mi później" i "Przypomnij mi po dacie zakończenia wsparcia". Microsoft używał już tych powiadomień w przeszłości, próbując zachęcić użytkowników starszych systemów do przejścia na nowsze/wspierane wersje.

Przypominamy, że Windows 8.1 zakończy wsparcie techniczne 10 stycznia 2023 r., w którym to momencie pomoc techniczna i aktualizacje oprogramowania nie będą już udostępniane. Jeśli masz urządzenia z Windows 8.1, zalecamy uaktualnienie ich do nowszej wersji w usłudze i obsługiwanej Windows wersji. Jeśli urządzenia nie spełniają wymagań technicznych w celu uruchomienia nowszej wersji Windows, zalecamy wymianę urządzenia na takie, które obsługuje Windows 11.

Firma Microsoft nie będzie oferować programu dodatkowych aktualizacji zabezpieczeń (ESU) dla Windows 8.1. Dalsze korzystanie z Windows 8.1 po 10 stycznia 2023 r. może zwiększyć narażenie organizacji na zagrożenia bezpieczeństwa lub wpłynąć na jej zdolność do wypełniania zobowiązań w zakresie zgodności.

— Microsoft

Windows 8.1 zaczął być udostępniany w 2013 roku jako następca niezbyt dobrze przyjętego Windows 8. Podstawowe wsparcie ("Mainstream Support") systemu zakończyło się w styczniu 2018 roku i wówczas zapowiedziano 5-letni okres wsparcia przedłużonego ("Extended Support"). W trakcie tego ostatniego etapu system otrzymuje regularne aktualizacje zabezpieczeń, wsparcie techniczne i możliwe aktualizacje oprogramowania, choć te ostatnie nie zdażają się zbyt często.

Microsoft nie planuje oferować płatnego przedłużenia wsparcia Windows 8.1 w ramach Extended Security Updates (ESU), tak jak to zrobił dla Windows 7. Oznacza to, że nie będzie możliwości pobierania aktualizacji zabezpieczeń po 10 stycznia 2023 roku. Gigant zachęca użytkowników do przesiadki na Windows 11, jednak Windows 10 nadal wchodzi w rachubę. Dziesiątka będzie wspierana jeszcze do 14 października 2025 roku.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia