Windows 11 24H2 nie uruchomi się na procesorach bez SSE4.2 i PopCnt

Windows 11 24H2 nie uruchomi się na procesorach bez SSE4.2 i PopCnt

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/23/2024, 11:46 AM

Liczba odsłon: 1227

Wiemy już, że jest przynajmniej kilka sposobów na ominięcie wymagań Windowsa 11, ale nie zadziałają one we wszystkich przypadkach. W tym roku wyszło na jaw, że nadchodząca wersja 24H2 będzie wymagać procesorów obsługujących konkretną instrukcję PopCnt i nie będzie można tego ominąć. Do tego dochodzi kolejne wymaganie.

Niemożliwe do ominięcia wymaganie procesora z obsługą PopCnt to najwyraźniej nie jedyna bariera dla posiadaczy starszego sprzętu. Instrukcja ta jest wymagana przez różne pliki systemowe – od kernela Windows 11, kończąc na sterownikach USB XHCI. Bez PopCnt system się nie bootuje. Bob Pony na Twitterze odkrył dodatkowo, że począwszy od builda 26080, CPU z instrukcją SSE4.2 także jest wymagany do załadowania Windows 11 24H2.

Próba załadowania builda 26080+ na konfiguracjach bez instrukcji SSE4.2 wywoła automatyczny restart po dojściu do ekranu bootowania. Właściwie było to do przewidzenia po tym, jak Microsoft po cichu dodał wymóg SSE4.2 do listy blokad zgodności w buildzie 26063. Możliwe jednak, że przez pewien czas nie był on egzekwowany. Nie wiadomo jeszcze, czy w jakiś sposób uda się go ominąć ani dlaczego Microsoft odcina użytkowników starszego sprzętu (na którym poprzednie wersje Windows 11 mogły się przecież uruchamiać). Obstawiamy jednak, że oficjalnym wyjaśnieniem może być troska o bezpieczeństwo, jako że funkcje w nowszych wersjach mogą opierać się na konkretnych instrukcjach procesora.

Źródło: https://www.neowin.net/news/microsoft-raising-windows-11-24h2-system-requirement-to-block-cpus-without-sse42-and-popcnt/

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia