Windows 10 wspiera teraz linuksowe systemy plików poprzez WSL. Build 20211 w Dev Channel

Windows 10 wspiera teraz linuksowe systemy plików poprzez WSL. Build 20211 w Dev Channel

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/11/2020, 3:52 PM

Liczba odsłon: 4027

Wczoraj wieczorem w kanale deweloperów (dawnym Fast Ring) ukazał się nowy build Windows 10. Wśród najistotniejszych nowości znajdziemy całkiem praktyczne pole wyszukiwania na stronie aplikacji domyślnych w Ustawieniach, nowe możliwości dostępu do linuksowych systemów plików w WSL 2 oraz tajemnicze pojawienie się funkcjonalności Skype Meet Now w nowym miejscu.

Co nowego w kompilacji 20211 w Dev Channel?

Lepsze wyszukiwanie aplikacji domyślnych dla wszystkich Insiderów

Ustawienia w Windows 10 pozwalają wybrać domyślne aplikacje do obsługi poczty, map, muzyki, fotografii, wideo i stron internetowych, a także wejść w bardziej szczegółowe listy typów plików i protokołów, by skojarzyć je z konkretnymi aplikacjami. Dotychczas jedyną opcją na odnalezienie któregoś z nich było ręczne przewijanie listy.

Aplikacje domyślne - wyszukiwanie

W kompilacji 19608 z kwietnia zaczęła być testowana wyszukiwarka, poprzez którą możemy natychmiast przejść do interesującego nas formatu albo protokołu. Do teraz była dostępna dla około 50% Insiderów. Teraz Microsoft ogłasza jej dostępność dla wszystkich w Dev Channel.

Dostęp do systemów plików Linuksa w Windows Subsystem for Linux

Podsystem Windows dla systemu Linux pozwala teraz użytkownikom dodawać i montować fizyczny dysk wewnątrz dystrybucji WSL 2. Umożliwia to dostęp do systemów plików, które nie są natywnie wspierane przez Windows, np. ext4. Jeśli więc stosujecie dual booting z Windowsem i Linuksem oraz używacie różnych dysków, od teraz możecie zyskać dostęp do plików Linuksa w Windows.

Integracja ze Skype Meet Now

Niedawno informowaliśmy, że można teraz rozpocząć połączenie Skype z wyszukiwarki Windows 10 i Microsoft Edge. Chodzi tu o funkcjonalność Meet Now, która pozwala wskoczyć bezpośrednio w webowe połączenie Skype, co pozwala szybko i łatwo stworzyć wirtualne spotkanie oraz udostępnić link z zaproszeniem. Co istotne, inni uczestnicy spotkania nie muszą nawet mieć konta Skype, aby dołączyć. Nie jest też niezbędna stacjonarna aplikacja Skype (choć można jej użyć), bowiem do dołączenia wystarczy sama przeglądarka.

Skype Meet Now

Teraz część Insiderów zauważyła dedykowany przycisk Meet Now w obszarze powiadomień na pasku zadań. Zmiana ta nie została odnotowana na oficjalnej liście zmian i prawdopodobnie obejmuje ona tylko małą część testerów. Klikając tę ikonę, otworzymy panel z dwoma przyciskami — Utwórz spotkanie oraz Dołącz do spotkania.

Inne zmiany i poprawki

  • Nie będziemy już proszeni o ponowne zainstalowanie aktualizacji .NET po każdej aktualizacji.
  • Rozwiązano problem z niektórymi aplikacjami 32-bit uruchamianymi w 64-bitowym systemie, które nie były poprawnie przydzielane do odrębnej karty graficznej w konfiguracjach hybrydowych.
  • Rozwiązano problem z kafelkami menu Start, które wciąż wyświetlały informację o trwającej aktualizacji i pasek postępu, gdy aplikacja skończyła już się aktualizować.
  • Rozwiązano problem z niektórymi ikonami aplikacji w menu Start, które wyświetlały się niespodziewanie małe.
  • Rozwiązano problem występujący na urządzeniach ARM64. Menu Start wysypywało się przy następnym uruchomieniu, gdy wcześniej otwarto niektóre aplikacje z menu Start, a następnie je zamknięto.
  • Rozwiązano problem z zawieszaniem się ekranu blokady.
  • Rozwiązano problem z zawieszaniem się procesu ShellExperienceHost.exe.
  • Rozwiązano problem z niewyświetlaniem się obrazów w powiadomieniach (np. po wykonaniu skrótu WIN + Shift + S).
  • Rozwiązano problem z zawieszaniem się Windows Update podczas pobierania aktualizacji.

Znane problemy

  • Microsoft przygląda się raportom o procesie aktualizacji zawieszającym się przez dłuższy czas podczas próby zainstalowania nowej kompilacji.
  • Trwają prace nad rozwiązaniem umożliwiającym włączenie podglądu przypiętych kart witryn.
  • Microsoft nadal pracuje nad rozwiązaniem problemu z ​​nowym interfejsem paska zadań, który nie działa w przypadku niektórych przypiętych witryn.
  • Trwają prace nad włączeniem nowego interfejsu paska zadań dla istniejących przypiętych witryn. W międzyczasie możesz odpiąć witrynę od paska zadań, usunąć ją ze strony edge://apps, a następnie ponownie przypiąć witrynę.
  • Trwają prace nad rozwiązaniem problemu z aplikacjami Office, które wysypują się lub ich brakuje po aktualizacji do nowego builda.
  • Microsoft bada zgłoszenia o wysypywaniu się Ustawień po otwarciu strony zarządzania dyskami i wolumenami.
  • Trwają prace nad poprawieniem działania funkcji wsl -install w Windows Subsystem for Linux, której użycie nie instaluje kernela Linuksa. Można to obejść, używając polecenia wsl –update, aby pobrać najnowszą wersję jądra.
  • Microsoft bada raporty o błędach "The remote procedure call failed" podczas uruchamiania dystrybucji WSL 2.
  • Trwają prace nad rozwiązaniem problemu obejmującego małą część urządzeń. W menu Start nie odzwierciedla się prawidłowo informacja o aktualizacji oczekującej na ponowne uruchomienie, a zaplanowane restarty zostały anulowane. Aby zainstalować następną aktualizację, należy skorzystać ze strony ustawień Windows Update lub ikony w obszarze powiadomień (tray'u) albo zrestartować powiadomienie.
  • Microsoft bada zgłoszenia o bugchecku KMODE_EXCEPTION podczas używania niektórych technologii wirtualizacji.
  • Trwają prace nad rozwiązaniem problemu z bugiem związanym z adapterem vEthernet w WSL 2.
  • Trwają prace nad rozwiązaniem problemów z powszechnymi błędami przy używaniu polecenia wsl -install w WSL.
Konferencja Microsoft & Onex Group: Nowoczesna sprzedaż z AI
Konferencja Microsoft & Onex Group: Nowoczesna sprzedaż z AI

Wydarzenia