Transkrypcja audio dostępna w Word na Windows. Jak to działa?

Transkrypcja audio dostępna w Word na Windows. Jak to działa?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/2/2023, 8:00 PM

Liczba odsłon: 3017

Transkrypcja plików audio w programie Word została zaprezentowana po raz pierwszy w 2019 roku, a rok później trafiła do aplikacji Word Online. Dopiero jednak teraz kuzynka "Dyktowania" weszła do wersji desktopowej. Insiderzy — również z Polski — mogą już testować transkrypcję w aplikacji Word na Windows.

Reporterzy przeprowadzający wywiady, badacze nagrywający sesje grupowe czy przedsiębiorcy rejestrujący nieformalne dyskusje... Każdy chce skupić się na tym, co mówią ludzie, nie martwiąc się o sporządzanie notatek i poświęcanie godzin na ręczne transkrypcje konwersacji. Dzięki technologii rozpoznawania mowy i zamiany jej na tekst wyręczy nas w tym funkcjonalność Transkrypcja w Word.

Zmęczeni ręcznym transkrybowaniem nagrań audio ze spotkań, wywiadów i wykładów? Nie szukajcie dalej! Mocno wyczekiwana funkcja Transkrypcja jest już dostępna w Word na Windows. Pozwala ona konwertować mowę na tekst w postaci transkrypcji — z indywidualnie odseparowanym każdym mówcą.

Wyobraź sobie, że możesz skupić się na wygłoszeniu przemówienia, prowadzeniu wywiadu, nagrywania wykładu, sporządzania notatek w klasie czy uczestniczeniu w prezentacji — wszystko to ze świadomością, że możesz później odsłuchać i przeczytać transkrypcję. Funkcja Transkrypcja pozwala też odtwarzać audio ze znacznikami czasowymi i edytować transkrypcję, aby nanosić poprawki. Plus możesz zapisać pełną transkrypcję jako dokument Worda lub wstawiać jej fragmenty do istniejących dokumentów.

— Abhinav Santoshi, Product Manager w zespole Office Voice, Microsoft

Transkrypcja nagrań programie Word

Jak z tego korzystać? W aplikacji Word na głównej wstążce kliknij Dyktafon i z rozwijanej listy wybierz Transkrypcja. W panelu transkrypcji możesz wybrać język i jedną z opcji — wgraj plik dźwiękowy albo zacznij nagrywanie. Po zakończeniu nagrywania kliknij przycisk Zapisz i transkrybuj teraz, aby zapisać nagranie w OneDrive i rozpocząć proces transkrypcji. Jeśli wolisz transkrybować istniejące nagranie, możesz wybrać plik .wav, .mp4, .m4a, lub .mp3. W panelu transkrypcji można też odtwarzać nagranie dźwiękowe.

Transkrypcja jest już dostępna dla Microsoft 365 Insiderów (dawniej Office 365 Insiderów) w Beta Channel, w wersji 2302 (Build 16107.20000) lub nowszej. Funkcja działa w ponad 80 językach, wliczając w to język polski. Wymagana jest subskrypcja Microsoft 365. Potrzebne będzie też stabilne połączenie z Internetem.