SharePoint Embedded do tworzenia aplikacji biznesowych już dostępny

SharePoint Embedded do tworzenia aplikacji biznesowych już dostępny

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/28/2023, 4:30 PM

Liczba odsłon: 286

Microsoft zaprezentował dziś SharePoint Embedded, nowy sposób budowania własnych aplikacji dla firm i ISVs, dostępny już w wersji Public Preview. Oferuje on bezgłowy wzorzec oparty wyłącznie na samym API do tworzenia aplikacji contentowych, który integruje funkcje zarządzania, takie jak współpraca, bezpieczeństwo i zgodność z dowolną aplikacją, przechowując zawartość w istniejącej dzierżawie Microsoft 365 przedsiębiorstwa.

Firmy mogą korzystać z SharePoint Embedded do zasilania aplikacji biznesowych, tworząc zunifikowane i znajome doświadczenie dla użytkowników aplikacji i administratorów. Niezależni dostawcy oprogramowania (ISVs) mogą zaś używać tej samej skalowalnej technologii, aby dostarczać funkcje zarządzania treścią Microsoft 365 jako część każdej aplikacji, którą budują. Po zaadaptowaniu SharePoint Embedded przez dostawcę oprogramowania dokumenty są zarządzane w dzierżawie Microsoft 365 klienta końcowego.

SharePoint Embedded to platforma zaprojektowana do użycia zarówno przez produkty Microsoftu, jak i zewnętrzne aplikacje rozwijane przez dowolnego dewelopera. Korzystają z niego już choćby aplikacje Microsoft Loop i Microsoft Designer. Zbudowany na tym samym stosie, co SharePoint i OneDrive, SharePoint Embedded jest wysoce skalowalny i wydajny, a także zaprojektowany do zastosowań w hiperskali.

SharePoint Embedded - architektura

SharePoint Embedded rozszerza Twoje własne aplikacje o następujące funkcje:

  • Bezpieczeństwo i zgodność Microsoft 365 — np. audyt, eDiscovery, Bring Your Own Key i nie tylko.
  • Ciągłość działania Microsoft 365 — np. autoskalowanie, wysoka dostępność Microsoft 365 Backup, Microsoft 365 Archive i przywracanie po awarii.
  • Funkcje współpracy Microsoft 365 — np. współtworzenie w Word lub PowerPoint.
  • Funkcje zarządzania zawartością Microsoftu — np. wyszukiwanie, przeglądanie zawartości i śledzenie wersji.
  • Niestandardowe doświadczenie użytkownika — z pełną kontrolą bezpieczeństwa, cyklu życia i zarządzania.
  • Funkcjonalność SharePoint Premium — np. przetwarzanie dokumentów, eSignature i scalanie treści.
  • Wyszukiwanie treści i indeks semantyczny Microsoft 365 — technologia w Copilot dla Microsoft 365.

SharePoint Embedded jest dostępny w publicznej wersji zapoznawczej, a ogólna dostępność przewidziana jest na połowę 2024 roku. Cennik oparty jest na modelu pay-as-you-go, co oznacza, że płatność pokrywa wykorzystane miejsce oraz objętość wywołań API i transferów danych — bez potrzeby wykupywania dodatkowych licencji użytkownika.

Źródło: https://techcommunity.microsoft.com/t5/sharepoint-premium-blog/announcing-sharepoint-embedded-public-preview-at-espc23/ba-p/3993428