Problem ze znikającymi plikami w Windows 10 zidentyfikowany i usunięty

Problem ze znikającymi plikami w Windows 10 zidentyfikowany i usunięty

Autor: Wojciech Błachno

Opublikowano: 10/10/2018, 9:53 AM

Liczba odsłon: 8787

October 2018 Update miał najgorszy z możliwych startów. Aktualizacja, udostępniona 2 października z pominięciem Release Preview, zawierała kilka błędów. Niestety jeden z nich był na tyle krytyczny, że w Sieci rozpętała się na ten temat burza. Windows 10 usuwa pliki użytkowników - głosiły nagłówki portali na całym świecie. Taka była niestety smutna sprawa, a skala problemu sprawiła, że Microsoft zatrzymał aktualizację i ją wycofał. Teraz Insiderom w wolnym kręgu oraz w kręgu Release Preview udostępniona została kompilacja 17763.17, która likwiduje ten krytyczny w swych skutkach błąd.

Z czego ten błąd wynikał? Odpowiedzialna jest za to funkcja "Przekierowanie znanego folderu", która - jeśli jest aktywna - przenosi pliki z takich lokalizacji, jak Dokumenty, Obrazy, Pulpit, Z aparatu, Zrzuty ekranu i Wideo. Pliki te zostały usunięte, zamiast zostać przeniesione. Stało się tak na skutek zmiany w logice tej funkcji, którą wprowadzono na podstawie opinii Insiderów. Microsoft opisał te problemy szczegółowo na swoim blogu:

Korzystając z przekierowania, użytkownik tworzył folder na innym dysku. Przypisywał do niego lokalizację na pierwotnym dysku. Możemy w ten sposób przekierować folder Dokumenty na inny dysk, by zaoszczędzić miejsce na dysku systemowym. Przy tworzeniu takiego przekierowania system zapyta, czy chcemy przenieść pliki z oryginalnej lokalizacji do tej nowej. Jeśli tego nie zrobiliśmy, to październikowa aktualizacja mogła usuwać pliki znajdujące się w oryginalnej lokalizacji. Ta druga, nowa lokalizacja pozostaje nietknięta, a pliki, które się w niej znajdują, są bezpieczne. To samo dotyczy plików przekierowywanych do usługi OneDrive. Gdy mamy tę funkcję włączoną, to oryginalne pliki zostają usunięte, a te, które znajdują się w folderze OneDrive, pozostają nietknięte.

Wspomniane wyżej problemy zostały już wyeliminowane. Microsoft twierdzi, że zaledwie niewielka garstka użytkowników została dotknięta tym błędem. Użytkownicy, którzy utracili swoje pliki, mogą zgłosić się do Microsoftu w celu uzyskania pomocy w ich odzyskaniu. Jak wspomniano, poprawki zostały udostępnione na razie jedynie Insiderom, ale pewnie już wkrótce trafią do wszystkich. A czy Was również dotknął ten błąd? Czy udało Wam się odzyskać pliki? Dajcie znać w komentarzach!

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia