Prace nad komputerem kwantowym Microsoftu oparte na błędnych wnioskach

Prace nad komputerem kwantowym Microsoftu oparte na błędnych wnioskach

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/15/2021, 5:25 PM

Liczba odsłon: 2331

Microsoft informował już o kilku przełomach w rozwoju technologii napędzających (i emulujących) komputer kwantowy, niemniej jednak przez ostatnie dwa lata firma inwestowała w rozwiązania, które oparte były na źle zweryfikowanych wynikach badań. Chodzi konkretnie o cząsteczkę zwaną fermionem Majorany, której dowód istnienia ogłosił w 2018 roku zespół z Delft Technical University opłacany przez Microsoft.

Zespół ten dowodził istnienia cząstki w superzimnych nanoprzewodach półprzewodnikowych. Teraz ta sama grupa przyznaje, że jej interpretacja danych była błędna, co prawdopodobnie niweczy nadzieje Microsoftu na bycie jednym z pierwszych, którzy dostarczą działający superkomputer kwantowy. Informacje nadeszły po tym, jak dwóch fizyków poprosiło o surowe dane z powiązanego eksperymentu. Nie mam pewności, co mieli w głowach — powiedział Sergey Frolov, profesor z University of Pittsburgh, ale pominęli część danych, które bezpośrednio zaprzeczają temu, co było w artykule. Pełniejsze dane nie zostawiają wątpliwości, że nie ma żadnej Majorany.

Obecnie trwa dochodzenie związane z zespołem, prowadzone przez komitet integralności badań z Delft Technical University. Microsoft wyrażał nadzieję, że stosując nieortodoksyjne podejście zorientowane na fermiony Majorany, stworzy bardziej stabilne komputery kwantowe — o ile oczywiście cząstki te istnieją. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to wycofanie się z tez z artykułu z 2018 roku, co dla Microsoft Quantum oznacza mocne cofnięcie się w wyścigu kwantowym i utrata pozycji względem Google, który przyjął bardziej konwencjonalne metody i w 2019 roku ogłosił (podawane w wątpliwość) osiągnięcie supremacji kwantowej.

Z drugiej strony nie zaprzepaściło to nadziei badaczy na odnalezienie cząstki Majorany. Sankar Das Sarma, fizyk teoretyczny z University of Maryland, który współpracował z badaczami z Microsoft, wierzy, że technologia ostatecznie będzie działać, ale trochę to zajmie. Nie widzę powodu, dla którego fermion Majorany nie mógłby istnieć lub, jeśli istnieje, nie można byłoby go kontrolować. To jednak może zająć 30 lat — twierdzi naukowiec.