Pierwsza duża aktualizacja Windows 11: aplikacje Androida, Media Player, nowy Notatnik i funkcje paska zadań

Pierwsza duża aktualizacja Windows 11: aplikacje Androida, Media Player, nowy Notatnik i funkcje paska zadań

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/15/2022, 6:35 PM

Liczba odsłon: 6475

Duże aktualizacje Windows 11 mają co prawda wychodzić tylko jesienią, ale dzisiejszy update jest na tyle okazały, że wykracza nawet ponad to, do czego przyzwyczaiły nas ostatnio półroczne aktualizacje Dziesiątki. Aktualizacja zawiera wiele spośród najbardziej wyczekiwanych funkcji i zmian dla Windows 11, których nie udało się dołączyć do systemu w dniu premiery.

Wśród nowości m.in. aplikacje Androida, więcej funkcji paska zadań, zegar na drugim monitorze, zupełnie nowa aplikacja Media Player i odświeżony Notatnik. Słowem - jest to ta duża aktualizacja, którą Microsoft zapowiedział na luty. Bardziej szczegółowe opisy, wideo i zrzuty ekranu zobaczycie poniżej.

Aplikacje i gry z Androida w Microsoft Store

Dzięki zapowiadanej integracji z Amazon Appstore (Preview) użytkownicy komputerów mogą uruchamiać aplikacje Androida bezpośrednio na Windows 11 — teraz już w ogólnodostępnej wersji systemu. Dziś, dzięki temu partnerstwu, Microsoft dodaje do sklepu ponad 1000 nowych aplikacji i gier.

Doświadczenie opiera się na platformie Android i jest obsługiwane przez technologię Intel® Bridge. Niestety, integracja jest na razie ogólnodostępna tylko dla użytkowników z USA. Mogą oni zyskać dostęp do Amazon Appstore Preview w zaktualizowanej aplikacji Microsoft Store, a także popularnych aplikacji, takich jak Audible, Kindle, Subway Surfers, Lords Mobile, Khan Academy Kids i wielu innych.

Wyciszanie/wyłączanie wyciszania i udostępnianie okien z paska zadań

Zarówno to, jak i pozostałe wymienione tu rozszerzenia paska zadań wchodzą w skład lutowej aktualizacji Preview niezwiązanej z bezpieczeństwem. Zacznijmy od nowej ikony mikrofonu. Jak się wyciszyć? Czy mnie słychać? Wielu uczestników spotkań zadaje często takie pytania nie tylko sobie, ale też innym, bo w końcu połączenia w Teams czy innych aplikacjach to nie to samo, co rozmowa przez telefon. Nawet jeśli mikrofon jest włączony w systemie, to aplikacje mają swoje własne ustawienia dźwięku. Gdy spotkanie już trwa, a na ekranie jest wiele informacji, namierzenie ikony mikrofonu może być trudne i stresujące. Dobrym rozwiązaniem jest zatem umieszczenie tej ikony na pasku zadań, gdzie zawsze od razu ją znajdziemy. Z tej możliwości w Windows 11 mogą też korzystać inne aplikacje komunikatorów. Dotyczy ona jedynie bieżącego połączenia.

Kolejna nowość to szybkie udostępnianie okien aplikacji bezpośrednio z paska zadań (AirShare). Jak to działa? Kiedy uczestniczymy w połączeniu Teams, najeżdżamy wskaźnikiem na miniatury otwartych okien aplikacji na pasku zadań, aby wysunął się szybki podgląd. Zauważymy nowy przycisk Udostępnij to okno, który pozwala udostępnić okno uczestnikom spotkania. Po zakończeniu prezentacji również najeżdżamy na miniaturę i klikamy Zakończ udostępnianie, aby wyłączyć udostępnianie. Jeśli prezentujemy z PowerPointa na pełnym ekranie, wystarczy najechać wskaźnikiem na dolną krawędź ekranu, aby udostępnić lub zatrzymać udostępnianie prezentacji — bez przeszkadzania innym uczestnikom.

Pogoda na pasku zadań Windows 11

Ikona Widżetów, (wcześniej jako "Wiadomości i zainteresowania") zmienia swoje położenie. Microsoft zaktualizował skrót do Widżetów, aby pokazywał informacje pogodowe na żywo po lewej stronie paska zadań, gdzie jest łatwo dostępny. W tym miejscu na klasycznym pasku zadań znajdował się przycisk Start, zaś na nowym pasku pozostałe ikony są wycentrowane. Pozwala to uzyskać symetrię, jako że na drugim krańcu mieści się zasobnik z zegarem.

Ikona mieści się po lewej stronie również wtedy, gdy zamiast wycentrowania ustawiliśmy klasyczne wyrównanie ikon do lewej. Nie zastępuje jednak przycisku Start, ale znajduje się się kilka pozycji na prawo od niego.

Zegar i data na drugim monitorze

Gdy coraz więcej osób uczy się i pracuje z domu, konfiguracje z dwoma ekranami nie są rzadkością. Aby stale być na czasie (hehe) dobrze by było móc sprawdzić go niezależnie od tego, na który ekran skierujemy wzrok. Teraz po podłączeniu dodatkowego monitora zegar i data będą teraz wyświetlane również na paskach zadań drugiego monitora (lub kolejnych monitorów), aby zapewnić dobrą widoczność.

Zegar na drugim monitorze

Nowa aplikacja Media Player

Platforma PC od lat stanowi centrum rozrywki dla wielu osób. To tutaj słuchamy muzyki, oglądamy filmy i seriale, a nawet czytamy książki. Oprogramowanie multimedialne dostępne w Windows przez ostatnie lata nie do końca spełniało swoją rolę — nie tylko pod względem technologicznym, ale też estetycznym. Stąd też narodził się pomysł całkiem nowego Media Playera, odtwarzacza multimedialnego, z którego przyjemnie jest korzystać i który ma interfejs na miarę lat 20. XXI wieku.

Centrum aplikacji Media Player stanowi w pełni wyposażona biblioteka multimediów, która pozwala szybko przeglądać i odtwarzać muzykę, ale też tworzyć i zarządzać listami odtwarzania. Jeśli nasza kolekcja muzyczna znajduje się dziś w Muzyce Groove, to biblioteka i playlisty będą automatycznie migrowane do nowego doświadczenia. Aktualizacja do Media Player zastępuje aplikację Muzyka Groove. Dla fanów klasyki dostępny też pozostanie stary Windows Media Player.

Odświeżona aplikacja Notatnik

Sporego odświeżenia w stylu Fluent Design/Sun Valley doczekał się również Notatnik. Aktualizacja wprowadza do niego ciemny motyw. Domyślnie program dostosowuje się do preferencji motywu systemowego, ale motyw można zmienić też ręcznie (niezależnie od systemu) na całkiem nowej stronie ustawień, która jest też miejscem opcji czcionek. Zauważymy też odświeżony UI — zgodnie ze stylem wizualnym Windows 11, zawierający zaokrąglone rogi, efekt Mica i nowy wygląd menu.

Podobnie jak klasyczne, papierowe notatniki, tak nowa aplikacja Notatnik została zaprojektowana jako prosty towarzysz dla wszystkich podstawowych potrzeb związanych z robieniem notatek. Przeprojektowany interfejs użytkownika jest zarówno świeży — z nowym designem zgodnym z Windows 11 — jak też znajomy — dzięki charakterystycznej prostocie i łatwości obsługi. Oprócz zmian w interfejsie dodano wyczekiwane funkcje, takie jak wielopoziomowe cofanie/powtarzanie zmian, kolorowe emoji i nowoczesne doświadczenie "Znajdź i zamień". Z naszego poprzedniego artykułu dowiesz się, jak bardzo zmienił się Notatnik od czasów Windows XP.

Co dalej z Windows 11?

Dzisiejsza aktualizacja funkcji, choć nie jest to główne wydanie roczne <Windows 11, wnosi całkiem sporo. Można ją porównać do wersji 1511, która po kilku miesiącach od premiery Windows 10 (1507) uzupełniła system o brakujące nowości. Również teraz od premiery Windows 11 (21H2) mijają 4 miesiące. Zbliżamy się zatem do pierwszej dużej aktualizacji zapowiedzianej na drugą połowę roku, czyli 22H2. Jednak na dalszy napływ nowości nie musimy prawdopodobnie czekać tak długo.

Z czasem zobaczycie, jak udostępniamy nowe funkcjonalności dla użytkowników końcowych Windows 11 bardziej regularnie — obok aktualizacji rocznych. Wykorzystamy szereg mechanizmów aktualizacji, które mamy na stanie, wliczając w to aktualizacje serwisowe i w Microsoft Store. Naszym celem jest zapewniać nieprzerwaną innowację, dostarczając najlepsze doświadczenia przez cały rok.
— Panos Panay, Chief Product Officer w Windows + Devices, Microsoft

Powyższa zapowiedź dotyczy najpewniej omawianych przez nas niedawno mechanizmów dostarczania funkcji poza głównymi aktualizacjami — Feature Experience Packs, Online Service Experience Packs i Web Experience Packs — o których więcej dowiecie się z linkowanego wyżej artykułu. Czy to powrót do koncepcji "Windows-as-a-Service", z której Microsoft rzekomo zrezygnował? Cóż, to pytanie zostawiamy otwarte, ale tak czy inaczej spodziewamy się, że do Jedenastki trafią w końcu pozostałe wyczekiwane funkcje.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia