Patch Tuesday wprowadził ukryte funkcje wyszukiwania do Windows 11

Patch Tuesday wprowadził ukryte funkcje wyszukiwania do Windows 11

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/11/2023, 5:00 PM

Liczba odsłon: 1846

Wczorajszy Patch Tuesday skupiony był na trzech rzeczach: łatkach bezpieczeństwa, poprawkach funkcjonalnych i zakończeniu wsparcia dla Windows 7 i 8.1. Jest jednak coś jeszcze. W publicznej aktualizacji Windows 11 przemycono całkiem interesujące, ukryte funkcje wyszukiwania na pasku zadań i w menu Start.

Na trop tych nowości wpadł entuzjasta Windows, PhantomOcean3, który podzielił się zrzutami ekranu. W aktualizacji KB5022303 (OS Build 22621.1105) do Windows 11 22H2 trafiło nowe doświadczenie wyszukiwania, które nieco wcześniej zostało wprowadzone w Beta Channel.

Wyszukiwarka Windows 11

Nowe doświadczenie wyszukiwania zagościło również w menu Start. Tej zmiany akurat nie zapowiadał wcześniej Beta Channel. Obie funkcje są ukryte i normalnie niedostępne dla użytkowników. Można je włączyć za pomocą narzędzia ViveTool. Wyszukiwarkę na pasku zadań odblokujemy za pomocą id:40887771, natomiast w menu Start — za pomocą id:38937525.

Wyszukiwarka Windows 11

Trzeba jednak pamiętać, że funkcje, do których dostęp daje ViveTool, są ukryte nie bez powodu. Mogą one być niedopracowane i narażać system na problemy ze stabilnością i nie tylko. Aktywujemy je więc tylko na własną odpowiedzialność — zwłaszcza na maszynach produkcyjnych. Sposób korzystania z ViveTool opisujemy m.in. tutaj (wystarczy podmienić id).

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia