Nowe skróty klawiszowe w Windows 11

Nowe skróty klawiszowe w Windows 11

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/12/2021, 1:52 PM

Liczba odsłon: 4761

Windows 11 wprowadza wiele nowego, zwłaszcza na poziomie interfejsu i doświadczenia użytkownika, a także w warstwie wizualnej. Otrzymujemy więc sporo nowych efektów, animacji, sposobów pracy z oknami aplikacji i nie tylko. Pierwszą porcję tych zmian opisywaliśmy przy okazji wydania pierwszej kompilacji Windows 11 Insider Preview. Na tym oczywiście nie koniec, bo kolejne zmiany wychodziły na światło dzienne w późniejszych dniach, a Microsoft zapowiedział, że będzie ich dużo więcej. Już nie możemy się doczekać!

Zmiany w Windows 11 występują na niemal wszystkich płaszczyznach, wliczając w to wprowadzanie. System wspiera metody interakcji poprzez mysz, klawiaturę, ekran dotykowy, a nawet głos. Rzecz jasna nadal wspierane są również alternatywne metody związane z ułatwieniami dostępu. Teraz skupimy się jednak na klawiaturze, a dokładniej — na skrótach klawiszowych. Kilka ich nowych kombinacji zawitało już do systemu:

  • Windows + W — poprzednio otwierał przestrzeń roboczą Windows Ink, a teraz otwiera widżety.
  • Windows + A — otwiera szybkie ustawienia.
  • Windows + N — otwiera centrum powiadomień.
  • Windows + Z — otwiera nowy kreator przyciągania.

Skróty ogólnie podnoszą naszą produktywność i pozwalają wykonać daną czynność szybciej. Wielu użytkowników nie wyobraża sobie życia bez takich kombinacji klawiszy, jak Ctrl + Z/Y, Ctrl + X/C/V, Ctrl + A, Ctrl + S, Ctrl + W czy Alt + Tab. Oczywiście skrótów w Windows jest dużo więcej! W jednym z naszych wcześniejszych artykułów przedstawiamy najbardziej przydatne skróty klawiszowe w Windows 10.