Nowe poprawki w Windows 10 20H1 (build 18912)

Nowe poprawki w Windows 10 20H1 (build 18912)

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/5/2019, 7:51 PM

Liczba odsłon: 3508

Microsoft udostępnił nową aktualizację w gałęzi 20H1, zmieniającą numer wersji na 18912. W dzisiejszym wydaniu dla Fast Ring znajdziemy nowość w aplikacji Narrator i poprawki rozwiązujące problemy m.in. z GSOD, wysypywaniem się menedżera okien, trybem skupienia i ustawieniami.

Co nowego w kompilacji 18912 (20H1) dla PC?

Narrator przeczyta tytuły stron, do których prowadzą linki

Narrator powie nam teraz, jaki jest tytuł strony, do której prowadzi link - wystarczy użyć skrótu Caps + Ctrl + D. Narrator prześle URL do usługi online, która zwróci mu tytuł strony. Jeśli chcemy wyłączyć wszystkie usługi online Narratora, możemy to zrobić w jego ustawieniach.

Aktualizacja: Jak już nieraz bywało, prawdziwych zmian jest więcej. Chociaż ich nie ma na liście, odkryli je użytkownicy:

Dodawanie wydarzeń w wysuwanym menu Kalendarza

Bezpośrednio w jego wysuwanym panelu można dodawać nowe wydarzenia. Wystarczy kliknąć obszar daty na pasku zadań zamiast otwierać aplikację Kalendarza. Część testerów twierdzi, że funkcja ta była dostępna już wcześniej, jednak nie u wszystkich. Wniosek z tego taki, że dodawanie wydarzeń w wysuwanym menu to funkcja testowana metodą A/B, która u niektórych mogła pojawić się dopiero w kompilacji 18912.

Kalendarz

Maksymalny poziom przepustowości dla Windows Update wyrażany w Mbps

Nowość ta pojawiła się w ustawieniach związanych z Windows Update, a konkretnie - w opcjach zaawansowanych Optymalizacji dostarczania. Obecnie użytkownicy mogą ustawić maksymalne poziomy przepustowości wykorzystywane do pobierania aktualizacji w tle i na pierwszym planie, podane w procentach. Począwszy od builda 18912, zamiast procentów użytkownicy mogą podać wartości w Megabitach na sekundę. Ma to znaczenie dlatego, że wartość będzie zawsze taka sama niezależnie od aktualnej przepustowości łącza.

Kalendarz

Poprawki i inne zmiany

 • Rozwiązano problem z niespodziewanymi, zielonymi ekranami GSOD, podającymi błąd związany z win32k.sys.
 • Rozwiązano problem z wysypywaniem się DWM (Desktop Window Manager) w ostatnich dwóch kompilacjach. W rezultacie ekran stawał się czarny, a potem wszystko pojawiało się na powrót.
 • Rozwiązano problem z Asystentem Skupienia, niespodziewanie włączającym się poprzez automatyczną zasadę po zminimalizowaniu wszystkich aplikacji.
 • Rozwiązano problem z widocznością wyników wyszukiwania przy łączeniu się z rozszerzoną sesją VM za pomocą pulpitu zdalnego.
 • Rozwiązano problem z odczytywaniem niektórych emoji przez funkcję zamiany tekstu na mowę (TTS).
 • Rozwiązano problem z ustawieniami filtrów kolorów w Ułatwieniach dostępu. Niekiedy trzeba je było wyłączać i włączać ponownie, by zmiana przyniosła rezultat.
 • Rozwiązano problem z możliwym wysypywaniem się Ustawień po wejściu na stronę ustawień wyświetlania.
 • Rozwiązano problem z wysypywaniem się Ustawień po dwukrotnym kliknięciu ikony aktualizacji na pasku zadań.
 • Rozwiązano problem ze stabilnością panelu Emoji i historii schowka.
 • Rozwiązano problem z azjatyckimi IME, w których nie pojawiało się niekiedy okno kandydata, a także z zaznaczaniem kandydatów za pomocą klawiatury numerycznej oraz z rozmiarem czcionki.

Znane błędy i problemy

 • Na niektórych urządzeniach z edycją Home może nie wyświetlać się komunikat o pomyślnie zainstalowanej aktualizacji na stronie historii aktualizacji.
 • Na niektórych urządzeniach z edycją Home może nie wyświetlać się postęp podany w procentach na stronie ustawień Windows Update.
 • Wcześniej występowały problemy ze starszymi wersjami oprogramowania antycheatowego używanego w grach, gdzie po aktualizacji do ostatnich buildów 19H1 mogło dochodzić do wysypywania się systemu z błędami GSOD. Microsoft pracuje z partnerami nad poprawkami dla ich oprogramowania, a większość gier otrzymała już łatki zapobiegające tym problemom. By zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, warto upewnić się, że uruchamiamy aktualne wersje gier, nim wykonamy aktualizację. Microsoft współpracuje też z deweloperami systemów antycheatowych i gier, aby rozwiązać podobne problemy, które mogą wystąpić w buildach 20H1, a także aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia ich w przyszłości.
 • Niektóre czytniki kart SD od Realtek nie działają poprawnie. Microsoft bada sprawę.
 • Występuje zauważalne opóźnienie przy przeciąganiu panelów emoji i dyktowania.
 • Ochrona przed naruszeniami w aplikacji Zabezpieczenia Windows może być wyłączona po aktualizacji do tego builda. Możemy włączyć ją ponownie.
 • Badane są nadal problemy z Bopomofo IME.
 • Jeśli instalowaliśmy którykolwiek z ostatnich buildów z pierścienia Fast i przeszliśmy do Slow lub Release Preview, składniki opcjonalne, takie jak tryb dla deweloperów, nie będą działać. Jeśli nam na nich zależy, powinniśmy na razie pozostać w Fast Ring.