NVIDIA porzuca wsparcie dla Windows 7 i 8.1. Nie za wcześnie na to?

NVIDIA porzuca wsparcie dla Windows 7 i 8.1. Nie za wcześnie na to?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/14/2021, 10:12 PM

Liczba odsłon: 3325

Podczas gdy brak wsparcia dla Windows XP i Visty u większości dostawców oprogramowania od kilku lat już nie dziwi, to na rezygnowanie ze wspierania Siódemki, a tym bardziej Windows 8.1 jest trochę wcześnie. Fakt, Windows 7 już od ponad roku nie jest wspierany przez Microsoft, ale jego baza użytkowników jest nadal znacząca. Mimo to NVIDIA — jeden z czołowych producentów kart graficznych — rezygnuje z dalszego wspierania tego systemu. Kiedy ta zmiana wejdzie w życie i co to właściwie oznacza? I wreszcie co dalej z Windows 8/8.1?

Od października 2021 r. aktualizacje Game Ready Drivers, w tym ulepszenia wydajności, nowe funkcje i poprawki błędów, będą dostępne wyłącznie dla systemów korzystających z Windows 10 jako ich systemu operacyjnego. Krytyczne aktualizacje zabezpieczeń będą dostępne dla systemów z Windows 7, Windows 8 lub Windows 8.1 do września 2024 r.
— NVIDIA

Skąd pomysł na tę zmianę? Oczywiście dla dostawcy oprogramowania czy sterowników im mniej systemów do obsłużenia, tym lepiej, taniej i wygodniej, choć generalnie liczący się producenci gwarantują wsparcie przez rozsądny okres czasu. NVIDIA tłumaczy się tym, że Microsoft oficjalnie zakończył wsparcie dla Windows 7 i Windows 8, a wsparcie dla Windows 8.1 dobiega powoli końca. Producent twierdzi, że cykl życia wkrótce się zakończy, ale to tłumaczenie trochę naciągane. Koniec wsparcia rozszerzonego dla 8.1 nastąpi bowiem dopiero 10 stycznia 2023 roku (wsparcie podstawowe skończyło się 9 stycznia 2018 roku). Po drugie, większość klientów GeForce migrowało już do Windows 10. Aby zapewnić posiadaczom GeForce'ów doświadczenie możliwie najlepszego bezpieczeństwa, wsparcia i funkcjonalności, NVIDIA skupi się teraz na systemie operacyjnym Windows 10 — dodaje producent kart graficznych.

NVIDIA podaje jeszcze dwie dokładne daty. Pierwsza z nich, 31 sierpnia 2021 roku, to dzień wydania ostatniej aktualizacji Game Ready Driver ze wsparciem dla Windows 7, Windows 8 i Windows 8.1. Druga data, 4 października 2021 roku, będzie dniem, w którym ukaże się publicznie pierwsza aktualizacja sterowników już bez wsparcia dla tych systemów.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia