Microsoft prezentuje nowe Emoji 3D dla Windows i Teams

Microsoft prezentuje nowe Emoji 3D dla Windows i Teams

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/16/2021, 3:06 PM

Liczba odsłon: 3028

Emoji używane w produktach Microsoftu przez kilka ostatnich lat wyraźnie odstawało od większości innych emoji (np. Google czy Facebooka), ale co ważniejsze — również od ogólnego stylu Windows i Office. Obrazki te powstały w erze Windows 8 i w otoczeniu w stylu Fluent Design wydawały się nie na miejscu. Nadszedł więc najwyższy czas, by to zmienić! Czekający na premierę w tym roku, Windows 11 zaprowadzi nowe porządki w warstwie wizualnej. Okazuje się, że obejmie to również emoji. Ponad 1800 z nich zostało przeprojektowanych zgodnie z zasadami Fluent Design System.

Świat zmienił się trochę, odkąd ¯\_(ツ)_/¯ stało się 🤷‍♀️.
— Claire Anderson, Art Director & Emojiologist w Microsoft

Przez kilka ostatnich dekad emoji (wcześniej nazywane częściej emotikonami) ewoluowały wraz z nami i właściwie wszystkimi systemami komunikacji. Język ciała, specyficzny humor czy warunki środowiskowe to rzeczy, które potrafimy zaadresować w bezpośredniej komunikacji, ale w świecie cyfrowym, gdy komunikujemy się tylko za pomocą głosu albo czystego tekstu, natrafiamy na olbrzymie ograniczenia. Tę lukę po utraconym kontekście mogą wypełnić właśnie emoji. Te parę pikseli może zakomunikować nasze myśli i uczucia w zabawny, czytelny i rezonujący emocjonalnie sposób.

Emoji
Styl emoji Microsoftu w ostatnich latach — płaski design, gruby obrys

W ekosystemie Microsoft 365 istnieje ponad 1800 emoji, nad których odświeżeniem zespół Microsoft Design pracował przez ostatni rok. Emoji te zostały całkowicie przeprojektowane zgodnie z nowym stylem Fluent Design (nowym dla świata emoji, nie zaś dla Windowsa czy Office'a). Projektanci odeszli od 2D na rzecz 3D i postanowili zanimować większą część emoji. Choć będą one wdrażane dopiero na przestrzeni następnych miesięcy, Microsoft przekazał pierwsze informacje i grafiki już teraz. Wszystko to z okazji World Emoji Day, czyli Światowego Dnia Emoji, który wypada już jutro, 17 lipca. Ponadto graficy zaprezentowali pięć zupełnie nowych emoji, które sygnalizują świeżą perspektywę na pracę, ekspresję i to, co pomiędzy nimi — wyjaśnia Claire Anderson.

Granica między pracą a życiem codziennym zaczęła się zacierać jeszcze przed pandemią, a wiązało się to także z ewolucją wyobrażenia o profesjonalizmie. Ewoluował on w kierunku szczerości emocjonalnej i wesołości. A ponieważ bycie zabawnym lub wysoce ekspresyjnym nie każdemu przychodzi łatwo, emoji są tu świetnymi pomocnikami. Nie są frywolne ani ornamentalne, lecz są przedłużeniem naszego człowieczeństwa i ważnym narzędziem komunikacji — pisze Anderson. Według badań Meghan [Stockdale] mogą złagodzić lub też zintensyfikować nasz ton, dodać wrażenie wesołości i zabawy do innych przyziemnych interakcji oraz pomóc nam wyrazić siebie w sposób bardziej uniwersalny niż słowo pisane.

Emoji
Styl emoji Microsoftu w nowej odsłonie — Fluent Design i efekt 3D

Przez wiele lat ewolucji emoji przestały być jedynie abstrakcyjnymi, bardzo uogólnionymi symbolami podstawowych emocji, rzeczy i czynności. Jak zostało wspomniane, dziś w ekosystemie Microsoftu jest ich ponad 1800, a wiele z nich oznacza bardzo konkretne rzeczy. Emoji są także dopasowane do współczesnych czasów i biorą pod uwagę rzeczywiste sytuacje i wyzwania, na przykład związane z pracą zdalną i hybrydową. Związane z tym trybem pracy i życia sytuacje znalazły odzwierciedlenie w tej aktualizacji.

Emoji
Projekty nowych emoji pokazujące rzeczywistość pracy hybrydowej

Microsoft Design brał również pod uwagę takie aspekty, jak zaufanie i przejrzystość, tak aby ludzie mogli zaufać stylowi nowych emoji, który rozpoznaje ich intencje i odzwierciedla ich ludzkie oblicze. Co ciekawe, jako że ludzie nie są idealni, projektanci użyli nieidealnego okręgu, który jest sylwetką głowy dla tych nowych emoji.

Zwróciliśmy też szczególną uwagę na ekspresję oczu naszych emoji i wyrazistą ekspresję brwi. Bardzo ważne było dla nas zachowanie intencji emocjonalnej podczas nadawania im naszego designu. Wreszcie, jako że chcemy, aby ludzie ufali, iż będą angażować się w podnoszące na duchu i inspirujące designy, postawiliśmy na jasne, nasycone kolory i odważne formy!
— Claire Anderson, Art Director & Emojiologist w Microsoft

Aby zachować spójność pomiędzy 1888 emoji w różnych kategoriach, Microsoft Design użył prostych form geometrycznych jako podstawy dla emoji w nowym stylu. Brzmi to znajomo? To prawda, bowiem to samo podejście zastosowano w przypadku ikon. Przykładowo emoji ośmiornicy zamiast realistycznej, anatomiznej reprezentacji opiera się na prostych kształtach — okręgach i półokręgach. Podobnie zresztą wygląda emoji kraba, które jest wyjątkowo zabawne, oparte na obłych kształtach i utrzymane w pięknych kolorach.

Emoji
Krab na nowym emoji jest przysadzisty i pięknie ubarwiony

Oczywiście Microsoft nie byłby sobą, gdyby raz na jakiś czas nie wskrzesił... Clippy'ego! Spinacz, który miał być asystentem użytkownika, a stał się memem, zajął teraz miejsce wśród nowych, trójwymiarowych emoji. To ponowne wykorzystanie jego wizerunku, aby zastąpić płaskie emoji spinacza, wydaje się całkiem na miejscu. Gwarantowany przypływ nostalgii dla użytkowników pamiętających jeszcze wydania Office'a z Panem Spinaczem!

Emoji
Clippy doczekał się wskrzeszenia w nowej aktualizacji emoji Microsoftu

Pozostaje jeszcze pytanie, kiedy będziemy mogli zobaczyć te nowe emoji w produktach Microsoftu (prawdopodobnie nie tylko w Windows i Office). Otóż część z nich już dziś jest dostępna na platformie Flipgrid, a pozostałe mają nadejść w przeciągu najbliższych tygodni. Zestaw trafi do Teams i Windows w tym sezonie świątecznym, natomiast do Yammera, Outlooka i nie tylko — w 2022 roku.